Hlavní navigace

Bodyguard internetové komunikace

1. 2. 2006

Sdílet

Norton Internet Security 2006 CZ: detekce adwaru a spywaru, jinak vše při starém Symantec je dnes na poli utilit pro...


Norton Internet Security 2006 CZ: detekce adwaru a spywaru, jinak vše při starém


Symantec je dnes na poli utilit pro správu PC nepřehlédnutelným pojmem. Proslulý Norton Antivirus však před lety položil základ produktu, jež má dnes na softwarovém trhu mnoho konkurentů. Norton Internet Security 2006 však kromě tradiční kvality nabídne uživateli i několik chytrých novinek.
Stejně jako u ostatních produktů řady 2006 spustíte Norton Internet Security pouze pod Windows XP nebo Windows 2000 SP3 a novějšími. V tradičně žluté krabici najdete kromě tištěných podkladů jediné CD s celou sadu utilit nesoucích jméno Petera Nortona: Antivirus, Personal Firewall, Privacy Control, AntiSpam a Parental Control. Standardní instalace je zakončena nezbytnou aktualizací virových databází a základní volbou nastavení firewallu. Ovládání všech utilit je podobně jako u předchozí verze integrováno do jednoho řídícího centra.
Jádrem celého balíku zůstává Norton Antivirus. Nově je obohacen o konfigurovatelný detektor spywaru a adwaru. Vylepšen byl i LiveUpdate, který nyní poskytuje aktuální virové, spamové a spywarové databáze i několikrát denně. Norton Antivirus 2006 je samostatně recenzován v PC WORLDu 1/06, zvídavé čtenáře proto odkazuji právě tam. Neméně důležitou součástí Internet Security je Personal Firewall. Všechna jeho nastavení lze aplikovat na jednotlivé uživatele definované ve vašich Windows. Obsahuje i předpřipravené profily, typické například pro domácí nebo kancelářské PC. Zpočátku pracuje v takzvaném módu učení, kdy monitoruje veškeré programy přistupující na internet a dotazuje se uživatele na úroveň oprávnění (případně ji sám zvolí). Profily lze dále modifikovat až na úroveň definice IP adres a portů tak, jako je tomu u klasického paketového filtru. V řídícím centru je navíc k dispozici tlačítko Blokovat provoz, které v případě potřeby okamžitě "odřízne" počítač od sítě. Drobnou novinkou je i lepší informovanost uživatele pomocí žlutého proužku v panelu úloh. Privacy Control má za úkol ochranu vašeho soukromí. V podstatě integruje vše, co nestihl Antivirus nebo Firewall. Pokud je zjištěn pokus o napadení, dokáže funkce Autoblock odpojit vaše PC od internetu a po zvoleném časovém intervalu připojit zpět. Vylepšena byla kontrola spouštěných skriptů na webových stránkách a monitoring výměny informací např. formou cookies.
Výbornou pomůckou pro moderní rodiče je Parental Control neboli rodičovský zámek. Nastavuje se logicky pro každého uživatele Windows zvlášť a skládá se z několika částí. První z nich je blokování přístupu na webové servery. Symantec umožňuje jejich definici podle typu obsahu (např. sex, humor, hazardní hry apod.). Nastavit lze buď seznam serverů povolených, nebo blokovaných. URL je možné přidávat i ručně. Druhou částí je konfigurace typů programů, které může daný uživatel pod Windows spouštět (například klienty IM). Parental Control dokáže řídit i přístup ke skupinám sítě Usenet. Seznam zakázaných skupin je opět podle libosti modifikovatelný. K dispozici je navíc přehledný průvodce, který nabídne méně zkušeným rodičum předdefinované profily nastavení pro dítě, dospívajícího, dospělého a správce.
Norton Internet Security 2006 nepřináší převratné novinky, zaměřil se spíše na zdokonalení stávajících funkcí. Novinkou je schopnost odhalení spywaru a adwaru, drobně vylepšena byla i detekční část AntiSpamu a Privacy Control. Přes rozsáhlé možnosti konfigurace (např. firewallu) si balík zachovává sympatickou jednoduchost ovládání. Velkou výhodou je i dobře zvládnutá lokalizace.6 0025/OK o

Norton Internet Security 2006 CZ lokalizace

Parental Control
možnosti nastavení firewallu
někdy až přílišná integrace do OS
K recenzi poskytla firma: Symantec
www.symantec.cz
Cena: 2 390 Kč (bez DPH)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).