Hlavní navigace

CeBIT 2006

1. 4. 2006

Sdílet

O tom, že Evropa potřebuje svůj ICT veletrh, není sporu. Jenže ve chvíli, kdy jsou prakticky všechny novinky oznámen...


O tom, že Evropa potřebuje svůj ICT veletrh, není sporu. Jenže ve chvíli, kdy jsou prakticky všechny novinky oznámeny či odhaleny jinde a především dříve, vyvstává otázka, zda Evropa potřebuje CeBIT přinejmenším v jeho současné podobě a termínu.
Loňský scénář se do značné míry opakoval, ba byl v jistém směru ještě horší. Klíčové novinky ze světa mobilů a telekomunikací byly v předstihu oznámeny na 3GSM, výrobci spotřební elektroniky zas ohlásili ty své v rámci CES v Las Vegas a nebýt toho, že IDF se letos konalo víceméně paralelně s CeBitem, nezbylo by ani mnoho novinek ve světě IT. Paralelní termín IDF ale zase rozdělil pozornost a zaměření mnoha novinářů a odborníků a CeBitu tak vlastně uškodil. Na Cebit tak zbyly spíše drobky v podobě nových grafických karet a čipsetů NVIDIA a několika význačných novinek, které představili Samsung či Panasonic. Spíše než o převratné technologie se ale jednalo o vývoj toho, co již známe v tomto duchu se ostatně nesl celý CeBit. K vidění toho bylo hodně, jen stěží ale něco, co by nám doslova vyrazilo dech. Když k tomu přidáme tradičně odporné hannoverské počasí (které bylo letos opravdu vypečené), zoufale nedostatečnou ubytovací kapacitu, míchání odborného veletrhu se show pro veřejnost a zbytečně dlouhou dobu konání veletrhu (některé menší stánky byly již od soboty téměř opuštěny), mělo by se pořádající Deutsche Messe nad současnou podobou veletrhu rozhodně zamyslet.

LCD versus plazma

Už v minulém roce jsme poznamenali, že CRT displejům definitivně odzvonilo a jediné místo, kde byste je na výstavišti mohli nalézt, jsou pokladny stánků s rychlým občerstvením. Jestliže v loňském roce definitivně skončila válka mezi CRT a plochými displeji, začíná letos válka mezi LCD a PDP technologiemi tentokrát se ale pochopitelně neodehrává na pracovních stolech. Konflikt se přesouvá do světa spotřební elektroniky a potažmo do obývacích pokojů a ložnic. Displeje tedy výstavě dominovaly i v letošním roce, nikoliv ovšem jako prototypy nových technologií typu OLED, ale především jako hotové nabízené produkty. V oblasti LCD monitorů je jasný trend diferenciace a v případě některých výrobců i snaha o vzdělávání zákazníka (velké firmy se tak snad do budoucna vyvarují faux-pas, jaká jsme před nedávnem zažili na tiskové konferenci společnosti Samsung v Praze, kde našemu kolegovi doporučili zástupci korejského giganta pro střih a editaci videa LCD s maticí typu TN+F prý především proto, že je dostatečně rychlé). Výrobci ze světa CE se pochopitelně předháněli v předvádění největších PDP a LCD televizorů (tentokrát svedli boj především Samsung a Panasonic) pohled na dvouapůlmetrovou plazmu je jistě úchvatný, nás ale zajímaly spíše menší formáty, které si do ložnice či obýváku může pořídit i běžný smrtelník (byť tím i tak zruinuje rodinný rozpočet). Zejména LCD televizory ušly značný kus cesty a nabízejí kvalitu obrazu srovnatelnou přinejmenším v některých směrech s jejich většími plazmovými sourozenci.

