Hlavní navigace

Burnout Paradise: The Ultimate Box

7. 2. 2009

Sdílet

Poslední díly Need for Speed už zdaleka nejsou to pravé ořechové. Opravdu kvalitní arkádové závody trochu chybí. Teď už vlastně ne, protože je tu skvělý Burnout Paradise!

 

burnoutKdyž se řekne arkádová závodní série, většině lidí vytane na mysli obvykle jméno Need for Speed. Obzvlášť na počítači, kde dosud prakticky chyběla jakákoliv dlouhodobá alternativa. Čest občasným výjimkám typu Race Driver GRID. Ovšem jak známo - Need for Speed už zdaleka nejsou tak skvělou a hratelnou hrou, jako tomu bylo před lety (jak rádi vzpomínáme na skvělý díl Porsche nebo i první Underground). Poslední roky to jde s Need for Speed zkrátka od desíti pěti. Carbon, ProStreet či Undercover - to bylo neustálé a nepříliš povedené přešlapování na místě. Jakoby autoři neměli už žádnou další invenci, kterou by sérii opepřili. Dalo by se říct, že vyhořeli (ironicky se to anglicky řekne Burnout). A právě Burnout by pro Electronic Arts mohl být na poli arkádových závodů spásou. Na konzolích už nějakou dobu řádí, a všichni, kdo s ním udělali nějakou tu zkušenost, tvrdí, jak je skvělý. Počítačům se bohužel zatím vyhýbal. Ale i toto pravidlo nyní padá. A je třeba říct, že PC verze Burnout Paradise majitele počítačů odškodňuje více než dost. Ne nadarmo nese podtitul The Ultimate Box.

burnout

Dějištěm hry je fiktivní americké velkoměsto Paradise City, které je zpočátku hry opravdu efektně představeno. Slunce zrovna zachází, kamera švenkuje nad lesknoucími se mrakodrapy a z rádia vyhrává stejnojmenný song od Guns and Roses. Člověk by chtěl hned sešlápnout plyn a vyjet. Ale nejprve musí na šrotiště, což je v podstatě výchozí bod kampaně, na který se ještě několikrát vrátíte. Právě tady totiž stojí váš vozový park, hezky přehledně (ovšem bez licencí) sestavený z aut a motorek, rozřazených podle výkonu. Na počátku dostanete krásně omlácenou herku, s níž musíte nejprve zajet do opravny. Ještě v intru dostanete (překvapivě česky nadabovanou) dávku informací o herních principech. Stejně jako v Need for Speed: Undercover můžete projíždět volně celé město a hledat mise, respektive závody, schované rampy či právě opravny. Jenom prozkoumáváním Paradise City strávíte klidně několik hodin. Na rozdíl od Undercover je toto město totiž opravdu parádní. Studio Criterion se na něm skutečně vyřádilo. Metropole má svou duši a působí kompaktním dojmem. Narazíte tu přitom na místa, která rozhodně stojí za vidění, například baseballový stadion či obří vodní přehradu. Důležitější ale je těch 120 závodů, které tu můžete absolvovat a 600 překvapení, které vás u hry udrží další hodiny, možná i desítky hodin.

burnout

Stejně jako rozmlácené auto, není ani váš počáteční řidičák na takové úrovni, jak byste si přáli. Je to právě on, který de facto zajišťuje kariérní postup a na první pohled je z něj patrné, na jaké jste zrovna úrovni. Samozřejmě, lepší řidičák dostanete jen po úspěšném absolvování několika závodů. Hra přitom nechává plně na vás, které to budou. Rozjedete se do města a prakticky na každé křižovatce můžete některý ze závodů spustit. Typů závodů je hned pět, přičemž se docela zásadně liší. Kdo si rozumí především s časovými rekordy a nemusí na trati soupeře, jistě si oblíbí takzvané Burning Routek. Agresoři se určitě vyřádí v brachiálních závodech Marked Man, kde jde o zdevastování konkurentů. Jinde jde zase především o triky. K tomu si připočítejte ještě srandovní „eventy", ve kterých máte za úkol například zdemolovat co nejvíce zaparkovaných aut.

