Hlavní navigace

Bezpečnost bezdrátové komunikace

1. 2. 2006

Sdílet

Bezdrátové komunikace jsou bezpochyby v módě. Především díky flexibilitě a snadné instalaci přinášejí výhody ...


Bezdrátové komunikace jsou bezpochyby v módě. Především díky flexibilitě a snadné instalaci přinášejí výhody síťového prostředí mezi nejširší vrstvy domácích amatérských uživatelů. Vystavět bezdrátovou síť je jednoduché, ale ne všichni jejich majitelé si jsou dostatečně vědomi bezpečnostních rizik, jež jsou s tímto způsobem komunikace spojeny.
Bezpečnost bezdrátové komunikace se však netýká jen Wi-Fi sítí, do její problematiky lze zařadit i zabezpečení bluetoothové komunikace, datových přenosů GPRS přes mobilní telefony a v neposlední řadě sice zatím marginální, ale konečně nastupující třetí generace mobilních služeb.
Kniha je kombinací síťové teorie a praktických rad a nápadů pro uživatele. Čtenáře seznamuje nejen s teoretickými zásadami počítačových sítí (především s ohledem na specifika bezdrátové komunikace), ale popisuje i bezpečnostní protokoly a vysvětluje, co se skrývá za více či méně známými zkratkami jako jsou WLAN, WEP, WPA atd. Oceňujeme zejména kapitolu věnovanou bezpečnosti WLAN, jež představuje nejdůležitější část knihy.
Bezpečnosti mobilních sítí je věnována spíše popisná kapitola se základními parametry této komunikace, nenajdeme zde mnoho praktických rad a návodů na zabezpečení vlastního přenosu dat, ale to je asi proto, že takového stavu v podstatě není v domácích podmínkách možné dosáhnout. Velmi praktická by mohla být zvláště do budoucna kapitola věnovaná bezpečnosti hot-spotů, ovšem rad, jak se chovat, abyste nezanesli vlastní notebook připojený do hot-spotu všemožným internetovým balastem, zde moc není. Autorka se spíše opět věnuje teorii komunikačních protokolů a architektuře sítí.
Téměř každému se mohou hodit informace o zabezpečení bluetoothových telefonů a rozhodně doporučujeme si tuto kapitolu přečíst. Obsahuje přehledné teoretické, ale hlavně praktické návody, jak zachovat bezpečnost vlastních kontaktů a dat uložených v mobilním telefonu či PDA.


Autor: Rita Pužmanová
Vydavatelství:
Computer Press
Počet stran: 180
Doporučená cena:
195 Kč

Příkazový řádek MS Windows

Práce s příkazovou řádkou je v době moderních systémů Windows stejně důležitá, jako byla v dobách DOSu. Proto se ani nemůžeme divit, že graficky nezáživné příkazové řádce byla věnována celá poměrně obsáhlá kniha, která je určena především programátorům, správcům a nejnáročnějším uživatelům operačních systémů Windows XP Professional a Windows Server 2003. Předpokládá základní znalost sítí i práce s operačním systémem.
Originál této knihy vydala před necelými dvěma roky přímo společnost Microsoft, lépe řečeno její knižní divize Microsoft Press, což je dostatečnou zárukou odborné přesnosti. Autor si vytkl za cíl popsat v knize kompletní každodenní správu systému pomocí příkazové řádky.
Příručka je rozdělena na čtyři části a celkem do 15 kapitol. První část je věnována základům práce s příkazovou řádkou. Kromě návodu ke grafickému nastavení okna příkazové řádky zde nalezneme kompletní seznam příkazů, jejich parametrů, návod na seskupování příkazů, základy psaní skriptů, práci s podmíněnými příkazy, vytváření podprogramů a procedur a také kapitolu o plánování automatického spouštění úloh. Druhá část je již věnována samotné správě systémů Windows a popisuje práci s registry, správu služeb a kontrolu systémů z příkazové řádky, ale i protokolování událostí a automatické hlídání a sledování procesů. Třetí část se zaměřuje na správu pevných i dynamických disků, vytváření oddílů a svazků RAID na dynamických discích. Poslední oddíl se zabývá správou a řízením Active Directory a sítě Windows, včetně správy účtů, správy skupin AD a správy síťových tiskáren a tiskových služeb. Poslední kapitola je věnována nastavení, údržbě a řešení problémů v rámci sítí TCP/IP.
Chválíme zpracování knihy, a to jak z hlediska papíru a obálky, tak i typografického zpracování. Text je přehledný, ale přesto dostatečně graficky odlišený. Jsou zde využity grafické prvky, jež ale neruší pozornost, kterou čtenář, vzhledem k vysoké obtížnosti textu, musí neustále udržovat v napjatém stavu. Kniha opravdu není pro určena pro začátečníky.


Autor: William R. Stanek
Vydavatelství:
Computer Press
Počet stran: 360
Doporučená cena: 349 Kč

Průvodce světem kapesních počítačů aneb PDA na dlani

Průvodce světem kapesních počítačů se může na první pohled zdát zbytečnou knihou. Těžko se asi někdo rozhodne pořídit si PDA na základě nějaké knihy, ale pokud si jej jednou pořídí, může se mu tato kniha hodit k seznámení s kompletním spektrem možností, které kapesní digitální pomocníci nabízejí. Proto je také historii a seznámení se základními typy PDA a jejich příslušenstvím věnován pouze poměrně malý prostor, větší část publikace se zabývá přímo schopnostmi, popřípadě aplikacemi, které se nacházejí ve standardní dodávce mobilních operačních systémů, hlavně pak aplikacím rozšiřujícím, které lze získat buď zadarmo, nebo za peníze, a notně jimi funkčnost PDA obohatit.
Kniha se věnuje dvěma nejznámějším platformám, tedy Palm OS a Windows Mobile, a to poměrně rovným dílem. Seznámí čtenáře s prací se základními kancelářskými aplikacemi, jako je plánování kontaktů a úkolů či práce s dokumenty, ale je zaměřena i na specifické potřeby různých typů uživatelů (studenti, manažeři, technici, podnikatelé, děti, ale například i lékaři či ekonomové). Dostatečný prostor je věnován i populárním fenoménům typu elektronických knih, multimédií či satelitní navigace.
Své si zde najdou jak podnikatelé, jimž je věnována kapitola "Kapesní počítač ve firmě" a "Zabezpečení kapesního počítač", či domácí uživatelé, kteří ocení možnost práce s obrázky, hudbou a videem. Velká část knihy je pak věnována přímo jednotlivým praktickým aplikacím pro obě platformy, práci s nimi a jejich podrobnému popisu. Ta představuje hlavně odrazový můstek pro nové uživatele PDA, kteří se v kompletní nabídce dostupných aplikací ještě neorientují.
Kniha je oživena obrázky a grafickými vsuvkami ve stylu poznámek a příkladů. Je psána lehkým a srozumitelným způsobem, především s ohledem na praktické stránky problémů. Knihu doporučujeme hlavně uživatelům, kteří dostali PDA jako dar či pracovní nástroj a nejsou si jisti, co s ním přesně dělat. Pokročilí a zkušení uživatelé PDA v ní mnoho nového neobjeví, ale prohlédnout si ji rozhodně mohou.

Autoři: Josef Tkáč,
Ondřej Zaoral
Vydavatelství:
Grada Publishing
Počet stran: 205
Doporučená cena:
199 Kč

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).