Ovšem aby necizopasili na vlastním dvorku, většina výrobců již vzhledem k výrobním nákladům vede u hranice 42 palců předěl mezi LCD a PDP obrazovkami. Co je do tohoto rozměru, považujte za LCD, větší rozměr dostanete v plazmě. Vliv samozřejmě má i míra zainteresovanosti jednotlivých výrobců na dané technologii a tak rozhodně něčekejte u Panasonicu, že nebude vychvalovat plazmy už jen proto, že do vývoje této technologie vrazil horentní sumy a nedávno si postavil novou PDP továrnu. LG, Philipsu a Samsungu je to víceméně jedno, i když alespoň z hlediska nabídky na trhu LG tlačí plazmu, kde se mu podařilo za uplynulý rok v ČR mimo jiné po roce předběhnout v prodejích i Panasonic. Philips se technologicky zaměřil na zlepšování vlastností LCD TV a má se skutečně čím pochlubit. Stále však platí jedno LD poskytne lepší obraz v podmínkách "za světla", plazma zase dominuje, pokud se nacházíte v prostorách, kde není zřejmý světelný zdroj nebo alespoň dostatečné šero, byť od nepřímého osvětlení.
Každý den veletrhu je plný usměvavých lidí a sebevědomých slov. Ani v segmentu domácí elektroniky tomu nebylo jinak. Tak například šéf evropské části společnosti Sharp na tiskové konferenci prohlásil, že si je jist obnovou vedoucího postavení své firmy na trhu LCD televizí, které ztratila koncem minulého roku.
Sharp spadl z prvního na třetí místo, stalo se to poprvé v historii a hlavní příčinou byla agresivní obchodní politika Sony. Problém u Sharpu spočíval a spočívá v nedostatku LCD panelů, velké výrobní investice se však mají projevit již ve druhé polovině roku. Jedná se zejména o ohlášené rozšíření produkce v hlavní výrobní základně společnosti Kameyama, Japonsko. Investice ve výši 127 miliónů USD zvýší výrobu o 20 %, dvě továrny tak budou moci roku 2007 produkovat až 90 000 skleněných tabulí měsíčně. To je ekvivalent 20 miliónů panelů pro 32" televizory ročně.
K vidění však bylo naštěstí i něco hmatatelného, Sharp ukazoval několik nových televizorů pro evropský trh včetně 37" Aquos LC-37GE1E s vysokým rozlišením.
Podle předpovědí společnosti by se měl letos světový trh s LCD TV rozšířit z loňských 20 mil. na 36 mil., v souladu s tím předpokládá růst vlastních prodejů v Evropě z pěti na šest miliónů s důrazem na rychle rostoucí trhy střední a východní Evropy, Španělska a Skandinávie.
Mezi dalšími dominujícími trendy byl nástup nových optických formátů, tedy Blu-ray a HD DVD. První stolní rekordéry se již objevily v prodeji i na evropském trhu a mezi žhavé novinky tak patřily spíše interní jednotky pro PC. V případě HD DVD vystavoval NEC jednak jednotku HR-1100, která nabízí čtení klasických CD a DVD spolu se čtením HD DVD, a také jednotku HR-1100, která nabízí možnost zápisu na HD DVD disky. Překvapení nám přichystala Toshiba, na jejímž stánku byl k vidění nový notebook z řady Quosmio, vybavený tenkou kombo mechanikou, schopnou číst HD DVD disky. Ve světě Blu-ray se pro změnu blýsknul BenQ, v jehož portfoliu je nově mechanika BW1000, která vypaluje jak CD a DVD disky, tak i nová BD média mechanika bude dostupná v interní i externí verzi.

