Hlavní navigace

Bezpečný internet

1. 4. 2006

Sdílet

Test šesti bezpečnostních balíčků pro pohyb na internetu (CD) Bezpečnostní balíčky, které mají v názvu slo...


Test šesti bezpečnostních balíčků pro pohyb na internetu (CD)


Bezpečnostní balíčky, které mají v názvu slovo internet, by měly váš počítač ochránit před útoky z internetu. Ve skutečnosti tomu tak vždy být nemusí: u některých se při testování objevily více či méně závažné nedostatky. V našem testu vám prozradíme, co testované programy skutečně dokáží a pro koho jsou vhodné.
Bezpečnostní balíčky pro pohyb na internetu často se s nimi setkáme i pod anglickým názvem Internet Security Suites. Jejich úkolem je chránit počítač před všemi nebezpečími, které na nás na internetu číhají, ať se jedná o útoky hackerů, viry, spyware, spam či další škodlivé kódy. Otestovali jsme šest bezpečnostních balíčků a ukážeme vám jejich největší slabiny a nedostatky.

Přednosti a nevýhody bezpečnostních balíčků

Balíčky se sadami nástrojů pro ochranu před rozličnými nebezpečími z internetu mají celou řadu výhod. Mohou se pochlubit poměrně širokým záběrem, a to díky tomu, že současně obsahují antivirový program, firewall, nástroj pro odstraňování spywaru, moduly proti spamu, phishingu a ještě dětský zámek. Je to prakticky všechno, co může uživatel pro ochranu svého počítače před útoky z internetu potřebovat. Jednotlivé moduly jsou navíc navzájem sladěny a většinou pracují společně. Rovněž se konfigurují prostřednictvím jednotné struktury menu, což je výhodné zvláště pro méně zkušené uživatele. Aktualizace jednotlivých částí balíčku pak probíhá prostřednictvím jednoho modulu a v případě problémů se stačí obrátit na jednu společnost tu, která produkt vyrábí. Jenže i tyto bezpečnostní balíčky mají svoje nevýhody. Některé nástroje spotřebovávají značnou část systémových prostředků a citelně zpomalují celý počítač. V našem testu se to projevilo i u celkového vítěze, bezpečnostního balíčku Antivirus-Kit Internet Security 2006, který sice počítač velmi slušně ochránil, ale spotřeboval významné množství jeho výpočetního výkonu. Pokud byste chtěli tento nástroj používat, musíte mít minimálně počítač s procesorem taktovaným na 1 GHz nebo lépe na 2 GHz.
Další nevýhodou jsou náklady na koupi podobných produktů. U bezpečnostních balíčků totiž kupní cena, která se pohybuje obvykle v rozmezí od 60 do 80 euro, zdaleka není konečná. Platí pouze pro používání balíčku utilit a pro přístup k aktualizačním souborům na 12 měsíců. A co si budeme povídat, právě možnost aktualizací je zejména u antivirového programu zásadní. Po uplynutí oněch 12 měsíců si musíte koupit aktualizace na další rok. Pokud srovnáme tyto další náklady, pak nejvýhodněji vychází právě vítěz našeho testu, pro který cena za roční přístup k aktualizacím činí v současné době pouze 25 euro. U konkurenčních produktů musíte počítat s cenou v rozmezí od 30 do 45 euro.
Kvůli vysokým nákladům se řada uživatelů brání koupi těchto bezpečnostních balíčků. Ale i pro ně existuje řešení, a to zdarma dostupné utility. Za zmínku rozhodně stojí antivirový program Antivir PE Classic 7 (najdete jej na adrese www.free-av.com jako soubor antivir_workstation_win7u_en_h.exe o velikosti 10,7 MB), firewall Zone Alarm 6.1 Free (najdete jej na www.zonelabs.com jako soubor zlsSetup_61_737_000_en.exe o velikosti 10 MB) a program pro odstraňování spywaru Ad-Aware SE Personal 1.06 (na www.lavasoft.com jako soubor aawsepersonal.exe o velikosti 2,7 MB). Všechny programy naleznete . a můžete je použít ve Windows 98/ME, 2000 a XP. Ve srovnání s bezpečnostním balíčkem vám sice bude chybět modul bojující proti spamu a budete muset zapomenout na jednotné rozhraní, jímž disponují bezpečnostní balíčky, na druhou stranu ale ušetříte.

