Hlavní navigace

Bezpečnostní balíčky pod lupou

14. 5. 2007

Sdílet

Chcete zajisté surfovat po internetu, aniž byste museli mít strach z virů, spamu apod. Nemusíte se ničeho obávat, pokud používáte efektivní bezpečnostní balík, který průběžně aktualizujete. Náš test vám prozradí, který program je pro koho vhodný.

G-Data Internet Security 2007

Balík Internet Security 2007 společnosti G-Data nabízí velmi dobré zabezpečení, užitečné funkce a přístupnou komunikaci s uživatelem. Ani cena není příliš vysoká: 1 290 Kč za krabicové balení a 1 150 Kč za stažení.

V bezpečnostních testech obstál nástroj na výtečnou. Našel všechny běžně rozšířené viry (ITW viry) a odhalil 99,95 % Zoo virů. Jde o skvělý výsledek, protože těchto nikoliv běžně rozšířených škůdců jsme v testu použili zhruba 290 000 exemplářů. Rovněž v ostatních bezpečnostních zkouškách nás program přesvědčil: blokoval 98 % spamových a phishingových e-mailů a našel 99,7 % adwarových/spywarových souborů. Velmi dobrá byla také jeho rychlá reakce na nové viry. Do 1 až 2 hodin dodal výrobce signatury, které chránily PC před novými škůdci.Za tyto velmi dobré hodnoty platí program vysokými nároky na výkon systému. Kopírování 760 MB dat mu při standardních nastaveních trvalo o 380 % déle. To je nejhorší výsledek v testu. Když jsme zvolili důkladnější možnost Skenovat všechny soubory, hodnota vzrostla na 410 %. Skener G-Data potřeboval pro standardní kontrolu dat 83 sekund. Ovšem program často hlásil falešné poplachy, konkrétně jich bylo celkem 22. Bootovatelné záchranné CD balíku G-Data nastavuje stejně jako v předchozí verzi laťku pro antivirový záchranný systém vysoko. Verze 2007 nabízí k známému textovému režimu alternativně i CD s nouzovým systémem na bázi Knoppixu s komfortní komunikací s uživatelem – včetně aktuálních signatur.

Jasně členěná komunikace s uživatelem se nám líbila. Je vhodná pro začátečníky a nezdržuje profesionály příliš rozsáhlými menu. Updaty programu: Současní uživatelé softwaru G-Data s licencí pro aktualizace signatur si mohou novou verzi bezplatně stáhnout. Přechod na novou verzi se vyplatí, protože lépe funguje detekce adwaru a spywaru. Naše kritika: Software G-Data Internet Security 2007 je velmi náročný na výkon počítače. Kromě toho komplikuje život uživatelům s modemem – v průměru je k dispozici 30 aktualizací denně. Proto je rychlé internetové připojení naléhavou nutností.

Závěr: G-Data Internet Security doporučujeme pro uživatele, kteří si přejí velmi dobrý bezpečnostní výkon při dobré obslužnosti.

Kaspersky Internet Security 6.0

Dobrou ochranu před nebezpečím z internetu poskytuje Kaspersky Internet Security 6.0. Možnosti konfigurace jsou bohaté, ale pro začátečníky příliš komplikované. Po bezpečnostní stránce vyšel nástroj z testu dobře: našel všechny ITW viry a 98,86 % Zoo virů. Phishingové e-maily blokoval v 99 % všech případů, spam z 95 %. Ovšem výsledek by měl být lepší u adwarových a spywarových paketů: hodnota 75,6 % je příliš nízká. Při standardních nastaveních se při kontrole dat zpomalilo kopírování o 110 %. To svědčí o solidní rychlosti práce programu. 48 sekund stačilo aplikaci ke skenování 760 MB dat, což je rovněž potěšující fakt.Na nové viry reagoval Kaspersky velmi rychle. Do 1 až 2 hodin byly k dispozici nové signatury. Zato se muselo stahovat velmi mnoho aktualizací. Sebeochrana programu je však podle našeho názoru nedostatečná.