Malé i menší

Novinkou, kterou hannoverskému veletrhu doslova před nosem ukořistilo IDF, je nová třída ultrapřenosných počítačů, označovaných jako projekt "Origami" či UMPC. Miniaturní počítače jsou jakýmsi pokusem Microsoftu a Intelu o znovuvzkříšení projektu Tablet PC, který se příliš nezdařil (zejména díky vysoké ceně a omezené dostupnosti lokalizovaných verzí Windows XP TPC edition). Zatímco tablety byly zaměřeny na intenzívní pracovní nasazení, UMPC jsou spíše lifestylovou záležitostí, určenou pro mobilní internet a multimédia lze je chápat nejen jako mini tablety, ale též jako maxi PDA. Je zajímavé že s prakticky identickým formátem přišla společnost Apple již před více než deseti lety jejich Newton 1000 byl předchůdcem současných PDA a tablety či UMPC připomíná možná až příliš. Nakolik se Origami prosadí, lze těžko soudit, na CeBitu byly k vidění nádherné prototypy značek Samsung, Asus a dalších pokud budou dostupné za výrazně nižší cenu než současné notebooky či Tablet PC, mohly by mít šanci na úspěch. Zdá se nám ale velmi nepravděpodobné, že by se kupříkladu Samsung pouštěl do něčeho, co je nebo v dohledné době bude "levné". Typická konfigurace UMPC by měla zahrnovat platformu s procesory Celeron M, Pentium M či VIA C7-M, Wi-Fi, Bluetooth, harddisk 30-60 GB (budou používány miniaturní 1,8" modely, osazované běžně do MP3 přehrávačů), mezi volitelné příslušenství bude patrně patřit GPS, kamera či čtečka otisku prstu pro snadné zabezpečení UMPC totiž nemá klávesnici, ale pouze dotykový displej a pero.
Trendy v miniaturizaci nebyly zastoupeny pouze novými UMPC. Miniaturní základní desky byly k vidění prakticky všude. Albatron vystavoval kupříkladu miniaturní desku určenou pro procesory AMD Geode, které jsou osazovány zejména do tenkých klientů, ale též miniaturní
řešení pro Athlon a Sempron s čipsety nVidia. Miniaturní stolní PC tvarem a rozměry ne nepodobná Mini Macu, jež před rokem ohlásil Intel v rámci IDF, byla k vidění kupříkladu u Aopen či Shuttle, který je v miniaturizaci výkonných a multimediálních PC už tradičně mistrem a tentokrát se předvedl v plné parádě vedle klasických XPC byly k vidění nejen mini PC, ale i speciální sestavy pro domácí kino, rozměry a tvarem připomínající klasický videorekordér.
Odlehčovány jsou nejen stolní PC, ale i notebooky Samsung v rámci miniaturizace za-vrhl klasické harddisky a představil notebook, který je osazen jednotkou SSD tedy solid state disk o kapacitě 16 GB. Nevíme sice, nakolik se použití flashového harddisku projeví na ceně, rozměry a zejména hmotnost (1,1 kg) "nejmenšího a nejtenčího 12,1" notebooku jsou ale stěží uvěřitelné. Trend zmenšování se projevil i na USB flash discích Pretec se rozhodl je minimalizovat na naprosté minimum, tedy na vnitřní část USB konektoru. To vyžaduje použití speciálních materiálů a výrobních postupů, které zabrání poškození konektoru či smazání dat odměnou jsou flash disky, které je možné schovat do útrob propisky či použít doslova jako elegantní přívěsek či dokonce náušnici. Na stánku Transcendu jsme pro změnu narazili na zajímavé flash harddisky, které lze zasunout přímo do kontetoru ATA/133 na základní desce běžně jsou dodávány v kapacitách od 1 do 4 GB a naleznou uplatnění spíše v průmyslových instalacích, i tak se ale jedná o zajímavý nápad. Kromě toho Transcend předváděl dvouapůlpalcový flash disk o kapacitě 8 GB, určený pro extrémní podmínky, či nové čtyřgigabajtové SD a osmigigabajtové CF karty spolu s 512 MB micro SD a MMC micro kartami či novými Micro DIMM moduly, určenými pro miniaturní notebooky.
Když už jsme zmínili téma notebooků, podíváme se na ně blíže: novinky byly jednak v nejlehčím a nejtenčím segmentu, kde se překvapivě blýsklo Fujitsu Siemens novým ultratenkým modelem Lifebook či novými thin&light modely s Turionem. ASUS nás mírně šokoval novou řadou lifestylových notebooků s koženými potahy v pastelových barvách a mile překvapil novými korporátními modely, které jsou vybaveny dokovacími konektory (hurá!). MSI pak překvapivě předvedlo jeden z prvních exemplářů Turionu 64 X2 (který byl decentně označen jako "budoucí mobilní procesor AMD").
Ovšem ani zde se zase nic tak překvapivého neodehrálo. Pro segment domácností stále většina výrobců drží trend lesklého širokoúhlého displeje. Jak jejich marketingová oddělení tvrdí, je to cool, dobré pro práci s tabulkami a na sledování DVD. Člověk by jim snad i uvěřil, že to skutečně nedělají pro peníze je to prostě jenom z hlediska výroby levnější.
Samsung usilovně bojuje o uplatnění flash pamětí oproti mikrodiskům, které se již masivně prosadily v přenosných médiích. Se svým novým notebookem vstupuje Samsung na pole dosud vyhrazené klasickým pevným diskům. Samsung zkonstruoval flash disky o větší kapacitě a výsledkem je SSD, tedy solid-state disk, disk bez pohyblivých součástí.

