Hlavní navigace

Blogeři šíří crack na HD-DVD disky

9. 5. 2007

Sdílet

Organizace AACS (Advanced Access Content System) zabývající se ochranou proti kopírování pohrozila žalobou blogerům, kteří na svých stránkách šíří softwarový klíč k prolomení ochranného kódování DRM

Celá událost nabrala publicity poté, co známý blog Digg odstranil příspěvky obsahující 32 znaků dlouhý kód, pomocí kterého lze překonat DRM ((digital rights management) ochranupoužívanou na HD-DVD discích. Poprvé tento klíč unikl před zhruba šesti až osmi týdny, rázem se stal hitem a objevil se na mnoha diskusních fórech a blozích.


Řada blogerů je ovšem přesvědčena, že nátlak AACS je útokem na svobodu slova a v reakci na krok blogu Digg začali masivně dávat „HD-DVD DRM-cracking key“ na spoustu jiných stránek a blogů, také na YouTube a dokonce se objevila trička s tímto kódem. V tuto chvíli ho obsahuje více než 800 000 stránek.

AACS tvrdí, že její tvrdý postup je nutný, aby byla ochráněna autorská práva. Zdá se ovšem, že ona ostrá rétorika je zbytečná, protože samotný kód byl změněn, onen původní je už k ničemu. Represe opět ničemu nepomohla a spíše přilila olej do ohně. Pomocí kódu bylo možné přehrávat chráněné HD-DVD filmy ve více přehrávacích programech, samotný kód byl ovšem k ničemu v případě hardwarových přehrávačů.

- - Alexandr Radecký