Výsledky testů: vítězové a poražení

Náš test odhalil u tří ze šesti utilit jeden závažný nedostatek: Bitdefender 9 Internet Security, F-Secure Internet Security 2006 a McAfee Internet Security 2006 nedisponují ochranou sebe sama. Znamená to, že škodlivý kód může program jednoduše vypnout, smazat z pevného disku a nakonec na počítači řádit podle libosti. Výrobci programů se spoléhají na to, že antivirový modul jejich balíčku škodlivý kód odchytí a zablokuje dříve, než by tento kód mohl nějak poškodit samotný program. Je to poněkud krátkozraké, neboť mezi okamžikem, kdy se škodlivý kód objeví, a okamžikem, kdy se objeví ochrana proti němu, vždy nějaký čas uplyne.
Uživatelé, kteří se přesto rozhodnou některý z těchto produktů používat, musí chybějící ochranu programu zajistit jinak, a to ochrannými mechanismy samotného operačního systému. Konkrétně se musí do systému přihlašovat pouze jako uživatelé s omezenými přístupovými právy. To se dá ve Windows XP nastavit v Ovládacích panelech, pokud poklepete na ikonku Uživatelské účty. Tím zabrání uživatelé tomu, aby libovolný škodlivý kód manipuloval s programy obsaženými v bezpečnostním balíčku. Windows 98 a ME tuto možnost bohužel nemají, a proto žádnou ze zmíněných tří utilit na těchto systémech nedoporučujeme používat.
Zbylé tři programy bezpečnostní balíčky Antivirus-Kit Internet Security 2006, Norton Internet Security 2006 a Zone Alarm Internet Security 2006 pak měly v našem testu daleko větší šance na vítězství. Této šance se ale rozhodně nepodařilo využít Zone Alarmu, který i přes vestavěný antivirový modul přehlédl tolik škodlivých kódů, že se utilita umístila až na posledním místě. O první místo pak soupeřily dva produkty Antivirus-Kit a Norton. Nakonec zvítězil balíček Antivirus-Kit, a to díky lepším výsledkům z hlediska zabezpečení a podpory. Na předchozích stránkách naleznete jednotlivé produkty v pořadí podle jejich umístění v testu.

1. místo Bezpečnostní balíček pro pohyb na internetu

Antivirus-Kit Internet Security 2006

Výsledná známka: 1,7Cena: 69,95 euro/62,95 euro (on-line)
Výrobce: G-Data (www.gdata.de)
Technické údaje:
Operační systém: Windows 98/ME, 2000, XP
Místo na disku: 92 MB
Hodnocení:Známka:
Zabezpečení (55 %)1,5 dobré zabezpečení systému řada planých poplachů
Funkčnost (15 %)1,8 vypálení aktuálního záchranného CD
Podpora a služby (15 %)1,8 rychlá reakce na nové viry přehnaně mnoho aktualizací
Ovládání (10 %)1,5 vhodný i pro méně pokročilé uživatele -
Nároky na systém (5 %)4,5 spotřebovává množství systémových prostředků
Shrnutí: Antivirus-Kit Internet Security 2006 nás přesvědčil z hlediska zabezpečení systému, množstvím dostupných funkcí a jednoduchostí ovládání. Můžeme jej doporučit jak začínajícím, tak pokročilým uživatelům. Antivirus-Kit se po právu stal vítězem našeho testu, protože prakticky ve všech sledovaných oblastech prokázal vynikající výsledky. Na druhou stranu bohužel spotřebuje příliš systémových prostředků, takže není vhodný pro každý počítač. Ten by měl mít procesor taktovaný minimálně na 1 GHz, raději však na 2 GHz nebo ještě více. Kromě toho je průměrný počet 1 000 aktualizací virových definic na měsíc poměrně dost. I přes tento nedostatek získal program v této oblasti hodně bodů, protože při vyhledávání škodlivých kódů dosáhl skvělých výsledků, ostatně jak je jeho dobrým zvykem. Při tomto testu výsledek pokazilo hlavně osm planých poplachů. Jako další ochranu před možnými škodlivými kódy nabízí verze 2006 tzv. Outbreak Shield, což je štít, který zablokuje všechny zavirované e-maily, a to ihned, jakmile se rozšíří po internetu. Tím výrobce ještě zkrátil už i tak krátkou reakční dobu na nové viry. V posledních šesti měsících tato doba činila průměrně dvě hodiny. Stejně dobře funguje i firewall. Ochrana sama sebe funguje u této utility dokonale, počítač je zvenčí takřka nenapadnutelný. Ovládání má jasnou strukturu a je dobře popsáno, čímž uspokojí jak začátečníka, tak pokročilého uživatele. I rozsah funkcí je dobrý. Líbil se nám například velmi praktický doplněk pro blokování reklam a skriptů v Internet Exploreru, stejně jako funkce umožňující vypálit aktuální záchranné CD.
2. místo Bezpečnostní balíček pro pohyb na internetu

