Hlavní navigace

Bude nový iPod konečně sdílet hudbu?

14. 7. 2007

Sdílet

Společnost Apple si podala žádost o patentovou ochranu své nové technologie, která bude pravděpodobně využita ke sdílení, posílání a prodeji hudby mezi iPodem, iPhonem a dalšími kompatibilními výrobky.

UI21

Teprve nyní jsou známy podrobnosti o patentové žádosti podané prvního září 2006 (anglický originál je zde). Jejím obsahem je popis způsobu přenosu dat z mobilních digitálních přístrojů do jiných zařízení. Nezdůrazňuje explicitně iPod či iPhone, nicméně vzhledem k portfoliu Apple je aplikace patentu dost zřejmá.


Popis různých činností je široký, od sdílení digitálně chráněných i nechráněních hudebních a video souborů až po přenos zpráv a nákupních seznamů.

Pro někoho, zejména milovníky i-Apple výrobků, se jedná o dobrou zprávu, pro jiné je to něco, co tu už existuje. Lidé z Apple nadšeně popisují, jak jedno mobilní zařízení vyhledá druhé, spojí se a budou moci mezi sebou sdílet data, přičemž každý z účastníků bude mít kontrolu nad tím, co se posílá a co přijímá, aby se tak neposílala data nežádoucí.

Ale nepřipomíná vám to poměrně běžné posílání dat přes bluetooth, například z mobilního telefonu na jiný, popřípadě mezi PDA? I přehrávač Zune od Microsoftu takové věci umí.

Ale iPod i iPhone některé z takových možností postrádají a zákazníci Apple přitom takové služby poptávají. Jedním z dohadů kolujících po internetu je i možnost, že by se takto daly neomezeně sdílet hudební soubory získané na základě předplatného.

- - Alexandr Radecký