Hlavní navigace

BSA: České firmy za užívání nelegálního softwaru zaplatí průměrně 200 tisíc korun

Sdílet

V Evropské unii činí průměr odškodného za užívání nelegálního softwaru 371 tisíc korun, v Česku je to zatím zhruba polovina, nejvíce však jednotlivá firma zaplatila 420 tisíc korun.

Částky odškodnění se rok od roku zvyšují – autorský zákon totiž umožňuje poškozeným softwarovým firmám požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru. Nejvíce v Česku za pirátský software jednotlivá firma zaplatila 420 tisíc korun.


Podle zprávy uveřejněné BSA (Business Software Alliance) může užívání nelegálního softwaru může přijít velmi draho. Firma přistižená v Česku při užívání pirátského softwaru totiž za škody způsobené softwarovým firmám zaplatí v průměru 200 tisíc korun. V Evropské unii tato částka dokonce činí 371 tisíc korun. Zatímco na odškodnění v Evropské unii loni zaplatily o devět procent více než v roce 2005, v Česku tento meziroční nárůst činil dokonce 25 procent.

K částce 200 tisíc korun je nutné ještě přičíst náklady na zdlouhavé právní řízení a také získání legálních licencí softwaru. Pirátské firmy tak mnohdy zaplatí více než trojnásobek ceny softwaru pořízeného legální cestou. Autorský zákon totiž umožňuje poškozeným softwarovým firmám požadovat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru. Zaplacení pokuty a odškodnění v žádném případě pirátský software nelegalizuje. Nelegální software se musí odinstalovat, a pokud jej chce firma nadále používat, tak jej musí získat legální cestou, tedy nejčastěji nákupem.

BSA dále uvádí, že tuzemské společnosti platí na odškodnění a pokutách rok od roku více. V průměru meziroční nárůst představuje zhruba 25 procent. V devadesátých letech byla odškodnění – mimosoudní i stanovená soudem – relativně nízká, zato nyní se začínají šplhat do značných výší. Během několika let mohou dosáhnout evropského průměru 371 tisíc korun. V případě tuzemských firem činila nejvyšší náhrada za užívání pirátského softwaru 420 tisíc korun.

Mnoho společností se obvykle snaží o mimosoudní vyrovnání, avšak závažné případy porušení autorského práva nakonec končí u soudu. Zde pak hrozí obžalovaným vysoké peněžité tresty, či dokonce trest odnětí svobody až na pět let. Zpráva uvádí, že vyšetřování a soudní řízení navíc často trvá i déle než rok, takže pracovní režim dotčené osoby je narušen na dlouhé měsíce. V ohrožení je navíc dobré jméno firmy.

Podle statistiky BSA se na prvním místě v počtu zjištěného softwarového pirátství umístila Praha (25 %), následovaly Jihomoravský kraj (13 %) a Ústecký kraj (12 %). Na tyto kraje připadá polovina všech případů porušování autorského práva k softwaru a třetina způsobené škody. Z policejních statistik vyplývá, že více než 94 procent jimi evidovaných případů je objasněno.

Zpráva uvádí, že pokud firma užívá nelegální software, vystavuje riziku velmi významnou část svých aktiv – firemní informační systém. Nelegální software totiž bývá často zdrojem virové nákazy či jiných škodlivých kódů (tzv. malware), které ohrožují bezpečnost firmy a dávají prostor ke zneužití dat. Nedávný průzkum provedený analytiky společnosti IDC zjistil, že 59 procent souborů stahovaných z výměnných sítí (peer-to-peer) je neúplných nebo obsahuje škodlivý kód.

Nejúčinnější obranou proti softwarovému pirátství je prevence. Ideální je provádění pravidelných softwarových auditů, jež případný nelegální software bezpečně odhalí. Rovněž je důležité zavést administrativní opatření včetně dodatků do pracovních smluv, v nichž by mělo být popsáno, jak se má se softwarem a výpočetní technikou nakládat. Více informací lze získat na stránkách věnovaných softwarovému managementu http://www.ZeptejteSeSAMA.cz.

V Česku se užívá 40 procent softwaru nelegálně*. Doposud naměřená míra softwarového pirátství v Evropské unii dosáhla 36 procent, přičemž hodnoty pro jednotlivé státy se pohybují od závratných 64 procent v Řecku až po nejnižší hodnotu 26 procent v Rakousku a Finsku.

Podle analýzy IDC by v České republice snížení míry pirátství o deset procentních bodů mohlo během čtyř let vytvořit až 2900 nových pracovních míst, posílit tuzemskou ekonomiku o 20,6 miliardy korun (950 mil. USD) a do státní kasy přinést na daních 2,1 miliardy korun (96 mil. USD).

Všem zájemcům o problematiku softwarového pirátství je k dispozici infolinka BSA 224 811 748. Na ni se lze obrátit i anonymně s jakýmikoli dotazy. Veškerá komunikace je přísně důvěrná a hovory nejsou zaznamenávány. S dotazy je možné se na BSA obrátit i prostřednictvím e-mailu czechrepublic@bsa.org. Podrobné informace jsou k dispozici též na webových stránkách http://www.bsa.cz/.

Mapu ČR s počtem Policií ČR vyšetřovaných případů najdete na tomto odkazu http://www.bsa.org/czechrepublic/map-of-piracy.cfm

Poznámka redakce: Krást se nemá, používat nelegální software se také nemá. Ale co tak uživatele občas někdy pochválit, že je míra počítačového pirátství nižší než v minulosti? Bič už máme, není čas na trochu cukrátek? Statistika realizovaných případů je jistě zajímavá, ale nebylo by od věci udělat ještě jednu, třeba na počet případů vztažených k počtu firem v regionu, osob v regionu nebo HDP. Zevšeobecnění je v tomto případě trochu zavádějící. Počet případů může vypovídat o hbitosti strážců zákona, kteří dnem i nocí neunávě straží uši a šoupou podrážky bot, aby zabránili trestné činnosti. Stejně tak může odrážet počet udání, která zaměstnanci po výpovědi s radostí sepsali na své zaměstnavatele. Poslední popsané situaci se můžete bránit. Jednodušší je používat legální software, složitější nevyhazovat nikoho z práce...

- - Václav Maletínský

Autor článku