Hlavní navigace

Battleforge - první dojmy ze hry

13. 1. 2009

Sdílet

Zkušení autoři pro nás chystají zajímavý titul kombinující strategické prvky s karetními hrami typu Magic: The Gathering. Přinášíme první dojmy.

 

BattleforgeŽánr realtime strategií patřil ještě relativně nedávno k těm nejoblíbenějším vůbec, ovšem s postupem času se v žebříčcích popularity začal propadat hlouběji a hlouběji. Stále stejný koncept nastavený již Dunou 2 zkrátka přestal táhnout a dnes se z tradičních strategií uživí jen ty s velkou značkou, jako například Command and Conquer nebo Starcraft. Vývojáři proto musí přicházet s netradičními řešeními. Ta sice stále spadají do strategického ranku, ale pojímají ho s určitou dávkou originality. Volker Wertich ze studia EA Phenomic to umí. Ostatně, jde o člověka, který stál za slavnou sérií Settlers a jeho posledním počinem je dvoudílná sága kombinující RTS a RPG prvky - Spellforce. Nejnovějším projektem, na kterém dnem i nocí pracuje, je další zajímavý kousek. Jmenuje se Battleforge. Že je Battleforge v zásadě karetní hrou ve stylu Magic: The Gathering, byste asi na první pohled nepoznali. Ostatně, digitálních verzí takových karetních titulů je velká spousta a rozhodně nevypadají graficky tak spektakulárně jako Battleforge. Důvodem je, že kromě karet, které figurují na pozadí herních mechanismů je tohle v zásadě realtimová strategie, ve které si užijete krásných efektů kouzel, obřích jednotek i hrdinů. Vtip spočívá v tom, že na bojišti nestavíte a nerekrutujete klasickým způsobem, ale na základě disponibilních kartiček. Battleforge jsme si mohli vyzkoušet v uzavřené betaverzi, a tak vám přinést první dojmy.

 

Trailer Battleforge

 

Když se do hry poprvé přihlásíte, nevypadá tak, jako na obrázcích a jde tu skutečně především o kartičky. To ale neznamená, že byste se při jejich sběru, přebírání a vkládání do herních balíčků nudili. Naopak, tyhle magické a jednotkové karty v sobě mají jakési kouzlo a Battleforge s ním počítá. Tím kouzlem je sběratelská vášeň. Podobně jako v RPG hrách chcete mít stále lepšího hrdinu, tady budete toužit po lepších kartičkách. Se zakoupením plné hry dostanete obsáhlejší balíček, ovšem abyste se dostali k opravdu pořádným kartám, budete si pravděpodobně balíčky dokupovat. Najdete v nich nejrůznější třídy karet: běžné, neběžné a vzácné. Dá rozum, že čím je karta ojedinělejší, tím je dražší (například pro případnou výměnu) a samozřejmě také mocnější v boji či při obraně.

Battleforge

Celkem můžete mít klidně několik stovek karet. To ale neznamená, že si je všechny lze vzít přímo do hry, do oné dobrodružné části. Ne, je třeba z nich vytvořit omezenější balíček, který pak budete ve fantasy světě používat. Jak už bylo řečeno, karty reprezentují všechno možné - od oheň šlehajících draků, přes magické věže, až po devastující magii. Výběr karet pro bitvu je proto náramně důležitý. Kromě šikovného využívání je právě vhodný výběr zásadním elementem úspěchu. A často to neznamená jen sestavit balíček z těch nejsilnějších možných karet. Na ně potom nebudete mít suroviny, abyste je mohli takříkajíc vytasit. V takových chvílích se hodí mít v záloze horší, ale na danou situaci účinné karty. Ano, je zapotřebí trochu předvídat.

 

BattleforgeZatímco v obyčejných karetních hrách jen vynesete onu kartu na stůl a zbytek přenecháte své fantazii, Battleforge tuto iniciativu převezme za vás a dá vám další prostor k uplatnění se. K dispozici budou desítky úrovní se specifickými úkoly, které můžete plnit spolu s dalšími hráči společnými silami, nebo si naopak střihnout boj proti nim. V prvním případě hra tak trochu připomíná strategický World of Warcraft. Také bojujete proti autorům sestaveným živlům a také musíte úzce spolupracovat s parťáky. Poté, co vynesete karty, se spustí jejich efekt. Například se zrodí jednotka. Tu potom ovládáte klasicky myší v realtimovém stylu a můžete ji zadávat bojové příkazy. Spolupráce s dalšími hráči se nám zdála v betaverzi velmi povedená, a přes nějaké ty chybky jsme byli s průběhem misí spokojeni. Bojujete proti obrovským monstrům a sami používáte lákavé jednotky. Takticky je Battleforge poměrně vyzývavé a rozhodně nedává nic zadarmo.

 

Cloud22

BattleforgeParketou, kterou jsme prozkoumali o něco méně, byly boje hráčů proti hráčům. V betaverzi pro ně ještě nebyl takový prostor, ale zdá se, že právě ony by v dlouhodobější perspektivě měly držet prapor hry a její trvanlivost. Ostatně, znáte lepší způsob, jak se přesvědčit o kvalitě svého balíčku, než vyzvat živého soupeře, který má vlastní rozum i karty? Důležitou zprávou je, že i když prohrajete, tak neztratíte žádnou ze svých karet. Ovšem v případě, že zvítězíte, pravděpodobně dostanete jako odměnu nejrůznější vylepšováky, kterými lze karty upgradovat a zefektivnit je. Pokud však budete chtít tu kterou kartu prodat, musíte z ní nejprve všechny upgrady sundat. Autoři se tak brání přílišnému vekslování. Po technické stránce vypadá Battleforge hodně povedeně a představuje atraktivní fantasy svět, ve kterém to přímo hýří barvičkami. Zároveň se nebojí představovat velmi obskurní monstra a jednotky. Jen doufáme, že autorům nedojde invence a i další kartičky, které by se měly postupně dostávat do oběhu, budou tak pečlivě ošetřené. Jsme také velmi zvědaví, zda podobný koncept dokáže hráče zaujmout, a zda si skutečně budou kupovat nové rozšiřující balíčky karet, z čehož by měla být hra ostatně živa.

 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).