Hlavní okno balíku je strukturováno přehledně a smysluplně. Jestliže však vyvoláte konfigurační menu, situace se radikálně mění a uživatelé se s ním musejí nějakou dobu seznamovat. Pomocí softwaru Kaspersky Internet Security 6.0 lze vytvořit záchranné CD s aktuálními signaturami. Ovšem funkce je natolik komplikovaná, že jsme za ni nepřidělili žádné body.

Závěr: Kaspersky Internet Security doporučujeme pro technicky zdatné uživatele, kteří potřebují rychlou ochranu před novými viry.

UI21

Norton Internet Security 2007

Verze 2007 balíku Norton Internet Security je oděna v novém hávu a přichází s koncepcí samokonfigurace firewallu. V obou těchto bodech nás software plně přesvědčil. V bezpečnostních testech se pak umístil na druhém místě. Schopnosti detekovat běžně rozšířené viry (100 %) a Zoo viry (99,04 %) nelze nic vytknout. Rovněž výsledky boje se spywarem (94,5 %), spamem (92 %) a phishingem (98 %) jsou v pořádku. Naše kritika se tak vztahuje na nedostatečnou podporu archivů. Viry, které jsou ukryty v archivech ACE, B2 a TBZ, najde nástroj teprve po jejich dekompresi. Kromě toho je doba reakce na nové viry (9 až 10 hodin) příliš dlouhá.

Nástroj je rychlý: Skenování našich testovaných souborů bylo ukončeno po 39 sekundách. Kontrola dat zpomalila kopírování pouze o 120 %. Oba ukazatele představují téměř špičkové hodnoty. Výkon firewallu byl bez chyb. Navíc se balík Symantecu z hlediska bezpečnosti může pochlubit také dobrou sebeochranou. Takovou nabízí už jen G-Data.Díky novému způsobu komunikace s uživatelem je obsluha balíku jednoduchá i pro začátečníky. Bezpečnostní produkty Nortonu dostávají při hodnocení ovládání dobré až velmi dobré známky již delší dobu. Proměna uživatelského prostředí ve verzi 2007 nijak softwaru neuškodila. Naopak: především začátečníci se teď mohou orientovat ještě snadněji. Ale i profesionálové mohou v rozšířených nastaveních přizpůsobit nástroj velmi přesně vlastním přáním. Verze 2007 nabízí navíc firewall, který má do značné míry schopnost samokonfigurace. Profesionálové mají možnost tuto funkci deaktivovat.

Co se nám nelíbí: Některé funkce se musejí stahovat dodatečně z internetu jako „Add-on Pack“ o velikosti zhruba 13 MB. Jedná se o antispamový modul, program blokující reklamy, rodičovskou kontrolu a modul na ochranu dat. K dalším kritickým bodům patří dlouhá doba reakce na nové viry a absence dobrého záchranného CD.

Závěr: Norton Internet Security 2007 doporučujeme díky jednoduché obsluze všem začátečníkům. Rovněž uživatelé, kteří chtějí být svým bezpečnostním softwarem obtěžováni co nejméně, budou s Nortonem spokojeni.

Jak testujeme

PC WORLD hodnotí bezpečnostní balíky v pěti kategoriích, které se v konečné známce odrážejí
v tomto poměru:

Bezpečnost
Specialisté z bezpečnostní laboratoře AV-Test pro nás otestovali nejprve výkon skeneru antivirového modulu v bezpečnostním balíku. Při skenování a kontrole dat musejí programy odhalit běžně rozšířené škůdce (ITW – „in the wild“) v prostředí Windows XP (více informací získáte na www.wildlist.com). Skener se navíc musí pokusit najít kolem 290 000 exemplářů Zoo virů. To jsou z velké části škůdci, kteří se na PC nevyskytují vůbec nebo jen sporadicky.