Norton Internet Security 2006

Výsledná známka: 1,9
Cena: 89,95 euro
Výrobce: Symantec (www.symantec.cz)
Technické údaje:
Operační systém: Windows 2000, XP
Místo na disku: 180 MB
Hodnocení:Známka:
Zabezpečení (55 %)1,8 rychlé skenování systému slabá ochrana před spywarem
Funkčnost (15 %)1,8 s již nakonfigurovanými pravidly nepovedené záchranné CD
Podpora a služby (15 %)3,8 pozdní reakce na nové viry
Ovládání (10 %)1,5 vhodný i pro méně pokročilé uživatele -
Nároky na systém (5 %)2,5 není určen pro starší operační systémy
Shrnutí: Tento program je díky sadě předem konfigurovaných pravidel pro firewall a povedenému uživatelskému rozhraní vhodný i pro méně zkušené uživatele. Ukázal se jako poměrně slabý při testech zaměřených na vyhledávání spywaru. Můžeme ho doporučit zejména méně zkušeným uživatelům. Nabízí totiž velmi přehledné uživatelské rozhraní, řadu užitečných průvodců a varovná hlášení, což umožní program správně nakonfigurovat i těm uživatelům, kteří jinak se správou počítačů příliš zkušeností nemají. Kromě toho má pro celou řadu on-line aplikací řadu nakonfigurovaných pravidel, takže uživatel nemusí při jejich používání přijímat prakticky žádná rozhodnutí. V oblasti zabezpečení systému dopadl tento program velmi slušně, odhalili jsme ale i několik nedostatků. Slabinou je například rozpoznávání spywaru, reakční doba na nové viry v délce 10 až 11 hodin také není nijak omračující. Velkým kladem je fakt, že jsme při testech nezaznamenali ani jeden falešný poplach a program pracoval skutečně svižně. Ani ve firewallu jsme neodhalili žádná slabá místa. Všechny moduly disponují dobrou ochranou sama sebe. Z dostupných funkcí se nám velmi zalíbil modul pro ochranu dat, který dokáže ukládat a chránit citlivé údaje (například čísla kreditních karet). Jakmile se nějaký program pokusil o odeslání těchto dat, byl tento pokus okamžitě zablokován. Problematické je však zastaralé záchranné CD pro diskové oddíly FAT32. Často kritizovaná byla i telefonická podpora, protože každý hovor byl zpoplatňován vysokou částkou 29 euro. Nyní je možné volat na alternativní číslo, kde jsou první dvě minuty zpoplatněny 40 centy za minutu, každá další minuta pak částkou 1,29 euro. Nápověda je dostatečně podrobná a srozumitelná, nicméně nepokrývá všechny oblasti programu.

