Hlavní navigace

BenQ: 65“ LCD TV a výzkum LED

4. 3. 2007

Sdílet

BenQ, společnost známá u nás především LCD monitory, plánuje přidat se k výrobcům velmi velkých LCD televizorů a to rovnou 65“ modelem, který by se měl začít prodávat ve druhé polovině roku.

skoleni

Než se tak ovšem stane, mohou se zákazníci těšit na 37“ televizor s podporou HDTV (High Definition TV) v dubnu a 46“ v srpnu. Nejprve se začnou prodávat v Asii a na Blízkém východě, podle úspěšnosti se pak některé modely dostanou i do Evropy. Společnost se svými výrobky zaměřuje na střední a vyšší třídu televizí a jde jí spíše o evoluční než revoluční vývoj, rozhodně nepatří k těm, které by jako první ukazovaly obrovské LCD obrazovky. 80% LCD panelů pro BenQ vyrábí firma AU Optronics, která se také snaží o postupné zlepšování kvality obrazu.


BenQ má však i vlastní výzkum, pozornost si zasluhuje snaha použít světelných diod (LED - light emitting diode) k podsvícení stolních LCD displejů se zaměřením na 19“ a 21“ modely. Praktickému využití zatím brání přílišná křehkost takto konstruovaných monitorů a vysoká cena, podobný problém řeší i jiné společnosti snažící se o LED podsvícení (NEC, Samsung).

Použití světelných diod výrazně zvyšuje kvalitu barev LCD televizorů (barevnou sytost), ovšem také jejich cenu. Podle předpokladů BenQ se začnou LCD TV s LED ve větším množství prodávat během roku 2008. Dnes si je kupují jen zvláště bohatí a nároční zákazníci, zájem o ně je například v Japonsku.
Podsvícení je v LCD displejích nutností, protože samotné barevné „krystaly“ světlo nevydávají. Většina takových obrazovek využívá zářivkové lampy (cathode fluorescent lamp – CCFL), hlavně protože je to mnohem levnější než LED (přibližně dvakrát až třikrát). Do LCD monitorů a televizí se montují lampy různé typu lamp, jejich výběr pak ovlivňuje maximální jas obrazovky.

Se světelnými diodami je to jako s mnoha jinými výrobky. Aby mohla klesnout jejich cena, je třeba jich vyrábět více pro dosažení úspor z rozsahu a také je potřeba investovat do výzkumu výroby s nižšími náklady. Jenže více se jich bude prodávat poté, co klesne cena. A jelikož to nelze učinit najednou, jdou výrobci LED krůček po krůčku, světlené diody si nalézají cestu do stále většího počtu výrobků, spousta jich je v automobilech, DVD a MP3 přehrávačích apod.

Společnost Asustek oznámila nové notebooky pro náročné zákazníky, kde budou LCD podsvíceny LED. U přenosných počítačů je to zvláště vhodné řešení, protože z nutnosti šetřit místem a regulovat spotřebu energie mají jejich obrazovky často nedostatečný jas a kontrast.

Ilustrační foto: www.pcautority.com.au, www.avmagazine.it

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).