Hlavní navigace

C2E QX6800 - nejrychlejší čtyřjádro Intelu

13. 4. 2007

Sdílet

Jako první v České republice jsme otestovali nejvýkonnější stolní mikroprocesor současnosti. O jaký model přesně šlo? O další ze série Core 2 Extreme, tentokrát označený jako QX6800.

Jak samotný název napovídá, jedná se „extrémní“ verzi procesoru, založeného na mikroarchitektuře Core. Celkově je to již třetí verze Extreme - předchůdcem tohoto CPU byl dvoujádrový model X6800, pracující na frekvenci 2 930 MHz a čtyřjádrový model QX6700, jehož frekvence byla 2 660 MHz. Před uvedením QX6800 byl uživatel toužící po maximálně výkonné variantě Core 2 nucen vybrat si buď lépe taktovanou dvoujádrovou verzi nebo sáhnout po frekvenčně pomalejším, zato čtyřjádrovém modelu. S příchodem QX6800 tak dostává možnost pořídit frekvenčně stejně rychlý procesor frekvence, vybavený však čtyřmi jádry. Nic ale není zadarmo. O tom jsme se přesvědčili při pohledu na oficiální ceník společnosti Intel a vy se smutnou pravdu dozvíte na konci článku.
Nový mikroprocesor Intel Core 2 Extreme QX6800 (tak zní celé jeho oficiální jméno) je CPU vybaven čtyřmi jádry s frekvencí 2 930 MHz. Jak jistě již mnoho z vás ví, nejedná se o nativní čtyřjádrový procesor, ale jde o o složeninu ze dvou dvoujádrových jednotek, spojených systémovou sběrnicí Front Side Bus (FSB), které jsou uloženy a zapouzdřeny v jednom obalu. Uživateli se však tento model v operačním systému objeví jako čtyři jednotlivá jádra a je mu jedno, jak je to uvnitř procesoru uspořádané.

Obecně se uvádí, že tento procesor má (stejně jako čtyřjádrový model QX6700 a Q6600) 8 MB vyrovnávací paměti L2 cache. Tento údaj je z jednoho pohledu pravdivý. Fyzicky je v celém procesoru opravdu přítomno 8 MB L2 cache. Protože však je procesor defakto složen z dvojice dvoujader, má stejné složení i vyrovnávací cache – ke každým dvěma jádrům umístěným na jednom kusu křemíku náleží vždy 4 MB L2 cache. Ve finále se tedy jedná o vyrovnávací paměť L2 cache 4 MB + 4 MB. Možná si říkáte, že příliš nezáleží na tom, zda je uspořádání 8 MB nebo 4 MB + 4 MB. Z hlediska výkonu tomu tak bohužel není, protože kdyby byla paměť sdílena se všemi čtyřmi jádry, měly by do ní stejně rychlý přístup jako u nynějších Core 2 Duo. Tento přístup je řádově rychlejší nežli rychlost systémové sběrnice FSB, po které putují data u nynějších čtyřjádrových CPU Intelu (pokud si jedno jádro vyžádá informace uložené v sousední L2 cache). Tento přenos nejenže zpomaluje výpočetní výkon, ale zatěžuje tak i samotnou systémovou sběrnici. Ta u Core 2 procesorů pracuje na frekvenci 1 066 MHz (prozatím, v nejbližší době je plánování zrychlení na 1 333 MHz) a u dvoujádrových CPU je tato hodnota pro naprostou většinu operací dostatečná. U čtyřjádrových CPU, které jsou daleko více náchylné na propustnost paměti (dokáží zpracovat až 2x více dat najednou – měřeno hrubou výpočetní silou CPU), je hodnota FSB 1 066 MHz jedním z omezujících faktorů, který brání v maximálním výkonu.


Porovnání výkonu procesorů v aplikaci DVD Shrink. Kratší čas je lepší

Technologie skryté uvnitř
Jako všechny procesory založené na mikroarchitektuře Core 2 je i QX6800 vybaven funkcí Enhanced Intel SpeedStep Technology, která v době menšího vytížení procesoru snižuje jeho frekvenci a napětí procesoru. To se pozitivně projeví na snížení produkovaného tepla, které při maximálním zatížení může dosáhnout až k hodnotě 130 W (TDP). V našem testu jsme měli procesor s originálním boxovaným chladičem. Při nastavení optimálních otáček měl procesor v režimu klidu teplotu 33 stupňů Celsia. Frekvence CPU přitom klesla na 1 600 MHz (6 x 266 MHz) a napětí kleslo na 1,168 V. Při plném zatížení se teplota zvýšila až na hranici 70 stupňů Celsia, pracovní frekvence byla 2 930 MHz (11 x 266 MHz) a napájení 1,264 V.