Jeho kapacita je 32 GB a navenek vypadá jako běžný 1,8" disk. 32 je dvojnásobek toho, co měl loni poslední prototyp Samsung SSD. Miniaturizace se vývojářům evidentně daří. Vzhledem ke stejnému formátu není problém klasický disk nahradit právě tímto, což bylo u stánku Samsungu názorně předvedeno.
Mezi přednosti SSD patří rychlejší přístup k datům, což bylo názorně demonstrováno spuštěním notebooku SSD a standardního, kdy SSD nastartoval do systému za 18 s, druhý pak za sekund 31. Druhou výhodou je vyšší odolnost proti opotřebení a nárazu, právě díky již zmíněné absenci pohyblivých částí. A do třetice nulová hlučnost.
Druhou misku vah tvoří cena. A ta je značná, jeden gigabajt na flash disku vyjde asi na 30 dolarů, takže 32GB disk stojí přibližně 960 dolarů před započtením dodatečných nákladů. Z toho plyne, že Samsung se hodlá prozatím zaměřit zejména na zákazníky se zvláštními požadavky, armádu a průmyslové provozy, kde by si za uvedené výhody připlatili. Ceny za flash paměti ovšem stále klesají, v květnu minulého roku stál GB takové paměti cca 55 dolarů.
Mnohé počítače jsou zabezpečeny dost nedbale a většinou to ani nevadí, nakonec komu by vadilo, že si někdo bude číst jeho poštu, když i jemu samotnému připadá dost nudná. Na druhou stranu je spousta lidí, jež mají v počítači citlivá data, která by se rozhodně neměla dostat k někomu nepovolanému. Těmto lidem možná přijde vhod notebook připravený společnostmi Seagate a Secude, označovaný jako "opevněný".
Jeho hlavní výbavou je zašifrovaný disk a další zabezpečovací software a hardware. Diskem je Seagate Momentus 5400 FDE (full-disk encryption), který plně kóduje všechna data s důrazem na co nejmenší dopad na rychlost provozu. Disk také umožňuje okamžité smazání. Vhodné pro tajné agenty, které právě honí jiní tajní agenti mohou všechno smazat a nemusí hledat řeku, do které by mohli notebook zahodit.
Společnost Secude dodala komplikovaně nazvaný software TiDoCoMi, určený administrátorům pro správu přídavných bezpečnostních vymožeností jako smart cards a biometrické identifikace. Do TiDoCoMi jsou také ukládána hesla a certifikáty.
Společnost Secude ovšem vyvíjí i vlastní aktivity, na veletrhu prezentovala program Secure Notebook 7.1.1, který šifruje celý disk, popřípadě externí média. Přístup je potom realizován pomocí bezpečnostních certifikátů, produkt je zaměřen na Windows, zdá se, že pro Linux něčeho takového netřeba.

