Hlavní navigace

Audio nejen k počítači 2. část

3. 9. 2009

Sdílet

Dnes si představíme tradiční i novátorská řešení od renomovaných výrobců. Většina z nich je již sama o sobě zárukou kvality a produkty, které tyto firmy nabízejí, představují dlouhodobou investici do audio systému.

Audio nejen k počítači

Následující řádky jsou určeny především pro ty z vás, kteří se nebojí investovat do kvalitního ozvučení velký balík peněz. Představíme si zde tradiční i novátorská řešení od renomovaných výrobců. Většina z nich je již sama o sobě zárukou kvality a produkty, které tyto firmy nabízejí, představují dlouhodobou investici do audio systému. Nevýhodou níže uvedených produktů je jejich vysoká pořizovací cena, která se pohybuje v řádu desítek tisíc korun.

Více peněz, více muziky

Začneme od těch levnějších výrobců. Velmi zajímavý poměr výkon/cena nabízí dánská společnost Jamo. V jejím portfoliu nalezneme široký výběr systémů, včetně 5.1 sestav pro prostorový zvuk, které můžeme sehnat v cenách již kolem 15 000 Kč s DPH. Výhodou těchto soustav je fakt, že dánský výrobce klade velký důraz na hudební produkci i v systémech, které jsou určeny hlavně pro přehrávání filmů s prostorovým zvukem. Díky velkým předním třípásmovým reproduktorům tak nemusíme mít strach, že bychom si nemohli vychutnat oblíbenou muziku naplno. Společnost nabízí několik řad reprosoustav, jež se liší hlavně designem, použitými materiály a hudebním podáním.

Jednou z dalších tradičních firem na audio trhu je americká společnost Bose, jež se zabývá výrobou domácích i profesionálních audio systémů, ozvučení automobilů a dalšího příslušenství. Systémy pro domácí kino se vyznačují především vysoce čistým a jasným zvukem. Sestavy nabízejí živou charakteristiku poslechu a vynikající prostorový efekt. Kromě toho používá Bose automatické ochranné obvody, které brání poničení zařízení. Nevýhodou produktů společnosti Bose je jejich vysoká cena, která se může u 5.1 soustavy vyšplhat až na 50 000 korun, nicméně levnější modely pořídíme i za zhruba poloviční cenu.

Velmi zajímavým zařízením je zvukový projektor  z dílny společnosti Yamaha. Toto zařízení integruje do jedné bedny celou soustavu domácího kina. Zdá se vám to jako nesmysl? Zařízení v sobě integruje receiver, 21 směrových reproduktorů a dva basové reproduktory. Nové modely nabízejí širokou možnost připojení včetně HDMI vstupu, který starším modelům chyběl. Pro dokonalou kalibraci prostorového efektu je přibalen mikrofon, který je potřeba při nastavování umístit na místo, odkud domácí kino sledujete, aby bylo zařízení schopné vytvořit co nejlepší 3D efekt. Tento zvukový projektor má však jednu nevýhodu – pokud se vychýlíme ze směru, v němž je přístroj kalibrován, bude prostorový efekt velmi zkreslený. Zvukové projektory Yamaha zakoupíme již od 14 000 Kč s DPH, nejdražší model stojí kolem 35 000 Kč s DPH. To sice není málo, ale do menšího pokoje, kde by standardní 5.1 sestava zabírala mnoho místa, je zvukový projektor velmi zajímavou alternativou.

Komu by tento výběr nestačil, nabízíme ještě jednoho zástupce nejvyšší třídy audio zařízení. Americká společnost JBL patří rovněž k výrobcům té nejkvalitnější audio techniky na světě. Její reprosoustavy jsou známé svým jasným, čistým a naprosto živým zvukem. Velký důraz klade společnost i na dílenské zpracování. Reproduktory JBL patří sice v našem výběru k těm nejdražším, ale některé modely můžeme zakoupit už kolem 15 000 Kč s DPH. Jestli ale míříme až do nejvyšších pater kvality, musíme si připravit obnos kolem 100 000 Kč s DPH.

Jak vidno, za kvalitu si opravdu musíme připlatit. Pokud si však chceme vychutnat krásný, čistý zvuk, není těchto peněz škoda. Jak jsme se již zmiňovali několikrát, kvalitní audio systémy vydrží bez problémů i desítky let. Navíc ve spojení s kvalitním recieverem, jako jsou například ty od firmy Harman-Kardon, dostáváme sestavu, která nám vydrží možná i do konce života. Pokud tedy plánujeme nákup audio soustavy, měli bychom do svého výběru, alespoň pro srovnání, zahrnout i nějaký kvalitnější model renomovaného výrobce.