Dalšími neméně zajímavými a užitečnými technologiemi je Execute Disable Bit, která zamezí programům provádění nepovolených a nebezpečných operací. Další je C1E a vizualizační technologie, nebylo zapomenuto ani na odblokování násobitele CPU, díky němuž lze velmi snadno zvyšovat pracovní frekvenci procesoru.Hodnoty naměřené programem Sysmark 2004SE vypovídají a podstatně vyšším výkonu nového procesoru jak proti konkurenci, tak proti procesorům stejné "stáje". Vyšší hodnota je lepší

Z hlediska výkonu se jedná o bezkonkurenčně nejrychlejší stolní procesor současnosti. Oproti modelu QX6700 jsme ocenili jeho vyšší frekvenci, která se tak dorovnala nejvýkonnějšímu dvoujádrovému řešení Intel. Frekvenční rozdíl je znát hlavně u aplikací využívajících pouze jedno nebo dvě vlákna, při kterých srovnává krok s X6800. U aplikací využívajících více vláken najednou nemá tento procesor konkurenci, oproti QX6700 získává až desetiprocentní náskok. Když už hovoříme o výkonu, seznámíme vás i s možnostmi přetaktování. Zvídavost je těžko potlačitelná, otestovali jsme tedy hranice přetaktování dané volným násobitelem. Při defaultním nastavení napětí jsme celkem bez jakýchkoliv problémů dosáhli frekvence procesoru 3 467 MHz (13 x 266 MHz), výš jsme se neodvážili jít, neboť s běžným boxovaným chlazením je to přeci jen riskantní a nemůžeme si dovolit zlikvidovat procesor, který z naší redakce poputuje k dalším novinářům. Po testu můžeme s klidným svědomím zdůraznit, že tento čtyřjádrový model nebyl některými zkouškami a testy prošel „na půl plynu“. Jeho výkon se v plné kráse projeví zejména v aplikacích určených pro renderování obrazu a jiných víceméně profesionálních úlohách.

Testy byly provedeny v operačním systému Microsoft Windows XP Professional ENG, plně aktualizovaném pomocí služby Windows Update. Rozlišení operačního systému bylo nastaveno na 1 024 x 768. V herních testech byl nastaven režim 1 280 x 1 024, 0 x AF a 0 x AA. Ovladače ATI Catalyst byly nastaveny na následující: Texture preference: High Quality, Mipmap detail level: High Quality. Při všech testech byla vypnutá technologie Enhanced Intel SpeedStep® Technology.Závěrečný graf obsahuje shrnutí herních testů. Vetší hodnota je lepší

K hodnocení produktu však patří i porovnání s konkurencí a také pohled na cenu. Cena C2E QX6800 je přímo astronomická, poprvé přesáhla „klasických“ 999 dolarů, které jsou běžné pro high-end procesory. Pokud si totiž budete chtít QX6800 pořídit, budete muset sáhnout zatraceně hluboko do kapsy. Nákup zmíněného zázraku totiž v současnosti vyjde přibližně na 33 000 Kč včetně DPH (1 199 dolarů).

Jak na nový procesor reaguje konkurence? Společnost AMD již od uvedení procesorů Core 2 sází na lepší poměr výkon/cena a stejné je to i při uvedení QX6800. U AMD si v současné době nemůžete pořídit ekvivalentní výkon, za to si můžete pořídit nižší „výkon“ za lepší cenu. Jen pro příklad uveďme, že 9. dubna 2007 klesly ceny nejvýkonnějších modelů AMD Athlon 64 X2 5600+ a 6000+ o 42%, resp. o 48% na velmi slušných 188 dolarů a 241 dolarů (při přepočtu na naši měnu se tedy jedná o částky nepřesahující 6 000 Kč u modelu X2 5600 a 7 000 Kč u výkonnější varianty). Stejný nebo podobný cenový pokles je znát v celém sortimentu procesorů AMD. Zřejmě je potřeba zahýbat skladovými zásobami procesorů před nadcházející bitvou (ze strany AMD uvedení mikroprocesorů založených na mikroarchitektuře K8L a ze strany Intelu na uvedení 45 nm procesorů).

Pokud však sháníte nejvýkonnější stolní CPU současnosti bez ohledu na cenu, neváhejte a sáhněte po novince Core 2 Extreme QX6800. Všem ostatním doporučujeme počkat si několik měsíců na razantní pokles ceny.

- - Petr Matuška

tip MIF temata