Hlavní navigace

Recenze: AutoCont OfficePro 1000 mini

7. 6. 2009

Sdílet

Sestava dodaná společností Autocont je svým pojetím tak trochu jiný počítač. Její zvláštnost lze vidět hned na první pohled, neboť rozměry této sestavy jsou o poznání menší než u všech konkurentů v aktuálním testu. Dosaženo toho bylo především díky použití platformy Intel Atom a dalších komponent určených spíše pro přenosné počítače.

Recenze: AutoCont OfficePro 1000 mini

 

Základním kamenem systému je deska Intel D945GCLF2 ve formátu mini-ITX, jež obsahuje téměř vše potřebné k chodu PC – integrovaný procesor Intel Atom 330 pracuje na kmitočtu 1,6 GHz, přičemž je fyzicky dvoujádrový, pomocí technologie Hyper-Threading jsou však k dispozici další dvě jádra virtuální. Desku dále doplňuje integrované grafické jádro Intel GMA950 a kompletní sada portů – 1× seriový, 1× paralelní, 2× PS/2, 4× USB 2.0, síťový konektor, výstup ze zvukové karty a analogový VGA spolu s S-Video výstupem. Ke kompletnímu zprovoznění počítače je tak potřeba pouze jeden modul operační paměti DDR2 a pevný disk.

Konfigurace testovaného počítače byla k dispozici se 2 GB paměti, 160GB pevným diskem a navíc s integrovanou DVD mechanikou Sony-Nec v provedení Slim. Na první pohled je to konfigurace spíše slabší, nicméně při vhodném nasazení se z tohoto drobečka může stát rázem velmi silný pomocník. Při výběru této platformy je potřeba mít na paměti zejména fakt, že se jedná o nízkoenergetický a nenáročný počítač, schopný splnit jednoduché úkoly jako brouzdání po internetu, přehrávání videa a multimediálních souborů, nebo jednoduchá práce v balíku kancelářských aplikací.

Námi testovaný počítač byl vybaven operačním systémem Microsoft Windows XP Lite, což je v podstatě upravená verze XP Home. Volba tohoto operačního systému se nám zdála naprosto optimální, neboť samotný systém příliš nezatěžoval slabý procesor, a ten se mohl věnovat řešení úkolů, které jsme mu zadávali. Obnova systému je u tohoto modelu vyřešena pomocí softwaru Spasitel. Zvolené řešení umožňuje obnovit systém ze skrytého oddílu disku, k dispozici jsou i instalační média. Součástí softwarové výbavy počítače je roční plná licence bezpečnostního balíčku NOD32 Smart Security, naopak balík kancelářských aplikací Microsoft Office 2007 byl nainstalován pouze v šedesátidenní zkušební verzi. Jako bonus pak je dodán program Nero Essentials.

Jak již bylo řečeno, velikost počítačové skříně je přímo fascinující. Na rozdíl od mnoha jiných strojů nás zapnutí tohoto produktu neuvrhlo do nerudné nálady z důvodu vysoké míry produkovaného hluku, naopak. Nebýt LED diod na přední straně case, pomalu bychom ani nevěděli, že tento počítač ožil. Samozřejmě není naprosto bezhlučný (uvnitř je umístěn napájecí zdroj s aktivním ventilátorem, nicméně jeho zvukový projev je naprosto minimální). Stejná situace panuje i s teplotou uvnitř skříně a hlavně se spotřebou – oba dva tyto parametry jsou obdivuhodně nízké. Co se týká samotné práce s tímto počítačem, pro běžnou činnost bez větších problému stačí – můžete si na něm pustit oblíbený film z DVD, sledovat internetové zpravodajství nebo pracovat v tabulkovém nebo textovém editoru. Při použití jednovláknových aplikací nebo jen jedné aplikace může být výkon procesoru, potažmo celého systému nízký. Ovšem při multitasking aplikacích, kde se využijí obě fyzická (čtyři virtuální) jádra, je tento systém rychlejší než sestava s procesorem Intel Celeron D. Nicméně aby to nevypadalo, že s tímto procesorem zvládnete vše, musíme konstatovat, že jsme z důvodu nutnosti provozu v OS Microsoft Windows Vista několik testů neprovedli – práce s tímto počítačem ve zmíněném systému je velmi nekomfortní a pomalá.

Verdikt:

AutoCont OfficePro 1000 mini je zajímavým počinem a plnohodnotně nahradí nejpomalejší počítače ve firmě, na nichž se provozují vesměs jednoduché aplikace nebo slouží převážně k brouzdání po internetu. Na cokoliv náročnějšího je pro svůj nízký výpočetní výkon CPU. Zmíněný nevhodný fakt však plně vynahrazuje minimální spotřeba elektrické energie, pohybující se v řádu desítek wattů, a také nízká hlučnost. Pořizovací náklady se odvíjejí od vybrané konfigurace, základní cena činí velmi zajímavých 6000 Kč včetně DPH.

 

skoleni

Cena: od 6000 Kč s DPH

Zapůjčil: AutoCont