Hlavní navigace

CeBit 1999

1. 4. 1999

Sdílet

Z Prahy jsme pro jistotu vyrazili již ve středu dopoledne, nicméně německé silnice a dálnice jsou plnější a rozkop...


Z Prahy jsme pro jistotu vyrazili již ve středu dopoledne, nicméně německé silnice a dálnice jsou plnější a rozkopanější než ty u nás. Dorazili jsme na to konto (a s malými přestávkami) do Hannoveru až po osmé hodině večer.
Výstaviště Deutsche Messe se připravuje na světovou výstavu Expo 2000 a tak zde rok od roku přibývají pavilony a patřičné parkovací plochy jako houby po dešti. Okolo výstaviště prochází dálnice, která se dle potřeby stává šestiproudým přivaděčem automobily cestujících návštěvníků. Díky tomu jsme v blízkosti výstaviště v koloně nikdy dlouho nestáli (o dost horší je to hlouběji ve městě).
Čtvrteční ráno, první den veletrhu, se tvářilo velice optimisticky: bylo jasno, sluníčko lehounce hřálo a všude (jak už to v Německu bývá) vládla velmi dobrá organizace. Dříve než se podíváme na jednotlivé expozice bych se zmínil o trendech, které se mi zdály býti převládajícími. Berte tento pohled s rezervou, neboť je ovlivněn mým zaměřením na hardware.
První, co vám padlo do oka, byl fakt, že na většině stánků figurovaly LCD a plazmové displeje -- nevím zda z důvodu prostoru nebo symbolu inovativnosti, či jejich nižší ceně -- ale bylo to tak. V oblasti obrazu se objevily experimenty s 3D obrazem realizované na CRT i LCD monitorech. V zásadě se vždy jednalo o monitory se speciální maskou-optikou, která při pohledech z různých úhlů ukazovala různé obrázky -- povětšinou byly tři s maximální šíří 288 bodů.
Dalším trendem jsou web-pady: v podstatě přenosné terminály (jako víko od notebooku), které se připojují k síti bezdrátově a mají dotykovou obrazovku.
Komunikace jsou nejen velkým obchodem, ale i běžnou spotřebitelskou záležitostí -- tomu se přizpůsobují i tvary a barvy mobilů, jsou stále hezčí.
Při pozorování návštěvníků se mi zdálo, že rapidním způsobem přibylo hostů z Indie -- zřejmě se připravuje konkurence asijským zázrakům.
Poslední, trochu smutná, je rekapitulace národních expozic: Rusko, Pakistán, USA, Hong Kong, Maďarsko, Turecko, Taiwan, Indie, Kanada, Řecko -- a Česká republika nikde.


Pentium III Xeon
Intel si zvolil první den veletrhu k uvedení dalšího procesoru s novým rozšířením instrukční sady (tzv. Katmai) – Pentium III Xeon na 500 a 550 MHz. Uvedení se zúčastnil Pat Gelsinger, viceprezident Intelu pro desktop systémy, který zdůrazňoval důležitost elektronického obchodu, k němuž je mimo jiné Xeon směrován.
Tento procesor je od svého zrodu určen pro servery a pracovní stanice, nová verze (spolu s novými čipsety) umožňuje ještě větší škálovatelnost při stále výhodné ceně; stanice s PIII Xeon budou stát zhruba: dvoucestné modely od 2 000 USD, čtyřcestné od 15 tisíc, osmicestné od 30 a NUMA od 250 tisíc dolarů.
Ke Xeonu přibude v polovině roku nový čipset Profusion (byl navržen ve spolupráci s Digital/Compaqem) a umožní použít až 32 GB paměti a několikanásobné 64bitové I/O kanály.


