Hlavní navigace

Canon EOS-1Ds Mark III - nejlepší z Canonů

26. 8. 2007

Sdílet

Společnost Canon představila nový digitální fotoaparát EOS 1Ds Mark III, který se stává nejlepším artiklem Canonu pro profesionální fotografy. Společně s fotoaparátem byl představen i nový objektiv

Společnost Canon uvádí na trh s profesionálními fotoaparáty 21megapixelový model EOS-1Ds Mark III s rychlostí snímání 5 snímků za sekundu. Tato nová digitální zrcadlovka se stává "vlajkovou lodí" společnosti Canon, poskytuje 14bitové zpracování obrazu díky nově vyvinutému snímači velikosti celého políčka (35 mm) a nabízí výstup souborů s převodem na nekomprimované 16bitové soubory TIFF o velikosti větší než 100 MB, což pro segment digitální fotografie formátu 35 mm znamená zcela nový nejvyšší dosažitelný standard.


Dvojice procesorů DIGIC III zajišťuje vynikající reprodukci barev a umožní souvislé snímání až 56 velkých snímků JPEG (12 snímků RAW) rychlostí 5 sním./s – při tomto rozlišení naprosto bezkonkurenční výkon. Schopnost nepřerušeně snímat tak velké obrazy by se mohla pro studiové fotografy stát rozhodujícím důvodem pro přechod na platformu EOS.

EOS-1Ds Mark III přebírá novou technologickou platformu, která byla v tomto roce již uvedena v modelu EOS-1D Mark III, a to včetně 63zónového měření expozice, systému automatického zaostřování s 19 body křížového typu, 3,0” LCD displeje s režimem Live View a integrovaného čisticího systému EOS. Funkce Highlight Tone Priority (Priorita světlých tónů) rozšiřuje dynamický rozsah a zajišťuje větší hloubku a lepší prokreslení detailů ve světlých oblastech. Zároveň s tímto fotoaparátem společnost Canon uvádí na trh nový ultraširokoúhlý objektiv EF 14mm f/2.8L II USM.

„Naprosto bezkonkurenční kvalitou obrazu a všestranností znamená EF 14mm f/2.8L II USM pro obor komerční fotografie zcela nový standard“, řekl Karz Suzuki, Head of Canon Professional Services. „Tento fotoaparát zaručeně zvýší popularitu produktů Canon mezi profesionálními studiovými fotografy. Uvedení fotoaparátu EF 14mm f/2.8L II USM, jímž se završuje 20letý vývoj systému EOS, je významným okamžikem v naší historii vývoje fotografických systémů.”

Základní údaje:

 • 21megapixelový snímač CMOS velikosti celého políčka (35 mm)
 • Souvislé snímání až 56 snímků rychlostí 5 sním./s
 • Dvojice procesorů DIGIC III
 • Funkce Highlight Tone Priority (Priorita světlých tónů)
 • Systém automatického zaostření s 19 senzory křížového typu a 26 pomocnými zaostřovacími body
 • Integrovaný čisticí systém EOS
 • Rozsah ISO 100–1600 (rozšiřitelný na L:50–H:3200)
 • 3,0” LCD displej – 230 tis. pixelů a režim Live View
 • Nový hledáček – širší a jasnější

EOS-1Ds Mark III nabízí výstup souborů, které daleko předčí standardní požadavky předních agentur a fotobank s ohledem na rozlišení. Snímače CMOS třetí generace nabízejí nové pixelové schéma s obvody pro snížení šumu u každého pixelu a zajišťují vysokou kvalitu obrazu až po hodnotu citlivosti ISO 1600. 14bitové A/D konvertory poskytují barevnou hloubku s 16 384 tóny na jeden pixel – výsledkem jsou hladší gradace a přesnější reprodukce barev.

Možnost zvýšit citlivosti až na hodnotu H:3200 jistě přivítají profesionální fotografové pracující v kostelech a prostředích, kde není dovoleno nebo vhodné použití blesku. V situacích, v nichž je velmi důležitá diskrétnost, poslouží tichý režim, který pozdrží přípravu spouště k novému použití po celou dobu, kdy spoušť zůstává stisknutá.
Režim Highlight Tone Priority (Priorita světlých tónů) nabízí fotografům svateb a krajin možnost zvýšení dynamického rozsahu pro světlé oblasti při snímání s použitím hodnot nad ISO 200 – výsledkem je dokonalejší reprodukce barevných odstínů svatebních šatů, oblaků a jiných světlých objektů.

