Hlavní navigace

Ceatec: Přehrávač napájený palivovým článkem

4. 10. 2007

Sdílet

Společnost Toshiba patří ke špičce ve výzkumu využití palivových článků pro napájení větších i menších počítačů. Na právě probíhajícím Ceatecu předvádí prototyp přehrávače napájeného malým palivovým článkem.

skoleni

Japonský veletrh výpočetní a multimediální techniky Ceatec se koná ve městě Chiba ve dnech 2.-6. řijna. Jedná se o prestižní akci, kde nesmí chybět jakákoli firma, co něco znamená ve světě IT a zejména se to týká společností z JV Asie. Neukazují tu jen hotové výrobky, ale i na čem pracují jejich výzkumníci a designerské skupiny.

Vzhledově sice prototyp Toshiby vypadá poměrně konzervativně (což je nakonec ve výsledku často nejlepší) video a hudební přehrávač, ale uvnitř není klasická baterie, ale metanolový palivový článek. S 10 ml metanolu vydrží napájet přehrávač až 10 hodin, což je dle Toshiby více, než kolik by zvládla stejně veliká běžná baterie.

DMFC (direct methanol fuel cell) je článek, v němž elektrická energie vzniká elektrochemickou reakcí metanolu, vody a vzdušného kyslíku. Na anodě reaguje metanol s vodou za vzniku oxidu uhličitého, vodíkových kationů a volných elektronů. Na katodě potom vzdušný kyslík, vodíkové kationy (protony) a volné elektrony za vzniku vody. Samozřejmě elektrony putují mezi elektrodami, čímž napájejí spotřebič. Pokud obě reakce napíšeme do jedné, jedná se o jednoduchou řízenou oxidaci metanolu za vzniku oxidu uhličitého a vody.

Společnosti jako Toshiba a Samsung se dlouhodobě zabývají vývojem DMFC, zvyšováním účinnosti a zmenšováním velikosti. Jejich širší využití brzdí zákaz leteckých regulátorů brát na paluby letadel přístroje obsahující metanol, protože je jedovatý a velmi hořlavý. Nicméně tyto bariéry postupně padají a snad umožní více DMFC komerčně uplatnit.

Metanolový palivový článek má hlavní výhodu ve výdrži, horší je to z bezpečností, jak bylo řečeno, metanol, je jedovatý, způsobuje mj. oslepnutí. Problém je proto také s doplňováním článků, metanol nelze běžně prodávat. Metanolové články jsou také zatím stále dražší jak běžné dobíjecí baterie.

Toshiba na svém přehrávači předvádí nejen pokrok co se miniaturizace týče, ale i způsob, jak vyřešit problém při doplňování článku metanolem. Při tomto procesu je totiž nutné se vyhnout rozlití zbytku alkoholu, při kterém by těkající páry mohli někoho otrávit.

Doplňování přehrávače probíhá tak, že uživatel připojí plastovou nádržku s metanolem k doplňovací přípojce a jakmile je spojení pevně zajištěno, stiskne tlačítko, kterým uvolní alkohol do zásobníku přímo v přehrávači, respektive v článku. Oxidu uhličitý vznikající v baterii potom vytlačí všechen metanol zbylý mezi nádržkou a zásobníkem zpět do nádržky.
Toshiba pracuje i na dalším využít etanolového článku, nadějné jsou zejména notebooky s DMFC, vyznačující se dlouhou dobou provozu.

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).