Hlavní navigace

Blu-ray disky drtí HD DVD

24. 1. 2008

Sdílet

Po dezerci Warner Bros a několika dalších filmových studií od HD DVD k Blu-ray to jde s HD DVD s kopce. Zatímco před odchodem byly prodeje relativně vyrovnané, leden je v absolutní režii Blu-ray.

skoleni

Abyste měli představu, co se myslí oním debaklem, uvedu prodeje z USA. Zatímco v prosinci se za jeden týden prodalo pouze o jeden až dva tisíce Blu-ray přehrávačů více než HD DVD, v lednu, po odchodu několika filmových studií, se v průměru v USA prodá pouze 2 000 HD DVD přehrávačů, zatímco blu-ray kompatibilních přes 20 000, tedy více jak 10x tolik!

A to v průzkumu nejsou započítané herní konzole, tedy další body pro Sony a jeho BR. Zatímco Sony Playstation 3 je totiž vždy vybaveno BR mechanikou, k Xboxu 360 od Microsoftu si HD DVD mechaniku musíte dokoupit. Pokud k tomu přičtete prohru HD DVD v Japonsku a to, že v Evropě na tom budou prodeje podobně jako v USA, vyjde vám, že Toshiba je s HD DVD v těžké krizi, ze které bude obtížné se vymanit.

Ačkoliv mi to nedělá radost a těšil jsem se na velký souboj gigantů, Blu-ray se pomalu ale jistě stává vítězem a myslím, že už je pouze otázka času, kdy to Toshiba i Microsoft konečně vzdají a ohlásí konec podpory HD DVD. Nebo se nevzdají a HD DVD nikdy oficiálně neskončí? Toť otázka do diskuze.

- - Tomáš Šulc

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).