Systém automatického zaostřování používá 19 senzorů křížového typu s citlivostí až f/2.8, jež jsou rozprostřeny v AF oblasti a umožňují optimalizaci objektů, které se nacházejí mimo střed. 26 pomocných AF bodů přispívá k dosažení přesného AF sledování. Ovládací prvky zahrnují vyčleněné tlačítko AF-ON, které se nachází na zadní části fotoaparátu. To uživatelům během kompozice umožňuje okamžité zapnutí automatického zaostřování. Hledáček nabízí vyšší jas a širší zorný úhel a 63zónový měřicí systém fotografům poskytuje větší kontrolu nad expozicí.


Nový jasný 3,0” LCD displej nabízí rozlišení 230 tis. pixelů a umožňuje tak přesnou kompozici a kontrolu snímků. V režimu Live View se na LCD displeji zobrazuje obraz v reálném čase, dále je možné zvolit zobrazení mřížky a živého histogramu, který simuluje expozici obrazu. Pro snímání v režimu Live View lze tlačítko AF-ON naprogramovat tak, aby se zrcadlo fotoaparátu dočasně otočilo a spustilo se automatické zaostřování. Ve studiovém prostředí může fotograf pomocí dálkového režimu Live View komponovat záběry, upravovat nastavení a pořizovat fotografie z PC s využitím softwarových nástrojů EOS.

Nabídkový systém fotoaparátu EOS-1Ds Mark III využívá strukturu záložek, díky níž odpadá nutnost procházení nabídek posunem a je zaručena výrazně lepší čitelnost a snadnější obsluha. Vylepšení oproti předchozím modelům představují také osobní nastavení a uživatelsky nastavitelné funkce seskupené do 57 funkcí s možností vlastního nastavení a rozdělené do čtyř logických kategorií. Kromě toho mohou fotografové nyní pouhým pohledem zjistit, zda byly ve výchozích nastaveních provedeny změny. Volba My Menu (Moje nabídka) fotografům umožňuje do samostatné nabídky ukládat často používaná nastavení, k nimž poté mají okamžitý přístup. Nastavení pro příslušenství nedávno uvedené na trh, např. blesk Speedlite 580EX II a bezdrátový vysílač souborů WFT-E2, lze ovládat přímo z LCD displeje.
Fotoaparát je vybaven novým vyčleněným tlačítkem ISO a hodnota ISO se rovněž trvale zobrazuje na horním LCD panelu.

Trvanlivost závěrky se zvýšila o 50 % na 300 000 cyklů. Plášť z hořčíkové slitiny a těsnicí prvky chrání tělo fotoaparátu před poškozením. Integrovaný čisticí systém EOS omezuje tvorbu prachu, odpuzuje a odstraňuje jej ze snímače, čímž významně snižuje nutnost ručního čištění. Zamezení ztrátě dat napomáhá zvukový signál, který zazní, je-li během zápisu obrázků otevřený kryt slotu.Rozhraní fotoaparátu zahrnují výstup pro video (pro zobrazení ve formátu NTSC a PAL – při použití režimu Live View je ideální pro živé předvedení snímků klientům během fotografování) a USB 2.0. Speciální konektor zajišťuje kabel USB v těle fotoaparátu a zabraňuje jeho náhodnému odpojení při fotografování.

EOS-1Ds Mark III je plně kompatibilní se všemi objektivy řady EF a blesky EX Speedlite a novým bezdrátovým vysílačem souborů WFT-E2. Vysílač WFT-E2 zajišťuje bezdrátové zabezpečené nahrávání dat na servery FTP a dálkový přístup prostřednictvím protokolů HTTP a PTP. Lze ho rovněž bezdrátově připojit na externí paměťová zařízení a podporuje označování polohy pomocí GPS při použití mobilních zařízení GPS. V případě projektů, u nichž je maximálně důležitá ochrana snímků a zachování jejich autenticity EOS-1Ds Mark III, umožňuje použití sady pro zabezpečení originální verze dat OSK-E3.

Nový objektiv
S tímto fotoaparátem společnost Canon uvádí na trh také nový objektiv EF 14mm f/2.8L II USM – nový ultraširokoúhlý objektiv řady L určený pro fotografy požadující pohled s širší perspektivou. Stejně jako všechny objektivy řady L a blesky Speedlite 580EX II je EF 14mm f/2.8L II USM opatřen těsnicími prvky, které jej chrání proti podmínkám prostředí, a společně s fotoaparátem EOS-1Ds Mark III vytváří fotografický systém plně odolný proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Asférické a UD členy zajišťují mimořádně vysokou kvalitu obrazu a lepší ostrost po celé ploše snímku. Kroužkový USM motor umožňuje tiché automatické zaostřování a neomezené použití ručního zaostření. Kruhová clona přispívá k dosažení příjemného bokehu (rozostření pozadí) při širokém rozevření clony a povrchová Super Spectra potlačuje výskyt stínů a světelného závoje tím, že zabraňuje vzniku odlesků od povrchu optických členů objektivu a snímače.