Logitech Z-5 – všesměrové reproduktory

Dalším zařízením, na které se podíváme trochu podrobněji, jsou reproduktory Logitech Z-5. Tyto reproduktory využívají speciální technologie vícesměrové akustiky, díky níž by měly naplnit zvukem celou místnost bez ohledu na to, jak jsou v prostoru orientovány. Této vlastnosti můžeme využít především v situaci, pokud máme ve zvyku při poslechu hudby něco dělat a přecházíme u této činnosti z místa na místo.

Reproduktory jsou, jak je dnes obvyklé, navrženy s velkým důrazem na design. Musíme přiznat, že černé provedení působí elegantním dojmem. Velikost reproduktorů není nijak závratná a jejich přijatelná hmotnost je předurčuje pro častější přenášení a použití především s notebooky. Díky tomu, že se reproduktory připojují pomocí USB rozhraní, je i jejich instalace velmi snadná a navíc nepotřebujeme žádné další speciální kabely pro napájení. Nevýhodou těchto reproduktorů je absence jakýchkoliv ovládacích prvků na jejich těle. Jsme tak odkázáni na přiložené dálkové ovládání, což není právě šťastné řešení, protože v případě jeho ztráty budeme tento problém řešit jen stěží.

Po zvukové stránce bychom reproduktory zařadili do lepšího průměru. Hudební podání je vcelku jasné a čisté, nicméně zvuk není úplně optimálně živý. Zmiňovat se o basech nemá příliš cenu, protože je logické, že reproduktory podobné velikosti bez subwooferu nemohou poskytovat nějaký ohromující zvuk. Zdálo se nám však, že basy jsou potlačené až příliš. Zaměřili jsme se také na výrobcem propagovanou technologii vícesměrové akustiky. Reproduktory celkem bez problémů zaplní místnost hudbou či filmovým zvukem, ale rozložení hlasitosti není úplně optimální a v různých místech získáme silně odlišnou hladinu hlasitosti. Pokud si však s rozmístěním reproduktorů chvíli pohrajeme, můžeme dosáhnout poměrně uspokojivého efektu.

Produkt je k dispozici zhruba za 1800 Kč s DPH. Dle našeho mínění by ale reproduktorům slušela cena někde pod hranicí 1500 korun. Pokud jste však uživatel, který klade důraz hlavně na menší rozměry, snadné připojení a využijete technologii vícesměrové akustiky, odvedou vám tyto reproduktory dobrou službu.

Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 – nabitá zvuková karta pro notebooky

Pokud si chceme užívat kvalitní zvuk z počítače, potřebujeme kvalitní zdroj signálu. Vzhledem k tomu, že většina nových základních desek má v sobě zvukovou kartu integrovanou, dostala se výroba zvukových karet tak trochu do úzkých. Většině uživatelů standardní zvuk, jež nabízí integrované karty, stačí, a tak musí výrobci zvukových karet přicházet se stále větší kvalitou a rozšířenou nabídkou funkcí, z čehož však máme nakonec užitek my, uživatelé.

Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 od společnosti Creative je externí zvuková karta s výstupem pro 5.1 reproduktorové sestavy – hodí se velmi dobře hlavně pro přenosné počítače. Instalace je velmi snadná, k počítači ji připojíme pomocí USB rozhraní. Spolu s ovladači se instaluje balík softwaru, ve kterém nalezneme utility od společnosti Creative, plug-in pro Microsoft Media Center a několik dalších programů. Nás však zajímaly samotné ovladače, neboť karta podporuje velké množství technologií, které napomáhají zvuku vyniknout. Samozřejmostí je pro hráče podpora EAX 4.0 a OpenAL.

skoleni

Samostatnou kapitolou jsou technologie X-Fi. Funkce 24-bit X-Fi Crystalizer převede zvuk do formátu 24-bit/96 kHz a následně ho analyzuje a vyčistí. Podle firmy Creative by mělo být čištění zaměřeno hlavně na typické neduhy komprimovaného MP3 formátu. Tato funkce funguje podle našich poslechových testů velmi dobře a zvuk pocházející z komprimovaných souborů je při zapnuté funkci Crystalizer opravdu lepší. Další použitou technologií je X-Fi CMSS-3D, která rozděluje stereofonní signál tak, aby se objevil na výstupu všech reproduktorů prostorových sestav 5.1, 7.1, atd. Poslední technologií, kterou zde zmíníme, je X-Fi CMSS-3D Headphones, jež využijí především hráči počítačových her. Tato funkce simuluje efekt prostorového zvuku do obyčejných stereofonních sluchátek. Její zpracování nyní dosahuje slušné kvality a zvláště pro hráče nejrůznějších FPS stříleček je velmi dobře použitelná.

Dílenskému zpracování se nedá nic vytknout, neboť karta je vyrobena z větší části z hliníku. Nabídka výstupů je standardní a mimo jiné obsahuje také optický výstup pro připojení receiveru. Celkově hodnotíme zvukovou kartu Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 jako velmi zdařilý produkt, který lze i díky příznivé ceně  přibližně1500 Kč s DPH doporučit každému fandovi kvalitního zvuku.