Digitální TV v obýváku i v kapse

Trend miniaturizace postihl též výrobce televizních tunerů. Compro a AverMedia, které jsme během výstavy navštívili, nabízí vedle klasických interních analogových a digitálních též duální PCI tunery pro analogový a digitální signál a nově i karty s několika digitálními tunery a hardwarovým kódováním ve formátu MPEG2 (a tedy i certifikaci pro XP Media Center). Duální tunery jsou dostupné také ve formě PC card zařízení pro notebooky, a k našemu překvapení též ve formě miniaturních USB donglů i ty jsou již duální a lze je využít pro příjem analogového i DVB-T vysílání. Aver Media vystavoval miniaturní přenosný DVB-T příjmač Porta 3 s LCD displejem. Modelům obývacích pokojů dominovaly zejména sestavy nesoucí intelovské logo Viiv nám se sice nová platforma jako celek příliš nelíbí, základní desky podporující hluboký spánek a rychlé probouzení jsou ale rozhodně krokem správným směrem.

Desky pro AM2, Core Duo a Conroe

Novinek mezi základními deskami se objevilo mnoho, zejména díky nástupu nových platforem. AMD připravuje k uvedení novou patici AM2, která bude určena pro nové verze Athlonů 64 a 64 X2, jejichž paměťový řadič již bude podporovat DDR2 RAM. Na CeBitu se objevily první vzorky základních desek s prozatím oficiálně neuvedenými čipsety od Nvidie (C51D/MCP55P), ATI (RD580) či SiS (761GX). Zástupce této rodiny bylo možné spatřit kupříkladu u ASUSu, který vystavoval desku M2N32-SLi Deluxe, jež nás vedle drobných pasivních chladičů zaujala především osazeným zvukovým kodekem AD1988, který by měl mimo jiné nabízet hardwarovou podporu pro potlačení šumu na mikrofonním vstupu. Desku plánuje Asus uvést na trh v průběhu léta. Pro zájemce o malá a tichá PC Asus připravil novou desku N4L-WM DH s čipsetem i945GT určenou pro procesory Core Duo, která je osazena ideální kombinací slotů: po jednom PCIe16x a PCIe1x a dvojicí klasických PCI slotů ta by se měla do prodeje dostat již počátkem jara. Na stánku Foxconnu byly k vidění též nové desky pro patici AM2 a s nimi další zajímavá novinka: digitální regulátory napětí procesoru místo tradičních kapacitorů, které bývají častou příčinou selhání základních desek Foxconn takto hodlá vybavovat desky pro platformu Intel i AMD a označuje je jako vhodné pro použití v počítačích, které zůstávají často dlouho zapnuty tedy například pro domácí kino. Mnoho zajímavého bylo k vidění i u stánku malého výrobce základních desek a grafických karet Albatron jejich nová řada je zaměřena zejména na náročnější uživatele: desky jsou standardně vybaveny pasivním chlazením s řešením typu heatpipe a podle výrobce budou vybaveny funkcemi pro snadné přetaktování (a jak je znát i z fotografií, též velkým počtem konektorů pro připojení diskových jednotek. Mezi vystavovanými deskami byly novinky s čipsety i975 a Q965, které by měly podporovat i budoucí procesory Conroe.
Zatímco výrobci základních desek se předháněli při předvádění nových platforem, Intel a AMD pojali CeBit překvapivě odlišně. Velká expozice modrých se zaměřila na digitální domov, zábavu a mobilitu. Bylo tu opravdu dost k vidění, jenže spíše než o technologie se jednalo o show pro veřejnost. Pokud vás zajímají skutečné technické novinky, bylo něco možné pochytit na tiskové konferenci, ale úplně nejlepší by bylo vykašlat se na celý CeBit a odjet do San Francisca na IDF což jsme ve spolupráci s Intelem učinili a na jiném místě vám přinášíme reportáž Petra Matušky. AMD se blýsklo důkladně uzavřeným a utěsněným stánkem v černočerné barvě, zvícím doupěte Darth Vadera uvnitř něco nových technologií bylo, jenže o nové patici M2 se hovoří už dlouho a oficiálně uvedena zatím nebyla. dvoujádrové Turiony jsou jasná věc (výkon bude víceméně stejný jako u dvoujádrových Athlonů 64) a devítikilový notebook s 19" displejem nás nejvíce rozruší, když nám spadne na nohu. Zelení to bohužel nevylepšili ani tiskovou konferencí, která se točila výhradně kolem serverů, Opteronu a poněkud překvapivě též kolem problematiky výroby pneumatik.