Software
EOS-1Ds Mark III je dodáván s obsáhlou sadou softwaru, který fotografům zajistí zjednodušení jejich pracovních procesů. Její součástí je software Digital Photo Professional (DPP) pro převod/zpracování formátu RAW, který poskytuje plnou kontrolu nad zpracováním obrázků RAW. DPP také spolupracuje s funkcemi fotoaparátu, např. funkcí Dust Delete Data (Data k odstranění prachu) a režimem Picture Style (Styl obrázku). Dalšími součástmi standardní softwarové výbavy jsou programy EOS Utility, ImageBrowser/ZoomBrowser a PhotoStitch.

Cena pro ČR nebyla dosud zveřejněna, v zahraničí se odhaduje cena samotného těla fotoaparátu na 7 999 USD, ale také 7.999 Euro. Prodeje by měly začít na přelomu září a října letošního roku

Zdroj a foto: Canon

OBRAZOVÝ SNÍMAČ

 • Typ: CMOS 36 x 24 mm
 • Efektivní pixely: cca. 21,1 megapixelu
 • Celkem pixelů: cca. 21,9 megapixelu
 • Poměr stran: 3:2
 • Nízkopásmový filtr: Vestavěný/Fixní s jednotkou automatického čištění snímače
 • Typ barevného filtru : Primární barvy
OBRAZOVÝ PROCESOR:
 • Typ: 2 x DIGIC III
OBJEKTIV:
 • Objímka pro objektiv: EF (vyjma objektivů EF-S)
 • Ohnisková vzdálenost: 1,0x zvětšení s nasazeným objektivem EF
ZAOSTŘOVÁNÍ:
 • Typ: TTL-AREA-SIR se senzorem CMOS
 • Systém AF/body: 19 bodů AF křížového typu (a 26 pomocných bodů AF)
 • Pracovní rozsah AF: EV -1–18 (při 23 °C a ISO 100)
 • Režimy AF: Jednosnímkový AF Inteligentní AF Servo
 • Volba bodu AF: Automatický výběr, ruční výběr, výchozí pozice (přepnutí na registrovaný bod AF)
 • Zobrazení vybraného bodu AF: Superimponovaný v hledáčku
 • Prediktivní AF: Ano
 • Blokování AF : Zablokováno při stisknutí spouště do poloviny v režimu Jednosnímkový AF.
 • Pomocné světlo AF: Emitované volitelným bleskem Speedlite pro fotoaparáty EOS
 • Ruční zaostřování: Volené na objektivu, výchozí v režimu Live View
NASTAVENÍ EXPOZICE:
 • Režimy měření: Měření TTL při max. rozevření clony s 63zónovým SPC - Poměrové měření (svázané s libovolným bodem AF) - Částečné měření (přibl. 8.5 % hledáčku uprostřed) - Bodové měření: Centrované bodové měření (přibl. 2,4 % hledáčku uprostřed), Bodové měření svázané s bodem AF (přibl. 2,4 % hledáčku), Více bodových měření (max. 8 položek bodového měření) - Celoplošné měření se zdůrazněným středem
 • Rozsah měření: EV 0–23 (při 23 °C s objektivem 50 mm f1.4, ISO 100)
 • Blokování AE: Automatika: Pracuje v režimu Jednosnímkový AF s poměrovým měřením při dosažení zaostření,
 • Ruční: Tlačítkem blokování AE ve všech režimech měření
 • Kompenzace expozice: +/-3 EV s krokem nastavení 1/3 nebo 1/2 (lze kombinovat s AEB)
 • AEB: +/-3 EV s krokem 1/3 Možnost nastavování s 1/2 krokem pomocí funkce C.Fn I - 01
 • Ekvivalent citlivosti ISO: 100–1600 (s krokem nastavení 1/3) ISO lze rozšířit na L: 50 nebo H: 3200 (prostřednictvím C.Fn I -03) ISO 200–1600 v režimu Highlight Tone Priority (Priorita světlých tónů) (C.Fn II -03)
ZÁVĚRKA:
 • Typ: Elektronicky řízená závěrka ve fokální rovině
 • Rychlost: 30–1/8000 s (s krokem 1/3), dlouhodobá expozice (Bulb)
 • Spoušt’ závěrky: Elektromagnetická spoušť s jemným stiskem
VYVÁŽENÍ BÍLÉ:
 • Typ: Automatické vyvážení bílé s obrazovým snímačem
