Hlavní navigace

BiTMICRO vyrobila 1,6TB SSD

6. 2. 2008

Sdílet

Společnosti BiTMICRO se podařila téměř neuvěřitelná věc a to vyrobit Solid State disk s kapacitou neuvěřitelných 1,6TB a průměrnými rychlostmi okolo 230MB/s.

MIF21

Solid State disky mají v současnosti běžně kapacitu kapacity do 128GB. To není mnoho, vezmeme-li v potaz 1TB elektromagnetické disky, které se dají koupit.

Skoro žádný z výrobců se však do výroby disků s vyšší kapacitou nehrne, takové disky by totiž byly extrémně drahé a skoro nikdo by si je nekoupil.

Tento problém však neřešila společnost BiTMICRO, které vzala nejvýkonnější dostupné NAND flash paměti a vyrobila 3,5" Solid State disk s kapacitou neuvěřitelných 1600GB. Ten se bohužel nebude běžné prodávat, bude se vyrábět pouze pro vojenské účely. Na jednu stranu je to škoda, je však nutné si uvědomit, že takový disk by stál přinejmenším několik set tisíc korun a prodalo by se jej světově maximálně několik set kusů.

Další zajímavostí jsou použité flash paměti. Ty totiž podle výrobce zvládnou běžně rychlosti okolo 230MB/s, při čtení výrobce naměřil až 320MB/s, což je omezení použitého rozhraní Ultra320 SCSI.

Protože se bude jednat o disk pro vojenské účely, je potřeba také vysoká bezpečnost dat. Tu se výrobce rozhodl vylepšit implantováním technologie BCH Error Correction Code pro automatickou kontrolu a opravu chyb.

- - Tomáš Šulc