Kuriozity a zajímavosti

Budiž ticho!

Touha po tichém PC byla znát nejen u tradičních výrobců tichých, pasivních či vodních chladičů jako jsou Thermaltake, Zalman či Arctic Cooling, ale i u mnoha výrobců grafických karet, kteří nabízeli pasivně chlazené varianty karet střední třídy či kapalinové chlazení pro nejnovější modely ATI a NVIDIA (zalíbil se nám zejména chladič Club 3D, který pokrývá vedle GPU též paměti). Nové pasivní chladiče vystavovali dokonce i tradiční OEM dodavatelé jako je Foxconn. Jestliže nás ale něco vskutku fascinovalo, byly to skříně pro pasivní chlazení u stánku Zalmanu modely TNN 300 a TNN 500 se pyšní řešením, jež zcela eliminuje hluk, jejich šasi je vyrobeno z masivního hliníku, který dokáže odvést a vyzářit obrovské množství tepla.

Opravdoví obři

Zatímco na jedné straně stánku Fujitsu Siemens jsme mohli zahlédnout nové ultratenké notebooky z řady Lifebook vybavené jak Centrinem, tak Turiony, na straně druhé čekaly obrovské racky s novými blade servery, diskovými poli SAS a dalším těžkotonážním železem. U stánku IBM bylo možné zahlédnout nejen superpočítač BlueGene, ale též poněkud afektovanou show s leteckou tematikou. Kolorit tradičně učesané haly 1 narušoval především BenQ, který vyhradil jeden roh stánku zápasům Counterstrike, tedy čemusi, co v "business pavilónu" vyhlíželo doslova jako pěst na oko. Pravdou ovšem je, že v hloučku postávajících diváků se to obleky doslova černalo.

Galerie nevkusu

Výrobci počítačových skříní z Tchaj-wanu a pevninské Číny, kteří dříve vedli v našem pomyslném žebříčku nevkusu, sice bodovali i letos, přesto je ale třeba uznat, že se ve svých stylistických nápadech značně umírnili ubylo akrylátu, neonů i neuvěřitelných patvarů a zdá se, že dochází doslova k renesanci klasických počítačových tvarů, což kvitujeme s úlevou a povděkem. Přesto jsme narazili na několik fantastických kousků jak z pevninské číny, odkud přicestovaly modely Memorial Case či laková skříň s motivem volavek (jak tradiční!), tak ze srdce Evropy (přesněji z německého Johanngeorgenstadtu), odkud pochází značka Testa Motari, předvádějící notebooky a skříně pro stolní PC, jež lze jen stěží popsat slovy, a proto jsme je raději vyfotili, abychom se s vámi mohli podělit o hluboký estetický zážitek. Zejména zlatá klávesnice zasazená do dřevěného šasi notebooku nás opravdu dostala na kolena.

Návrat do dob Amigy a ST

Kdysi (přesněji v roce 1993) něco podobného prodávala firma IDCS v Mikovcově ulici v Praze. Nevzpomeneme si už sice na značku, která miniaturní PC (byly to tehdy 286ky) stylizované do tvaru domácích počítačů přelomu osmdesátých a devadesátých let vyráběla, ale jednalo se v podstatě o totéž, co bylo k vidění pod označením "i One" na letošním CeBitu. Pokud patříte mezi veterány, které odkojila AMIGA či ATARI ST, zamáčknete jistě slzu počítač vestavěný pod klasickou klávesnicí (doplněnou o touchpad) využívá kombinaci komponent pro notebooky a stolní PC. Stroje i One jsou postaveny na platformě Intel (Pentium 4) a díky omezené rozšiřitelnosti jsou vhodné spíše jako kancelářská či multimediální PC pro méně náročné úlohy.