Hlavní navigace

Bude Phenom II překvapením roku?

26. 11. 2008

Sdílet

Na internetu se čím dál častěji objevují fantastické zprávy o možnostech nových 45nm procesorů AMD Phenom II, které AMD chystá na počátek příštího roku. Máme se nač těšit?

skoleni

V posledních dnech to vypadá, že si v AMD při vývoji nové řady procesorů skutečně nechali záležet, a 45nm výrobní proces a nové procesory se jim opravdu vydařily. První dobrou zprávu máme pro všechny přetaktovávače: zatímco současné Athlony a Phenomy vyrobené 65nm výrobním procesem jen málokdy přetaktujete na více než 3 GHz, s Phenomy II je to podle dostupných informací úplně o něčem jiném. Problémem by nemělo být dosahování frekvencí okolo 4 GHz. O jejich možnostech navíc svědčí nejnovější výsledky na internetu, neznámému uživateli se za pomocí tekutého dusíku podařilo Phenom II přetaktovat na velmi slušných 5920 MHz. Objevují se i další pokusy, které v několika případech šly i nad 6 GHz.

Stejně tak prý došlo k výkonnostnímu nárůstu u nových Phenomů II. Ti, kteří jej již vyzkoušeli, o něm tvrdí, že na stejné frekvenci je obdobně výkonný nebo výkonnější než 45nm Core 2 Quad od Intelu. Výjimkou jsou jedině programy, které jsou optimalizované na SSE 4.1 instrukce, jimiž Phenom II stále nedisponuje. Takových je však minimum. Za Intel Core i7 však bude nový Phenom II stále zaostávat, což chce AMD kompenzovat nízkými cenami. Na to už pomalu začíná reagovat Intel, který přemýšlí o prvním snížení cen nových Core i7 začátkem příštího roku.

Mějte však na paměti, že uvedené informace nejsou zatím oficiálně potvrzeny, společnosti AMD ani Intel se k celé věci zatím nevyjádřily.

- - Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).