3. místo Bezpečnostní balíček pro pohyb na internetu

F-Secure Internet Security 2006

Výsledná známka: 2,2
Cena: 65 euro
Výrobce: F-Secure (www.f-secure.com)
Technické údaje:
Operační systém: Windows 98/ME, 2000, XP
Místo na disku: 228 MB
Hodnocení:Známka:
Zabezpečení (55 %)2,5 rychlé skenování systému neexistující ochrana sebe sama
Funkčnost (15 %)2,0 vydařená ochrana proti dialerům
Podpora a služby (15 %)1,8 rychlá reakce na nové viry -
Ovládání (10 %)3,0 komplikovaná menu
Nároky na systém (5 %)2,0 průměrné zatížení systému
Shrnutí: F-Secure je zajímavá aplikace pro pokročilé uživatele a profesionály. Jeho obsluha je poměrně složitá a je třeba si na ni zvyknout. Při testování úrovně zabezpečení se největším nedostatkem ukázala chybějící ochrana vlastního programu. Na ovládání F-Secure si budete muset nějakou dobu zvykat. Pokud například budete chtít nastavovat parametry jednotlivých modulů, musíte je nastavit v režimu pro konfiguraci uživatelem. Kromě toho budou méně pokročilí uživatelé prakticky okamžitě v nesnázích, pokud nastane situace, že budou nuceni firewall konfigurovat ručně. Pro takové uživatele se program vůbec nehodí. Líbil se nám modul pro ochranu před dialery, který poskytuje skutečnou kontrolu nad vytáčenými čísly a nespokojuje se pouze s vyhledáváním programů, které fungují jako dialery, jak je tomu u jiných aplikací zabývajících se zabezpečením počítače. Ochrana před viry si nás získala svojí velmi dobrou úrovní, stejně jako rychlost skenování systému. Potěšila nás rovněž velmi rychlá reakce na nové viry, která se pohybovala okolo 2 až 3 hodin, a také množství aktualizací, kdy uživatel musel stáhnout pouze 67 aktualizací za měsíc. Pro porovnání: u programu Antivirus-Kit jich bylo přes 1 000. Dobrý dojem pokazilo deset planých poplachů. Nepotěšila nás ani skutečnost, že po spuštění F-Secure se ve Správci úloh objeví spousta nových procesů. Je to dáno tím, že modul pro antivirovou ochranu pracuje se čtyřmi skenovacími enginy. F-Secure si nás ale získal možností vyhledávání rootkitů. Jako jediný program v našem testu dokázal odhalit tyto škodlivé kódy i v případě, že se již na počítači vyskytovaly. Naopak jako slabý se ukázal modul pro ochranu proti spywaru, výrazným nedostatkem byla i chybějící ochrana vlastního programu.

4. místo Bezpečnostní balíček pro pohyb na internetu

McAfee Internet

Security Suite 2006
Výsledná známka: 2,4
Cena: 79,95 euro
Výrobce: McAfee (cz.mcafee.com)
Technické údaje:
Operační systém: Windows 98/ME, 2000, XP
Místo na disku: 52 MB
Hodnocení:Známka:
Zabezpečení (55 %)2,5 málo planých poplachů neexistující ochrana sebe sama
Funkčnost (15 %)2,0 povedené sledování síťového provozu příliš málo možností konfigurace pro pokročilé Podpora a služby (15 %)3,0 pomalá reakce na nové viry
Ovládání (10 %)2,0 dobré popisy prvků programu -
Nároky na systém (5 %)3,0 vyžaduje instalaci prvku ActiveX
Shrnutí: Díky promyšlené struktuře menu můžeme tento bezpečnostní balíček jednoznačně doporučit jak méně zkušeným, tak pokročilým uživatelům. Nevyhovuje chybějící ochrana vlastního programu a pomalá reakce na nové viry. Uživatelské rozhraní balíčku McAfee Internet Security Suite 2006 je velmi dobře strukturované a díky podrobným popisům umožní rychle najít tu správnou funkci. Profesionálové možná budou některou z funkcí postrádat, chybí například možnost uvolnění blokování portů v modulu firewallu. Velmi zdařilé je protokolování událostí a sledování dat, které přehledně zobrazí, kolik dat který program přijal a odeslal. Při našich testech se objevily u antivirového modulu nedostatky při odhalování virové zoo (viry, se kterými se v praxi běžně nelze prakticky setkat). Těchto virů našel pouze 90 %, což ale není žádné neštěstí. Daleko větším problémem je neexistující ochrana vlastního programu. Škodlivý kód může program jednoduše vypnout a poté smazat z pevného disku. Na druhou stranu bylo potěšitelné malé množství planých poplachů. Během testování se vyskytly pouze dva takové případy. Velmi dobrým výsledkem je i malý počet aktualizací (pouze 23 za měsíc), nicméně reakce na nové viry je docela dlouhá (pohybuje se od 9 do 10 hodin). Nepotěší ani skutečnost, že uživatelské rozhraní programu funguje pouze tehdy, pokud je na počítači instalovaný a spuštěný prvek ActiveX, což představuje bezpečnostní riziko. K programu existuje podrobný manuál ve formátu PDF, ale nápověda se dá spustit pouze pro každý modul zvlášť. V porovnání oproti předchozí verzi se toho změnilo jen velmi málo.

