Hlavní navigace

Barcelona snad pomůže AMD proti Intelu

5. 5. 2007

Sdílet

AMD sice za Intelem zaostává ve výrobních technologiích, ale chce tento nedostatek překonat pokrokem v inovacích, v nejbližší době se má jeho vlajkovou lodí stát čtyřjádrový procesor s kódovým označením Barcelona.

Společnost přímo ústy svého generálního ředitele přiznává, že co se technologie výroby týče, tak za svým hlavním konkurentem je o dva či tři kvartály pozadu. Například Intel již některé čipy vyrábí 45nm technologií, zatímco AMD zůstává u 65 nm a ke 45 nm se nedostane dříve jak v polovině příštího roku. Změna způsobu výroby má přímý vliv na výtěžnost křemíkových plátů, čím přesnější, tím více čipů je ze stejného množství, procesory jsou menší a mají i nižší spotřebu.


Firma samozřejmě ujišťuje, že na vyrovnání náskoku pracuje a zatím hodlá kontrovat novými procesory. Už ve druhé polovině roku se na trh dostane čtyřjádrový AMD zatím známý jako Barcelona. Doprovázen bude i novými procesory pro mobilní zařízení, v jejichž vývoji byly uplatněny i technologie získané spolu s loňským nákupem výrobce grafických procesorů ATI.

Postup je to rozumný, kdyby společnost věnovala síly inovacím ve výrobě místo novým výrobkům, znamenalo by to jen levnější a úspornější, leč starší procesory. Na druhou stranu úplně nejlepší by bylo soustředit se na hlavní činnost, tedy výrobu procesorů, do té investovat a ne drolit zdroje nákupem ATI, který byl proveden se záměrem okamžitého získání konkurenční výhody, což se ne zcela vydařilo. AMD se z toho kroky spojenými s akvizicí nakonec dostane, ale bude to pro ni cenná zkušenost.

AMD se podařilo vážně otřást pozicí Intelu v roce 2003 novým dvoujádrovým CPU Opteron, který se prosadil zejména v serverech a výkonných stanicích. Intel reagoval uvedením vlastního dvoujádra a hlavně snížením cen, což zákazníci s radostí vítali.

Zostřující se cenová válka i nákup ATI jsou hlavními důvody ztráty 547 miliónů dolarů v posledním čtvrtletí 2006 a 611 miliónů v prvních třech měsících 2007. Akcie AMD propadly za 12 měsíců o dvě třetiny - ze 35 dolarů na 13-14 dolarů dnes.

Ale když nyni AMD ATI má, chce ho přeci jen využít - příležitost skýtají Windows Vista a nové DirectX 10 grafické karty. Nvidia je sice napřed, její DX10 karty už na trhu jsou, ale ovladače pro ně mají stále dost daleko k dokonalosti. Pokud se první ATI DX10 karty povedou, má AMD šanci ze své investice těžit, i když zřejmě v absolutním výkonu bude mít nVidia stále vrch.

Příležitosti vidí AMD i na rozvíjejících se trzích, jistou popularitu si v zemích třetího světa jistě získá i tím, že v OLPC „stodolarovém“ notebooku XO tiká právě procesor AMD.

Související články: AMD předbíhá Intel, AMD zatáhlo za záchrannou brzdu, AMD po krk v problémech: pojďme mu pomoci při výprodeji procesorů

- - Alexandr Radecký