 • Nastavení: "Auto, Denní světlo, Stín, Zataženo, Žárovka, Bílá zářivka, Blesk, Vlastní (5 nastavení), Nastavení teploty chromatičnosti, Osobní vyvážení bílé, Kompenzace vyvážení bílé: 1. Modrá/Jantarová +/-9
 • Purpurová/Zelená +/-9.
 • Osobní vyvážení bílé: Lze uložit 5 osobních nastavení vyvážení bílé
 • Posouvání vyvážení bílé: +/-3 kroky s plným krokem nastavení
 • posouvané snímky při jednom stisknutí spouště
 • Metoda: 1. Modrá/Jantarová 2.Purpurová/Zelená
BAREVNÁ MATICE:
 • Typ: Dva typy barevného prostoru: sRGB a Adobe RGB
HLEDÁČEK:
 • Hledáček: Pětiboký hranol
 • Pokrytí (vertikální/horizontální): Přibl. 100 %
 • Zvětšení: 0,76x (4)
 • Bod oka: 20 mm
 • Dioptrická korekce: -3 až +1 D
 • Matnice: Vyměnitelná (10 typů) Standardní matnice Ec-C IV
 • Zrcadlo: Polopropustné zrcadlo s rychlým návratem (propustnost: odrazný poměr 37:63, bez ořezání zrcadla s objektivem EF1200 mm f5.6 nebo kratší ohniskovou vzdáleností)
 • Informace zobrazované v hledáčku: Informace o AF (body AF, potvrzovací světlo zaostření), Informace o expozici (režim měření, rychlost závěrky, clona, ruční nastavení expozice, kruh bodového měření, blokování AE, citlivost ISO, expoziční úroveň, expoziční varování), Informace o blesku (připravenost blesku, blesk FP, blokování FE, úroveň zábleskové expozice), korekce vyvážení bílé, záznam JPEG, záznam RAW, počet zbývajících snímků, maximální počet snímků ve sledu, informace o paměťové, ikona stavu nabití baterie.
 • Prohlížení hloubky ostrosti: Ano
 • Závěrka okuláru: Vestavěná
LCD MONITOR:
 • Monitor: 3,0"" TFT, přibl. 230 tis. pixelů
 • Režim Live View s volitelným zobrazením mřížky a značením poměru stran
 • Pokrytí: Přibl. 100 %
 • Jas: Nastavitelný v sedmi úrovních
BLESK:
 • Režimy: E-TTL II, automatický blesk, ruční měření
 • Patice pro příslušenství/zdířka PC: Ano/Ano
 • Rychlost X-sync: 1/250 s (pouze blesky EX Speedlites)
 • Kompenzace zábleskové expozice: +/-3 EV s krokem nastavení 1/3 nebo 1/2 s blesky Speedlite řady EX
 • Posouvání zábleskové expozice: Ano
 • Blokování zábleskové expozice: Ano
 • Synchronizace na druhých lamelách závěrky: Ano
 • Externí blesk: E-TTL II s blesky Speedlite řady EX, podpora více bezdrátových zábleskových jednotek
FOTOGRAFOVÁNÍ:
 • Režimy: Program AE, AE s prioritou závěrky, AE s prioritou clony, Ruční nastavení
 • Fotografické efekty: Monochromatický režim (volitelné z nabídky režimu Picture Style) s volbami pro filtry a tónovací efekty
 • Režimy řízení: Po snímcích/Tiché/Souvislé L/Souvislé H
 • Souvislé fotografování: Max. přibl. 5 snímků/s (rychlost udržována pro 56 snímků (JPEG), 12 snímků (RAW)) (2)
 • ZÁZNAMOVÉ PIXELY/KOMPRESE:
 • Velikost snímku: (L) 5616 x 3744, (M1) 4992 x 3328, (M2) 4080 x 2720, (S) 2784 x 1856, (RAW) 5616 x 3744, (sRAW) 2784 x 1856
 • Komprese: JPEG (1–10 nastavení, uživatelem volitelné), RAW/sRAW (Canon RAW 2. verze)
FORMÁT SOUBORU:
 • Formát nepohyblivých snímků: JPEG (vyhovuje standardu Exif 2.21 [Exif Print])/vyhovuje standardům Design rule for Camera File system (2.0), DPOF (Digital Print Order Format), verze 1.1
 • Současné nahrávání ve formátech RAW+JPEG: Ano (formáty stejného typu na samostatné karty)
 • Složky: Možnost vytváření a výběru složek