5. místo Bezpečnostní balíček pro pohyb na internetu

Bitdefender 9 Internet Security 2006

Výsledná známka: 2,4
Cena: 59 euro
Výrobce: Softwin (www.bitdefender.cz)
Technické údaje:
Operační systém: Windows 2000, XP
Místo na disku: 56 MB
Hodnocení:Známka:
Zabezpečení (55 %)2,8 dobrý antivirový modul není stabilní
Funkčnost (15 %)2,0 záchranné CD Podpora a služby (15 %)1,8 rychlá reakce na nové viry -
Ovládání (10 %)3,0 rozsáhlé možnosti konfigurace komplikovaná struktura menu
Nároky na systém (5 %)2,5 není určen pro starší operační systémy
Shrnutí: Program je velmi výkonný při vyhledávání virů a spywaru. Chybí mu však ochrana vlastního programu a při testování se nechoval stabilně. Pro méně zkušené uživatele je jeho ovládání poměrně komplikované. Nejsilnější stránkou balíčku Bitdefender 9 Internet Security je jeho antivirový modul. V našem testu se ukázal jako velmi výkonný a jeho předností je i krátká reakční doba na nové viry a jiné škodlivé kódy, která se pohybovala od 2 do 3 hodin. Zato však musí uživatel stáhnout průměrně 548 aktualizací za měsíc. Černým puntíkem v oblasti zabezpečení je chybějící ochrana samotného programu. Škodlivý kód může program ukončit a následně odstranit z pevného disku. Kromě toho není program stabilní a při mnoha akcích přestával reagovat. Čas od času se nepodařilo aktivovat firewall, nicméně alespoň byl uživatel o této skutečnosti informován. Ovládání programu a text varovných hlášení je pro méně zkušeného uživatele často málo srozumitelný. U většiny případů může pomoci podrobný manuál ve formátu PDF, ovšem některé informace jsou skutečně velmi odborného charakteru. Pokročilé uživatele a profesionály potěší bootovací CD s tímto programem. Je založeno na linuxové distribuci Knoppix (www.knoppix.com) a jeho součástí je antivirový program. Pokud chcete stále získávat aktualizace k programu i po uplynutí doby, po níž jste je měli právo dostávat, zaplatíte 44 euro (70 procent kupní ceny). Získáte přístup k aktualizacím definic virů a popřípadě k aktualizacím celého programu, a to na dobu dalších 12 měsíců.

