Hlavní navigace

Bezdrátové telefony pro Skype

1. 2. 2007

Sdílet

Podívali jsme se blíže na dvojici telefonů společnosti Logitech a OvisLink O používání technologie Skype se za...


Podívali jsme se blíže na dvojici telefonů společnosti Logitech a OvisLink


O používání technologie Skype se zajímá stále početnější komunita uživatelů internetu. Důvod je prostý, v rámci připojení prostřednictví Skype účtu můžete realizovat hlasové hovory zdarma. Tedy pokud voláte někomu, kdo je taktéž v tu chvíli připojený k internetu. Samozřejmě prostřednictvím předplacených služeb můžete volat také do pevných či mobilních sítí (více informací a ceník naleznete na adrese www.skype.cz). Zajímavý údaj dokumentující rostoucí oblibu Skypu padl nedávno na pražské tiskové konferenci, kde zástupci společnosti prohlásili, že jejich systém registruje 7 nových účtů za sekundu.
Pro komunikaci přes Skype samozřejmě musíte mít zapnutý počítač, přičemž hovor lze realizovat přes obyčejná sluchátka a mikrofon, nebo pomocí klasického drátového sluchátkového headsetu. Pravda, příliš komfortní to není, pro náročnější jsou tedy k dispozici zařízení, které připomínají (více či méně) klasické telefony.

Logitech Cordless Internet Handset for Skype

Přístroj společnosti Logitech konstrukčně vychází z bezdrátových telefonů využívajících technologií DECT, z čehož pramení výrazné výhody. Podobně jako zařízení DECT určená pro běžnou pevnou síť zaujme i Logitech svým zpracováním zejména kulatým designem, jenž se skvěle drží, dále hezky podsvícenou a pohodlnou klávesnicí, polyfonním vyzváněním nebo skvěle čitelným barevným LCD displejem. Telefon je dodáván spolu se stojánkem, v němž se zároveň i dobíjí (přístroj Logitechu je napájen dvěma tužkovýma AAA bateriemi, dobíjecí články jsou součástí dodávky) a bezdrátovám párovacím modulem, který se k PC připojuje prostřednictvím USB konektoru.
Instalace zařízení je velmi jednoduchá. Nejdříve je nutné nainstalovat Skype, tedy vytvořit si účet, a následně software z přiloženého CD-ROMu API propojující účet v PC s funkcemi samotného telefonu. Co je potěšující, vše se dá zvládnout do 10-15 minut.
Mile jsme byli překvapeni už při prvním realizovaném hovoru. Přenášený hlas byl zřetelný a jasný, přičemž telefon neztrácel signál ani po cca více než dvaceti metrech, ba co více, ani se nezhoršoval. Dalším významným kladem byla rychlost firmwaru, tedy svižná práce se seznamem čísel nebo nastavením.
Za všechny jeho zmíněné přednosti jsme se rozhodli udělit produktu Logitech Cordless Internet Handset for Skype ocenění PC WORLD Top produkt.
Určitě budete zvědaví, kolik takový telefon stojí. Doporučená koncová cena byla výrobcem stanovena na 2 690 Kč včetně DPH, nicméne ve webových obchodech jej seženete laciněji například na adrese hsys.eo.cz přijde na sympatických 2 117 Kč s DPH.

OvisLink AirLive Skyphone-1000

Druhý z telefonů AirLive Skyphone-1000 sice na první pohled upoutá elegantním designem, záhy však zjistíte, že není příliš funkční. Jeho hranaté tvary opravdu nepadnou dobře do ruky. Rovněž klávesnice s tenkými podlouhlými klávesami se ovládá dosti nekomfortně. Když už jsme u obsluhy, AirLive za svým konkurentem zaostává také použitým transreflexním displejem, který je menší a je temně modře podsvícen. Černé čísla a písmena na něm jsou tedy méně zřetelná. Rovněž firmware telefonu a práce s menu je o poznání pomalejší.
Jak název sám napovídá, pracuje i OvisLink "bezdrátově". Vývojáři tohoto produktu však vsadili na Bluetooth technologii. Telefon tak v rámci bezdrátového spojení komunikuje s do PC nainstalovaným USB donglem. Následná instalace softwaru proběhla stejně svižně jako u Logitechu. Bohužel z provozu jsme již tak nadšeni nebyli. Kvalita přenášeného hlasu byla s Logitechem srovnatelná pouze do vzdálenosti několika metrů, při cca 10 metrech od PC se spojení zcela ztrácelo. O komunikaci přes stěnu navíc nemůže být ani řeč. Skyphone-1000 s integrovanou baterií Li-pol) se dobíjí výhradně prostřednictvím USB kabelu, což není tak elegantní jako v případě konkurenčního produktu, reprezantativnosti nepřidají ani nepříliš libozvučné vyzváněcí melodie.

OvisLink Skyphone-1000

nižší cena
dosah
absence kolébky
Cena vč. DPH: 1 861 Kč
K testu zapůjčila firma: OvisLink,
www.ovislink.cz

Logitech Cordless Handset

velký dosah (DECT)
kvalita zpracování a design
barevný LCD displej
základnová stanice
Cena vč. DPH: 2 690 Kč
K testu zapůjčila firma: Logitech,
www.logitech.cz

Autor článku