burnout

Ovšem ještě než se pustíte do toho kterého typu závodu, měli byste si předtím zkontrolovat, zda jste vybaveni správným vozem. Ty se totiž odlišují. Zatímco káry zaměřené na bouračky hodně vydrží, nejsou příliš rychlé a na druhé straně svižné bouráky se zase okamžitě rozmlátí. Přestože si ve hře můžete v podstatě závodit, jak chcete, je důležité vědět, že obtížnost se konstantně zvyšuje. Je to dáno tím, že závody před vás kladou stále větší požadavky, například v časovém limitu či počtu bodů, které musíte získat triky. Přitom je celkem jedno, v jakém pořadí je absolvujete. Připravte se ale i na určitou míru frustrace. Hra nabízí pouze jedinou obtížnost a především nepříliš zkušení závodníci by tak občas mohli mít problém vejít se do stanovených limitů. Ale i o tom závodní hry jsou. Bez výzev by to nebyla pořádná zábava.

 

Co je ale na Burnout Paradise vůbec nejlepší, to je jednoznačně jízdní model, který v arkádových závodech marně hledá konkurenci. Je neuvěřitelně akční a dynamický, zároveň však ne úplně ulítlý.burnout Auta se nechovají zase tak zběsile, jak byste od toho, co se děje kolem vás (samá destrukce), čekali. Naopak, dají se velmi dobře kontrolovat, a to i v maximálních rychlostech, které jsou mimochodem vyvedeny s nebývalou efektností. Když se rozjedete na rovince, budete si v nejvyšších rychlostech připadat skoro, jako byste letěli. A v těchto chvílích je teprve zábava vyhýbat se běžnému provozu. Nutno dodat, že to není zase takový problém, ale satisfakce z úspěšné rychlé jízdy je obrovská. Samozřejmě potěší i vynikající destrukční model. Auta se ničí přímo před vašima očima. Odpadávají z nich kusy plechu, ale stále jedou, dokud je tedy nepošlete třeba do zdi či proti protijedoucímu vozu. Když takhle vyřadíte soupeře, budete cítit opravdový pocit zadostiučinění. Kromě toho se dá likvidovat i okolí trati. Ploty je možné strhávat, stejně tak jako nejrůznější závora, vrata atd. Tím si mnohdy ukrátíte cestu, nebo si otevřete přístup k místům ideálním pro provádění triků. Ty představují rovněž ohromnou míru zábavy a je třeba říct, že se v nich budete chtít neustále zlepšovat. Už proto, že výborně vypadají.

burnout

S technickou stránkou hry jsme velmi spokojeni. Grafika vypadá moc dobře, a přestože technologie není úplně supermoderní, tak se na auta i okolí skvěle dívá. Navíc je důležité, že hra přes solidní optiku běží i na průměrných počítačích. Jakékoliv trhání tu totiž značně snižuje požitek z rychlé jízdy a ještě více komplikuje obtížnost. Zvuky jsou potom naprosto parádní, stejně jako stylová hudba, který pumpuje krev do žil. Co bychom hře vytkli, to je možná trochu ochabující motivace v pozdějších fázích kariéry, kdy už se hra přece jen trochu moc opakuje. Na druhou stranu je třeba říct, že sama kariéra vás zabaví na třicet hodin, a to je dnes čas, který se ve hrách jen tak nevidí. Kromě toho je tu navíc propracovaný multiplayer, v němž si užijete další desítky hodin zábavy. Když to sečteme a podtrhneme, vyjde nám vynikající závodní počin, jaký už jsme na počítači dlouho neměli a zcela jasně lepší hra, než jakou jsou poslední díly Need for Speed. Hledáte-li odvazové arkádové závody, Burnout Paradise: The Ultimate Box je přesně pro vás.

 

Demo Burnout Paradise download

 

Trailer Burnout Paradise 

Plusy: skvělý jízdní, fyzikální a destrukční model, kvalitní grafika i zvuky, odvazová hratelnost

 

Mínusy: možná by neškodilo ještě o pár módů navíc, kariéra ztrácí v pokročilé fázi motivaci

 

Verdikt: Burnout Paradise jsou vynikajícími arkádovými závody, které strkají do kapsy Need for Speed a nabízejí desítky hodin fantastické, cool a neuvěřitelně dynamické hratelnosti.

 

Hodnocení: 85%

skoleni

 

Více informací naleznete na www.electronicarts.cz/burnout