6. místo Bezpečnostní balíček pro pohyb na internetu

Zone Alarm Internet Security 2006

Výsledná známka: 3,2
Cena: 69,95 euro
Výrobce: Zonelabs (www.zonelabs.com)
Technické údaje:
Operační systém: Windows 98/ME, 2000, XP
Místo na disku: 41 MB
Hodnocení:Známka:
Zabezpečení (55 %)4,0 dobrý firewall špatná ochrana proti virům
Funkčnost (15 %)1,8 modul pro ochranu dat Podpora a služby (15 %)3,5 chybí telefonická podpora
Ovládání (10 %)3,0 rozhraní strukturované podle funkcí někde poněkud matoucí volby
Nároky na systém (5 %)1,5 mírné nároky na systém
Shrnutí: U Zone Alarmu se objevilo během testování několik závažných nedostatků v antivirovém modulu. Další slabiny má tento program v uživatelském rozhraní, nové rozhraní pro blokování přístupu aplikací je vhodné pouze pro zkušené uživatele. Tento bezpečnostní balíček, obsahující takřka světově proslulý firewall Zone Alarm, nás při testování příliš nepřesvědčil. Jako největší nedostatek jsme pociťovali velmi slabý antivirový modul, který zachytil pouze 39 procent virové zoo. Taktéž přehlédl řadu škodlivých kódů typu backdoor a trojských koní, které může uživatel při práci na internetu běžně potkat. Kromě toho nenašel ani jeden škodlivý kód, který se skrýval v souborech komprimovaných v reálném čase. Tvůrci virů ale právě tuto metodu pro ukrývání škodlivého kódu používají docela rádi. Na druhou stranu nás z hlediska zabezpečení počítače potěšil, jak se ostatně dalo očekávat, firewall. Zkušení uživatelé možná ocení možnost, kdy firewall hlásí i programy, které se chovají podezřele například takové, které přistupují ke komponentám operačního systému. Modul pro blokování aplikací bohužel vykazoval poměrně dost planých poplachů. Například programu EM_EXEC.EXE vyčítal sledování stisknutých kláves, což by méně zkušeného uživatele mohlo zbytečně polekat. Pokud byste se rozhodli používat program v jiné jazykové mutaci než anglické, setkáte se často s chybami při překladu, které vás opět v některých případech spolehlivě zmatou. Kromě toho svádí uživatelské rozhraní programu na mnoha místech k chybám v konfiguraci. Velmi se nám líbila podrobná příručka, jejíž obsah je shodný s nápovědou programu. Pro program není k dispozici žádná telefonické podpora.