Obhajoba Aceru
Tisková konference Aceru byla ve znamení asijské krize – vysvětlení ne příliš skvělých výsledků a nové struktury. Acer jakožto tchaiwanský výrobce a velký tamní dodavatel byl propadem asijského trhu silně postižen, a proto došlo k většímu zprůhlednění jednotlivých částí společnosti: nyní existují divize výroby PC, notebooků a serverů, potom příslušenství (monitory a doplňky), dále polovodiče a výzkumné centrum. Prvně jmenovaná pécéčkovská část sama o sobě dosáhla růstu 36 %, naopak výroba polovodičů táhne výsledky dolů.
Prodejní pobočky v jiných zemích jsou vedeny samostatně, včetně evropské, která v loňském roce obrátila zboží za 1 mld. dolarů. V současné době má Acer ve 44 zemích 120 společností, které zaměstnávají 28 000 lidí.
Mezi nové produkty se řadí se servery Altos pro montáž do racku, stanice AcerPower s PIII a elegantní multimediální počítače pro domácnosti. S nástupem mobilního Celeronu začíná i nová řada notebooků TravelMate 510.
Acer se věnuje i produktům mimo obvyklé PC řady: WinBase terminálům, set-top boxům a integrovaným řešením, tzv. PC-on-chip. Na CeBitu byl předveden CyberTV/NT150 set-top box, který je postaven na procesoru AMD 586 a obsahuje 56K modem, infračervenou klávesnici a dálkový ovladač. Uživatel jej jednoduše připojí k televizi a telefonní zásuvce, a může surfovat po Internetu či posílat e-maily. CyberTV je vybaven i paralelním portem pro tisk.


Philips představil při příležitosti CeBitu dva nové mobilní telefony: Genie pro obě GSM normy (tzv. DualBand) a zcela nový přístroj Savvy. Druhý jmenovaný zaujme na první pohled svým netradičním “veselým” designem. Je určen pro hravé zákazníky – obsahuje převodník pro přepočet na euro, kalendář s biorytmy (s doporučeními pro různé životní činnosti) a “emociální” ikony, které můžete dalším majitelům Savvy prostřednictvím SMS zasílat.

Těžištěm výroby společnosti Seagate jsou pochopitelně především pevné disky – a ty na stánku samozřejmě nechyběly. Mohli jste je pozorovat rozebrané i smontované, v klidu i v chodu. Coby největší (prý celosvětově) byla prezentována Barracuda 50 s 50GB kapacitou, 10 000otáčkové disky Cheetah jsou zase k dostání až v 36 GB, přičemž dosahují ustálené přenosové rychlosti 28 Mb/s. Poprvé byla k vidění také pásková mechanika Sidewinder 70, která s technologií AIT a kompresí nacpe na pásku až 70 GB dat. Předvedena byla i aplikace architektury JINI od společnosti Sun, kteroužto Seagate podporuje.

Skutečnou perlu aplikace technologií jsem objevil na stánku NCR. Kromě řady průmyslových systémů zde figurovala mikrovlnná trouba, v jejíchž dvířkách byl dotykový LCD displej. Nebyl tam však jen on, a už vůbec ne na ozdobu. Trouba s názvem Microwave Bank je vybavena kombinací snad všeho, co je možné: televizním přijímačem, internetovým browserem, čtečkou čipových karet, rozpoznáváním hlasu, čtečkou čárových kódů, programy pro správu domácího skladu a kasy, a pochopitelně plně funkční troubou. Možnosti evidence, automatického doplňování spíže (prostřednictvím elektronického obchodu), vedení rozpočtů, zábavy a jiného jsou nekonečné. To jsem zvědav, zda se něco takového skutečně ujme… A připojení na Internet? Prostřednictvím elektrické sítě nebo bezdrátově.

Imation se proslavil svým SuperDiskem LS120, kterýžto se však zatím příliš nerozšířil, úspěšnější jsou jejich zálohovací zařízení Travan. Nicméně Imation představuje další generaci LS120, SuperDisk 2x – ten je schopen pracovat dvojnásobnou rychlostí oproti původnímu, ale zachovává si plnou kompatabilitu, včetně 1,44 a 0,72MB disket. Rychlost by se nyní měla pohybovat okolo 1,3 MB/s, a díky malým rozměrům (až 12,7 mm) bude použitelný i v noteboocích.

Ani Psion nemůže stát stranou inovací (tím spíše, že se propojil s giganty telekomunikačního trhu) a uvádí novou řadu handheldů Workabout RF. Poslední dvě písmenka RF znamenají Radio Freqvency a v praxi to znamená rádiové propojení handheldu do sítě. Komunikace probíhá v pásmu 2,4 GHz s rychlostí přenosu až 1 Mb/s, přičemž dosah je maximálně 300 metrů od vysílače. Použití je zřejmé: pohyblivé terminálové stanice s on-line přístupem do centrálních databází, určené pro sklady, přepravní služby, výrobu, zdravotnictví, obchody či celníky. Přístroje jsou vybaveny skenerem a čtečkou čárových kódů.

