Hlavní navigace

Automatické spouštění programů při startu Windows 10

26. 5. 2016

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Také chcete mít po spuštění počítače mít k dispozici všechny programy, které používáte každý den? Není nic jednoduššího: stačí operační systém Windows 10 nastavit tak, aby tyto programy spouštěl hned po načtení operačního systému.

Na svém počítači určitě najdete aplikace, které používáte doslova každý den. Může to být internetový prohlížeč, textový procesor či nějaké další třeba speciálnější aplikace. Možná by nebylo od věci zařídit to tak, aby operační systém Windows 10 tyto aplikace spouštěl automaticky při svém spuštění. Pravdou je, že v našich předchozích článcích jsme vám naopak radili, jak naopak automatické spouštění programů při startu operačního systému zakázat. Pokud automatické spuštění při startu operačního systému některého z programů zakážete, a to pomocí programu Správce úloh, přesněji pomocí záložky Po spuštění, pak záznam této aplikace zde zůstane, a tak není problém opět automatické spuštění zase povolit. Bohužel se tímto způsobem nedá nastavit automatické spuštění programů, jejichž záznam se zde vůbec nenachází.

Zde je potřeba jít na to jinak. Nejprve je třeba vypnout režim tabletu, protože operace, kterou budeme vzápětí provádět, se dá provádět pouze v režimu klasické pracovní plochy. Dále je třeba otevřít složku s názvem Po spuštění. Stiskněte klávesovou zkratku klávesa Windows + R, kterou zobrazíte okno Spustit (další možnost spočívá v klepnutí pravým tlačítkem myši na nabídku Start, popřípadě podržet tlačítko Start. Jakmile se zobrazí příslušná místní nabídka, vyberte z ní příkaz Spustit).

V okně Spustit zadejte do řádku Otevřít: řetězec shell:startup.

Dialogové okno Spustit pro zobrazení složky Po spuštění

Vzápětí se zobrazí složka Po spuštění, jejíž obsah bude s největší pravděpodobností prázdný. A víte proč? Jednoduše proto, že umístění programu do této složky ani zdaleka není tou jedinou možností, jak říci operačnímu systému Windows, že má po svém spuštění zároveň spustit i nějaký program. Námi opisovaná možnost je ale zase nejjednodušší.

Pokud chcete, aby se nějaký program spouštěl při startu operačního systému, pak nyní už jen stačí umístit jeho zástupce do této složky Po spuštění. Klepněte v této složce kamkoliv pravým tlačítkem myši a z místní nabídky, která se vzápětí zobrazí, vyberte příkaz Nový > Zástupce a poté se řiďte pokyny průvodce.

Nicméně i toto je poněkud komplikovaný způsob. Daleko jednodušší je využít techniky drag&drop.

Máte-li ikonku programu, který chcete spouštět při startu Windows, na pracovní ploše, pak stačí, když ji přetáhnete do složky Po spuštění. Tímto způsobem ikonku aplikace do složky Po spuštění přetáhnete (jinými slovy se přesune, ale nezkopíruje). Pokud chcete, aby ikonka programu na svém původním místě (třeba na pracovní ploše) zůstala, pak při přetahování stiskněte klávesu Ctrl.

Kopírování zástupce programu do složky Po spuštění

Pokud program na pracovní ploše nemáte, pak klepněte do nabídky Start a zde jej vyhledejte. Vůbec nezáleží na tom, kde jej v nabídce Start najdete – klidně může být přímo v nabídce Start, v seznamu nejpoužívanějších aplikací, v seznamu Všechny aplikace, prostě kdekoliv. Jakmile program najdete, přetáhněte jej do složky Po spuštění.

Kopírování zástupce programu z nabídky Start do složky Po spuštění

Tímto způsobem vytvoříte nového zástupce a program tak zůstane v nabídce Start na svém původním místě.

Od této chvíle se pak všechny programy, které jste takto umístili do složky Po spuštění, budou automaticky spouštět při startu operačního systému Windows.

webcast_aruba