Výsledky
testování
a přehled
funkcí
Výsledná známka
Umístění1. místo2. místo3. místo4. místo5. místo6. místo
Cena69,95 euro/ 62,95 euro (on-line)89,95 euro65 euro79,95 euro59 euro69,95 euro
VýrobceG-Data (www.gdata.de)Symantec (www.symantec.cz)F-Secure (www.f-secure.com)McAfee (cz.mcafee.com)Softwin (www.bitdefender.cz)Zonelabs (www.zonelabs.com)
Technické údaje
Operační systémWindows 98/ME, 2000, XPWindows 2000, XP Windows 98/ME, 2000, XP Windows 98/ME, 2000, XP Windows 2000, XP Windows 98/ME, 2000, XP
Obsazené místo92 MB180 MB228 MB52 MB56 MB41 MB
Zabezpečení (55 %)+ dobré zabezpečení systému rychlé skenování systému neexistující ochrana sebe samaneexistující ochrana sebe sama dobrý antivirový modul špatná ochrana proti virům
Hodnocení1,51,82,52,52,84,0
Funkčnost (15 %)+ vypálení aktuálního záchranného CD s již nakonfigurovanými pravidly + vydařená ochrana proti dialerům povedené sledování síťového provozu + záchranné CD modul pro ochranu dat
Hodnocení1,81,82,02,02,01,8
Podpora a služby (15 %)+ rychlá reakce na nové viry pomalá reakce na nové viry + rychlá reakce na nové viry pomalá reakce na nové viry rychlá reakce na nové viry chybí telefonická podpora
Hodnocení1,83,01,83,01,83,5
Ovládání (10 %)+ vhodný i pro méně pokročilé uživatele vhodný i pro méně pokročilé uživatele komplikovaná menu dobré popisy prvků programu komplikovaná menu někde poněkud matoucí volby
Hodnocení1,51,53,02,03,03,0
Nároky na systém (5 %) spotřebovává velké množství není určen pro starší + průměrné zatížení systémuvyžaduje instalaci prvku ActiveX není určen pro starší mírné nároky na systém
systémových prostředkůoperační systémyoperační systémy
Hodnocení4,52,52,03,02,51,5
Funkce
Modul antivirový/antispywarový/ano/ano/ano/ano/ano ano/ano/ano/ano/anoano/ano/ano/ano/anoano/ano/ano/ano/ano ano/ano/ano/ano/anoano /ano/ano/ano/ano
/firewall/antispamový/antidialerový
Kontrola příchozí pošty (POP3)anoanoanoanoanoano
Dětský zámek pro internetanoanoanoanoanoano
Blokování reklamyanoanoneneneano
Bootovací záchranné CDano*ano, i když se jedná o zastaralou verzianoneanone
Specialitymožnost odstranění stop po vašem modul pro ochranu datzobrazování novinek z oblasti zabezpečenísledování síťového provozuzobrazování novinek z oblasti zabezpečeníochrana dat, blokování aplikací
surfování na internetu
Zabezpečení a rychlost
Vyhledávání virů (skenování/sledování)100 %/100 %100 %/100 %100 %/100 %100 %/ 100 %100 %/100 %100 %/100 %
Zoo viry100 %97,88 %100 %90,29 %100 %39,25 %
Archivy a podobné (36 typů)362436333518
Zjišťování a sledování přítomnosti virů 320 %215 %170 %222 %210 %133 %
(o kolik déle trvá kopírování souborů)
Rychlost skenování (čas v sekundách 26010710713213635
potřebný na prohlédnutí 8 000 souborů)
Ochrana programu sama sebe zabraňuje anoanoneneneano
deaktivování programu
Zablokování neoprávněné anoanoanoano anoano
manipulace s firewallem
Zablokování programů typu backdoor anoanoanoano anoano
Zablokování skenování portů/útoků ano/anoano/anoano/anoano/anoano/anoano/ano
typu DoS
Vyhledání spywaru 94 %33 %62 %87 %93 %92 %
(v balíčku 244 souborů)
Zablokování mailů 82 %/83 %85 %/79 %78 %/72 %70 %/87 %79 %/81 %87 %/82 %
obsahujících spam/phishing
Služby a podpora
Náklady na telefonickou podporu4 centy za minutu1,29 euro za minutuběžný tarif1,86 euro za minutuběžný tarifbez telefonické podpory
Náklady na aktualizace virových definic25 euro39 euro39,95 euro29,95 euro44,25 euro29,95 euro
Měsíční počet aktualizací1 0046672354823
Reakční doba na nové virydo 2 hodi10 až 11 hodi2 až 3 hodiny9 až 10 hodi2 až 3 hodiny18 až 19 hodin
Jak jsme
testovaliPři testování bezpečnostních balíčků pro pohyb na internetu jsme sledovali pět hledisek, kterým jsme přiřadili následující váhu:
Zabezpečení 55 %
Funkčnost 15 %
Podpora a služby 15 %
Ovládání 10 %
Nároky na systém 5 %

Zabezpečení

Při sledování úrovně zabezpečení musel antivirový modul každého bezpečnostního balíčku najít škodlivé kódy. Přitom se zároveň měřila i rychlost skenování systému. Firewall musel odrazit pokusy o útoky na počítač z internetu a také útoky vedené škodlivými kódy. Testoval se i modul odstraňující spyware a filtr proti spamu.

Funkčnost

Každý balíček pro bezpečný pohyb na internetu by měl minimálně obsahovat antivirový modul, firewall a ochranu proti spywaru a adwaru. Čím více dalších funkcí programy poskytovaly, tím více bodů získaly.

Podpora a služby

Hodnotila se úroveň informací na internetových stránkách výrobce a rychlost vydávání aktualizací.

Ovládání

Každý program by se měl ovládat co nejjednodušeji.

Nároky na systém

Zde jsme testovali, kolik výpočetního výkonu počítače program spotřebuje.