Hlavní navigace

BenQ odstřihuje BenQ, a mění tvář. Přichází Jia Da.

25. 4. 2007

Sdílet

BenQ plánuje oddělit svoje obchodní aktivity pod značkou BenQ od výrobních procesů a změnit svoji korporátní identitu. Tento krok přichází sedm měsíců poté, co společnost zastavila investice do Benq Mobile a její vedení čelí žalobám.

skoleni

Nově vzniknuvší společnosti Jia Da Corporation se zaměří výhradně na výrobní proces, vývoj a služby a bude stoprocentně vlastnit a kontrolovat aktivity odstřihnuté části, která si ponechá označení BenQ. BenQ se tak stane v podstatě dceřinou společností, jenž se nadále bude věnovat obchodu a prodeji výrobků pod touto značkou.


K tomuto kroku prý BenQ vedla skutečnost, že přímé výrobní aktivity představují větší část příjmů společnosti – obchody se zbožím BenQ představují totiž asi jenom 30-40% z celkových příjmů společnosti. Pravda však bude i někde jinde. Jménu zrovna neprospěla téměř sebevražedná operace s Benq Mobile a ani přerozdělení kapitálu nemusí být na škodu. Takové vyvedení zdravé části a přínosných aktivit mimo původní strukturu, které známe i z několika případů v ČR může lecčemu pomoci. Ale to je skutečně jenom poznámka, věříme že motivace BenQu je úplně jiná.

Samotné rozdělení společnosti však záleží na rozhodnutí akcionářů, které by mělo vzejít ze zasedání 1. září. Pokud bude plán schválen, současný předseda a prezident BenQu obdrží stejnou funkci v nově ustavené Jia Da - tedy pokud nepůjdou sedět

BenQ se tímto krokem snaží částečně vzpamatovat z řady otřesů, kterým musel v nedávné době čelit. Při tragickém pokusu protlačit BenQ Mobile mezi globálního hráče trhu s mobilním telefony utržil značné finanční ztráty a utrpěla i prestiž značky. Navíc v době vrcholících ztrát v této operaci je na Tchajwanu zahájeno vyšetřování členů vedení společnosti, kteří jsou obviněni z v ČR ekvivalentního zneužití informací v obchodním styku.

Nakonec státní zástupce podal žalobu na předsedu společnosti, kterým je K.Y.Lee. Obvinění se nevyhnul ani prezident společnosti Sheaffer Lee. Oba byli počátkem dubna propuštěni na kauci 15 milionů NTD (452 000 USD) respektive 10 milionů NTD v případě Sheaffera,
Finanční ředitel společnosti, Eric Yu, zůstává i nadále za katrem.

Státní zastupitelství je viní z toho, že prodali akcie BenQu před oznámením ztráty v 1. čtvrtletí minulého roku, která byla vyvolána potížemi z převzetí Benq Mobile o rok dříve. Cena akcií pak následně prudce spadla. Jde o logický krok, kdo by se takových akcií nechtěl zbavit. Když se vám to podaří v tichosti, jste za machra, pokud ne, všichni se od vás jako naprostého křiváka a podvodníka odvrátí. Co však bylo příčinou tohoto pádu?

V roce 2005 Siemens zaplatil BenQu přes 250 milionů eur za ochotu převzít jeho skomírající mobilní divize a Benq z ní následně vytvořil dceřinou společnost - BenQ Mobile, Při snaze vybudovat nové značce pozici na trhu však BenQ uzavírá tuto operaci se ztrátou 840 milionů eur, ukončuje investice a nezvykle rychle spěchá do bankrotu, který znamená ochranu před věřiteli. To znamená ztrátu téměř 3 000 pracovních míst a v Německu vede k velmi negativnímu postoji k této značce – demonstrace se dotknuly i původního majitele, Siemensu. V únoru tohoto roku likvidátor společnosti oznamuje její rozpuštění, protože se nepodařilo případného kupce. Co to znamená pro věřitele není jistě nutné zdůrazňovat.

A tak není divu, že se BenQ snaží zbavit mpžné pověsti ne úplně solidního a důvěryhodného partnera. Řekněte sami, zadáte při možnosti vybrat si na asijském trhu z několika výrobců, svoji zakázku právě BenQ, když víte jak si vedl v Německu? Asi ne. I to může být jeden z důvodů, proč je otázkou dne rozdělení společnosti. Samotná značka BenQ je totiž u spotřebitelském trhu již pěkně usazená a BenQ nemá potřebu se s tímto brandem loučit. No on na to zřejmě vlastně ani nemá prostředky.

Poznámka redakce aneb ztraceno v překladu: Vypadá to, ze BenQ se snazi zapsat do podprahového vnímáni anglicky mluvicich občanů. Jak jinak si vysvětlit, ze Jia Da se při troše špatné vyslovnosti dá zapamatovat jako dže daj? Beng, beng sice zní víc akčně, ale být spravedlivým rytířem se rovněž počítá.

- - Tomáš Jirásko

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).