Jedním z největších stánků v telekomunikačním pavilonu byl ten patřící Ericssonu. Jako novinka se zde objevily T28 – dualbandový telefon s hlasovým ovládáním, elegantním designem a automatickými hodinami, a T18 – bratříček jen pro GSM 900. Celá řada T bude v nové tvarové koncepci, funkčnost a ovládání se drží ericssonovského standardu, přibývají možnosti rozlišení volajících, jazykové sady (je jich 38, včetně čínštiny), Sim Toolkit a hry. Pokud se často potápíte nebo běháte v dešti, pak vám přijde vhod nový model R250 Pro, odolný vůči všemu. Kromě odolnosti je vybaven i dualbandovým přijímačem, GSM phase 2+ a Pro systémem, který může využít kromě GSM i privátní radiové sítě.

Ovládání počítače hlasem nabízela mimo jiné firma Mindmaker, na jejímž stánku se objevil i produkt VoiceControl for PC Games. Jedná se vlastně o systém, který (pomocí mikrofonu a zvukové karty) paralelně se stávajícím ovládáním vysílá pokyny (kombinace kláves) na základě slovních příkazů. Co a jakým příkazem se kontroluje, nastaví každý uživatel dle přání.

Kromě nového loga a velkého stánku předvedl Pioneer také první 4,7GB DVD zapisovací zařízení. Jedná se o DVD-R (zapisovatelnou) mechaniku DVR-S201, jejíž formát je rozšířením stávajícího 3,95GB a podporují jej média firem TDK a Verbatim. Mezi čtecími DVD mechanikami se objevila také novinka, a to DVD-A03S s šestinásobnou rychlostí čtení DVD a 32x při čtení CD; mechanika podporuje DVD-R a CD-R. Pioneer také předvedl nový 50” plasmový displej s plným počtem barev a rozlišením 1 280 X 768 bodů.

AMD nedává Intelu chvíli oddechu a stále zrychluje. Na jejich stánku byl k vidění souboj K6III-450 s PIII-500 (hádejte kdo vyhrál) a prototyp 700MHz procesoru K7. Počítač druhé poloviny roku 99 by tedy měl být osazen 128 MB paměti, 10 GB diskem, STB Voodoo 3, SB Live!, DVD mechanikou a procesorem (pochopitelně) AMD K7. Sestava běžela velice svižně, základní deska nesla čipset od AMD, který je ke K7 připravován. Vlastní procesor K7 je podobný Celeronu možná lehce menší, barvu měl fialovou. Krom toho AMD prezentuje mobilní AMD K6-2P na 380 MHz jako nejrychlejší mobilní procesor.

Ani monitorovou ADI nemíjejí změny – v názvu se objevuje ADI KULKONI Electronics, a v modelových řadách kromě klasických a futuristických CRT i LCD monitory. ADI zaznamenala minulý rok nárůst prodeje 17” modelů o 70 % a pokles prodeje s 15- a 17palcovými. Na poli LCD se urodil 18” monitor MicroScan 9L s rozlišením 1 280 X 1 024 bodů a 256 tis. barev, který má hloubku 21 cm nebo se dá jako obraz pověsit na zeď. Menší bratr 6T dosahuje kontrastu 200:1, pozorovací úhel je 120° a je otočný – softwarová podpora pro Windows je samozřejmostí. Již kultovní “ušatý” monitor, ADI DUO, se dočkal nových parametrů a barevných odstínů.

Stánek Sony by se spíše než stánkem dal nazvat továrním komplexem se dvěmi chladicími věžemi. Okolo těchto věží se to přímo hemžilo novými notebooky, kamerami, záznamovými médii, digitálními foťáky, mobilními telefony, diktafony, klasickými telefony, projektory, monitory, sluchátky,... Z těch, které se u nás zatím neprodávají, mne zaujalo nové Vaio – notebook nadmíru tenounký, elegantní i výkonný.

Dříve známou značku VideoLogic není už tolik vidět, ale novinky byly k nalezení i tady. Jedná se například o herní kartu Neon 250, která vybavena čipem Power250 a 16 MB paměti zvládá rozlišení 1 600 X 1 200 při plných barvách. Krom toho má takovou výbavu nastavovacích funkcí, jakou jsem jinde neviděl – mimo barevné kalibrace můžete nastavit různé gamma korekce pro různé efekty tak, že se ve hrách zlepší kontrast a hloubka obrazu. Dále nechybí pochopitelně hardwarový dekodér DVD, PCI zvuková karta (postavená na Vortexu ) a 2+1 reproduktorová soustava se samostatným ovládáním.