Nástroje musejí kromě toho hledat viry v několika typech archivů a v run-time komprimovaných programech a detekovat podezřelé OLE (Object Linking and Embedding) objekty v souborech Microsoft Office. Při skenování 20 000 nezavirovaných souborů musejí dále programy prokázat, že nevyhlašují falešné poplachy. Poté specialisté podrobí antivirový modul rychlostnímu testu: Za tím účelem zkopírují sadu souborů s aktivovanou kontrolou dat, resp. bez ní. Program, který data kontroluje, pracuje jednou se standardními nastaveními a jednou s volbou "Kontrolovat všechny soubory". Nakonec musí skener prověřit 760 MB podezřelých souborů.

Firewall: Při testování firewallu by nástroje měly zabránit všem pokusům o útok na počítač. Přitom nehraje žádnou roli, zda útoky přicházejí zvenčí nebo zevnitř. Kandidát musí detekovat backdoorové programy a zacházet s nimi podle pravidel. Sebeochrana musí být schopna zabránit manipulacím se seznamem pravidel a deaktivaci nástroje. Antispyware: Při testování antispywaru
musejí programy detekovat 9 225 instalačních souborů adwaru a spywaru a nahlásit je.

Antispam: Tady se specialisté zaměřují na
ochranu před spamem a phishingem. Nástroje musejí sledovat poštovní schránku, do které bylo posláno 35 000 spamových a 1 000 phishingových e-mailů. Programy tyto e-maily musejí přesunout z příchozí pošty do samostatné složky pro spam nebo je označit jako spam jiným způsobem.

Funkce
K bezpečnostnímu balíku patří tyto moduly: antivirový modul, antispyware, firewall, antispam, antiphishing. Díky užitečným doplňkovým funkcím mohou programy nasbírat další kladné body.

Servis/podpora
V této části hodnotíme informace na webových
stránkách výrobců. Naši antiviroví specialisté rovněž hodnotí, jak často výrobci pro své programy vydávají aktualizace. Kromě toho naši odborníci zkoumají, jak rychle výrobci reagují na nové viry.

Obsluha
Bezpečnostní software by měl umožňovat jednoduchou obsluhu i začátečníkovi. Přesto by profesionálové měli mít rychlý přístup k rozšířeným volbám pro přesnou konfiguraci. Požadavky na systém Balíky by neměly klást vysoké nároky na výkon
systému.

G-Data Internet Security 2007

www.gdata.de
Cena vč. DPH: 1 283 Kč

Celková známka: 1,7
Bezpečnost (55 %): 1,5
Funkce (15 %): 1,5
Servis/podpora (15 %): 1,8
Obsluha (10 %): 1,5
Požadavky na systém (5 %): 4

 • antivirový, antispywarový, firewallový, antispamový, antiphishingový modul
 • antivirový e-mailový filtr POP3
 • bootovatelné záchranné CD
 • sebeochrana
 • Windows 98/Me, 2000, XP
 • potřebné místo na disku 112 MB
 • nelokalizováno


Kaspersky Internet Security 6.0
www. dataguard.cz
Cena vč. DPH: 2 060 Kč

Celková známka: 1,9
Bezpečnost (55 %): 1,7
Funkce (15 %): 2
Servis/podpora (15 %): 1,5
Obsluha (10 %): 3,5
Požadavky na systém (5 %): 2
 • antivirový, antispywarový, firewallový, antispamový, antiphishingový modul
 • antivirový e-mailový filtr POP3
 • bootovatelné záchranné CD
 • Windows 98/Me, NT 4.0, 2000, XP
 • potřebné místo na disku 35 MB
 • lokalizováno


Norton Internet Security 2007
www.symantec.cz
Cena vč. DPH: 1 995 Kč

Celková známka: 1,8
Bezpečnost (55 %): 1,7
Funkce (15 %): 1,8
Servis/podpora (15 %): 2,5
Obsluha (10 %): 1,3
Požadavky na systém (5 %): 2
 • antivirový, antispywarový, firewallový, antispamový, antiphishingový modul
 • antivirový e-mailový filtr POP3
 • bootovatelné záchranné CD
 • varování, když chybějí bezpečnostní záplaty Windows
 • sebeochrana
 • Windows 98/Me, NT 4.0, 2000, XP
 • potřebné místo na disku 300 MB
 • lokalizováno