 • Číslování souborů: Číslování podle pořadí, Automatický reset, Ruční reset
 • Parametry zpracování: 6 přednastavených režimů Picture style se 3 uživatelem definovanými nastaveními
 • Zvukové soubory: WAVE (monofonní)
PŘÍMÝ TISK:
 • Tiskárny Canon : Kompaktní tiskárny fotografií Canon a tiskárny PIXMA podporující PictBridge
 • PictBridge: Ano
DALŠÍ FUNKCE:
 • Uživatelské funkce: 57 uživatelských funkcí se 153 nastaveními
 • Osobní funkce: Ne
 • Osvětlení LCD panelu (EL): Ano
 • Odolnost vůči vodě/prachu: Ano
 • Zvuková poznámka: Až 30 s na snímek
 • Inteligentní senzor orientace: Ano
 • Histogram: Jas Ano
 • RGB: Ano
 • Zoom při přehrávání: 1,5x–10x
 • Formáty zobrazování: Jeden snímek s informacemi (včetně velikosti souboru), Jeden snímek, Index se 4 snímky, Index s 9 snímky, Zvětšené zobrazování
 • Ochrana před smazáním snímků: Ochrana před smazáním jednoho snímku, všech snímků ve složce nebo všech snímků na paměťové kartě může být použita nebo zrušena najednou
 • Mazání snímků: Jeden snímek, Všechny snímky (na kartě/ve složce), Označené snímky
 • Samospoušť: Přibl. 2sekundová nebo 10sekundová
 • Kategorie nabídek: Nabídka nahrávání, Nabídka přehrávání, Nabídka Nastavit, Nabídka uživatelsky nastavitelných funkcí, Moje nabídka
 • Jazyky nabídky: Angličtina, němčina, francouzština, holandština, dánština, portugalština, finština, italština, norština, švédština, španělština, řečtina, zjednodušená čínština, japonština, tradiční čínština, korejština, ruština, polština
 • Update firmwaru: Možnost aktualizace uživatelem
ROZHRANÍ:
 • Počítač: USB 2.0 Hi-Speed (Mini-B)
 • Další: Videovýstup (PAL/NTSC), zdířka pro rozšiřovací systém 15 pinů
PAMĚŤOVÁ KARTA:
 • Typ: CompactFlash Type I/II (kompatibilní s Microdrive, kompatibilní s UDMA)(3), SDHC (3), SD memory (až 2 GB), Externí média (pouze s bezdrátovým vysílačem souborů WFT-E2).
NAPÁJENÍ:
 • Baterie: 1x lithium-iontový akumulátor LP-E4, 1x CR2025 pro datum a nastavení
 • Životnost baterií : "Přibl. 1800 (při 23 °C) (5)
 • Přibl. 1400 (při 0 °C) "
 • Kontrola stavu nabití : Automatická
 • Úspora energie: Napájení se vypne po 1, 2, 4, 8, 15 nebo 30 min
 • Napájení ze sítě: Napájecí adaptér ACK-E4
PŘÍSLUŠENSTVÍ:
 • Obecné: Bezdrátový vysílač souborů WFT-E2, sada pro zabezpečení originální verze dat OSK-E3, doplněk okuláru Eg, dioptrické korekční čočky řady Eg s pryžovým rámem Eg, okulár Eg zabraňující zamlžení, matnice Ec, úhlový hledáček C, přídržný řemen E1
 • Objektivy: Všechny objektivy EF (kromě objektivů EF-S)
 • Blesk: Blesky Canon Speedlite (220EX, 380EX, 420EX, 430EX, 550EX, 580EX, 580EX II, kruhový makroblesk Lite, MR-14EX, dvojitý makroblesk Lite MT-24EX, vysílač Speedlite ST-E2)
 • Dálkové ovládání/spoušť: Dálkové ovládání s kontaktem typu N3, bezdrátový ovladač LC-5
 • Napájení a nabíječky: Napájecí akumulátor LP-E4, nabíječka baterií LC-E4, kabel napájení z autobaterie CG-570 (použití s LC-E4), napájecí adaptér ACK-E4
FYZIKÁLNÍ SPECIFIKACE:
 • Materiál těla: Hořčíková slitina
 • Provozní prostředí: 0–45 °C, vlhkost 85 % nebo méně
 • Rozměry (š x v x h): 156,0 x 159,6 x 79,9 mm
 • Hmotnost (pouze tělo): Přibl. 1210 g (hmotnost akumulátoru 180 g)