Téměř celá jedna hala byla věnována výzkumným firmám a univerzitním laboratořím, a právě zde vystavovala i Technische Universitat Dresden. Na jejím stánku nebyli profesionální obchodníci, ale o to lépe se s nimi mluvilo. Zaujal mne web-pad Winterin s již funkční aplikací nemocniční správy -- v podstatě terminál, založený na Cytrixu (NT Server Terminal) a připojený k síti bezdrátově, umožňuje lékaři při vizitách okamžitě vidět celou pacientovu historii (co se léčení týká) a zanášet zjištění. Podle údajů konstruktérů baterie stačí na osm hodin provozu, a dotykový displej zase nečiní obsluze nejmenší problémy při ovládání.

U nás je Aztech známý jen jako výrobce zvukových a televizních karet, ale stánek jasně dokazoval, že to dnes není zdaleka pravda celá. Krom zvukovek (pochopitelně se 3D zvukem) jste mohli vybírat z celé řady modemů (podle Dataquestu byl v roce 97 Aztech čtvrtým největším výrobce modemů), grafických karet, reproduktorů, set-top boxů či síťových sad pro malé kanceláře.

Jakožto milovník multimédií jsme zabrousil i ke stánku Terratecu, který mne kdysi zaujal kvalitními zvukovkami. Dnes do jeho sortimentu patří i reproduktorové soustavy, TV a rádiokarty. Ze zvukových karet je zajímavá Xlerate Pro s technologií Aureal Vortex 2 (A3D 2.0), digitálním výstupem a odstupem s/š 97dB. Karta TerraTV Radio+ má zase pro zajímavost začleněnou funkci RDS a softwarovou optimalizaci televizního obrazu.

O společnosti Agfa by se dal napsat celý článek, neboť podle typu výrobků měla hned několik stánků. Vybírám proto pro ilustraci například fotoaparáty (digitální) Agfa ePhoto CL30 a CL50 -- CL30 je jednoduchý, plně vybavený megapixelový foťák s CF paměťovou kartou, barevným displejem, USB rozhraním a unikátním softwarem. Už u minulých modelů byl software, který při stahování fotek z přístroje bez ptaní provedl optimalizaci barev a kontrastu, nyní k jeho funkcím přibylo i odstraňování následků JPEG komprese. CL 50 má rozlišení vyšší (1 280 X 960) a umí nahrávat zvuk a snímat sérii snímků. SnapScan 1212u je zase prvním skenerem Agfy s USB rozhraním.

Ani Diamond nebere multimédia na lehkou váhu a ke svému MP3 přehrávači RIO přidává další doplňky. Na důkaz toho, že nejde o nástroj pro hudební piráty, rozjíždí iniciativu pro vytvoření internetových hudebních portálů s ošetřením autorských práv. V oblasti grafiky máme nového Vipera V770 a Stealth III S540. Protože spojování a síťování je čím dál větší obchod, nabízí Diamond standardní i DSL modemy a nově i bezdrátovou síť.

Jméno Kodak je nerozlučně spjato s fotografií, dnes i digitální. Pokračování se dočkal špičkový DC260 (kterým jsem mimochodem na CeBitu fotil) v podobě DC265, jenž by měl být rychlejší (při startu a ukládání obrázků) a umět rychleji sekvenční snímání. Další novinka se jmenuje DC240 a DC200+, přičemž DC240 má i nový design a je nezvykle rychlá. Ceny se přitom pohybují lehce dolů. U foťáků sortiment Kodaku pochopitelně nekončí, najdete tu skenery (rychlé, pomalé, na diáky), projektory a média (tisková a CD).

Jako jedna z prvních, která vrhla na trh PC amatérské videostřižny, byla společnost Fast. Dnes nabízí nové verze oblíbených karet: AV Master 2000 a DV Master Pro, a krom toho je zde široká nabídka pro tvorbu DVD titulů. Poměrně velká pozornost je věnována nelineárnímu střihovému systému pro MPEG-2 pod názvem 601.
Pod názvem Internet Park se skrývala společná expozice desítky firem a firmiček podnikajících okolo Internetu: poskytovatelé, tvůrci stránek, on-line prodejci a ti, kdo na něm publikují.
Fotografie byly pořízeny digitálním fotoaparátem Kodak DC260.

Autor článku