Hlavní navigace

ATI nebo nVidia?

1. 9. 2006

Sdílet

Nejvýkonnější řešení obou společností Těsně před prázdninami do naší redakce dorazily grafické karty sp...


Nejvýkonnější řešení obou společností


Těsně před prázdninami do naší redakce dorazily grafické karty společností ATI a nVidia, které jsou v současností nejvýkonnějším dostupným řešením obou firem. Otázkou CrossFire jsme se již na stránkách časopisu PC WORLD zabývali, nyní se nám naskytla příležitost otestovat dva Radeony z řady X1900 v zapojení CrossFire a porovnat výsledky jednak z pohledu čipových sad, jednak výkon takového řešení v závislosti na použitém procesoru. V článku se budeme zabývat výhradně technologií CrossFire, neboť ostatní funkce použité v grafických kartách ATI řady X1x00 jsou vám jistě notoricky známé. Konkurencí ATI je řešení firmy nVidia, která nám zapůjčila model GeForce 7950 GX2, jenž má být podle vyjádření společnosti nejrychlejší grafickou kartou na trhu.

CrossFire aneb ATI vrací úder SLi

Abyste mohli spojit výkon dvou grafických karet ATI, potřebujete základní desku, vybavenou čipovou sadou podporující režim CrossFire. Tou jsou zejména čipsety samotné společnosti ATI, konkrétně pak modely Crossfire Xpress 1600 (známý také pod dřívějším označením Xpress 200 CrossFire) a Crossfire Xpress 3200, také lze použít základní desky postavené na čipové sadě Intel i975X. Na jakýchkoliv jiných čipových sadách se vám CrossFire rozchodit nepodaří. První dvě jmenované čipové sady lze použít jak s procesory AMD, tak Intel. Poslední je určená výhradně pro procesory Intel. Rozdílem (i když nepříliš zřetelným) mezi jednotlivými čipsety pak je, zda přidělují oběma kartám plných 2 x 16 PCI Express linek, nebo mají k dispozici pouze šestnáct linek a ty rozdělují spravedlivě na 2 x 8 pro každou kartu. Vyzkoušeli jsme obě varianty na stejném procesoru AMD, rozdíl ve prospěch čipsetu zvládajícího 2 x 16 PCI Express linek byl v rámci statistické chyby zanedbatelný.
Pro CrossFire zapojení dále potřebujete dvě grafické karty ATI Radeon, schopné provozu v režimu CrossFire. V podstatě mohou nastat dvě situace u nejvýkonnějších modelů je potřeba vlastnit vedle klasické karty ještě tzv. master kartu, na které je umístěn procesor CrossFire, rozdělující práci mezi obě karty. Ty je pak nutné propojit speciálním kabelem stejně jako u SLi, zde se propojení provádí na straně DVI výstupů podobně jako kdysi u 3Dfx Voodoo karet. U levnějších modelů je cesta jednodušší, stačí pouze zasunout dvě obyčejné grafické karty do základní desky a softwarově aktivovat režim CrossFire. To se provádí v ovladačích ATI Catalyst v položce CrossFire.
Jak jsme se již zmínili, rozdíl ve výkonu grafického subsystému při zapojení 2 x 8 PCI Express linek a plných 2 x 16 PCI Express linek je téměř nulový, z tohoto hlediska se nový model základní desky s novější čipovou sadou nevyplatí pořizovat. Daleko zajímavější rozdíl se objeví ve výsledcích při použití různě výkonných procesorů. Ten byl tak markantní, že jsme se rozhodli jej zobrazit v tabulce, protože výkonnostní rozdíly jsou mnohdy v řádu až desítek procent. V první části výkonnostní tabulky máte možnost vidět výsledky naměřené na referenční sestavě používané dosud (procesor AMD Athlon 64 X2 4800+, frekvence 2,4 GHz, dvě jádra, ke každému přiřazen 1 MB L2 cache) a v druhé části pak jsou výsledky naměřené na naší nové testovací sestavě založené na Intel Core 2 Duo E6700. Pro porovnání výkonnostního rozdílu naleznete v tabulce i naměřené hodnoty samotné grafické karty s GPU ATI Radeon X1900XTX.

Postřehy ze samotného testování

Prvním postřehem je fakt, že od verze ovladačů ATI Catalyst 6.6 došlo k výrazné úpravě regulace otáček ventilátoru na samotné grafické kartě. Po spuštění počítače máte pocit, že jste se ocitli někde uprostřed magistrály v dopravní špičce, ovšem po několika desítkách sekund po nastartování operačního systému a zavedení ovladačů se stane něco, s čím byste nepočítali. Ventilátory přestanou být téměř slyšet a jediný výrazný zvuk, který jsme slyšeli z počítače se dvěma grafickými kartami ATI Radeon X1900, byl ten vydávaný chladičem procesoru. Tato situace se výrazně nezhorší ani při plném provozu a zatížení.
Druhým postřehem je umístění grafických karet. Pokud se rozhodnete pro použití dvou X1900 najednou, pak vřele doporučujeme pořídit si takovou základní desku, která má větší rozestup mezi sloty PCI Express x16. Konkrétně jde o to, že pokud máte mezi PCI Express x16 pouze jeden volný slot, při osazení výkonných grafik ve dvouslotovém provedení budou tyto karty těsně vedle sebe, což jim neumožní dostatečně odvádět produkované teplo, kterého je opravdu dost. Proto doporučujeme základní desku se dvěma volnými sloty mezi konektory PCI Express x16, díky čemuž půjdou obě dvě karty lépe uchladit. Otázka chlazení takovéhoto počítače je na místě, protože vezmete-li v úvahu, kolik spotřebují obě karty plus procesor, paměti a pevné disky, je potřeba mít alespoň dva přídavné ventilátory.
Třetí postřeh souvisí s předchozím, a je konkrétně o dostatečně dimenzovaném napájecím zdroji. V našich testech jsme se přesvědčili, že "uživit" kartu ATI Radeon X1900XT CrossFire Edition a Sapphire Radeon X1900XTX spolu s výkonným procesorem není zrovna snadné. Náš redakční zdroj 500 W byl takovouto situací nemile zaskočen, a proto jsme si vyžádali speciálně na tyto testy nejnovější model společnosti Akasa s 650 W a dvěma napájecími konektory pro grafické karty, vyvedenými přímo ze zdroje. Více informaci naleznete v článku pojednávajícím o redakční konfiguraci.
Co říci závěrem ATI CrossFire s dvěma Radeony X1900 je nadmíru výkonné řešení, které však samo o sobě stojí něco přes 30 000 Kč. Pokud se rozhodujete, že investujete takovou částku do grafických karet, počítejte také s investicí do minimálně 2 GB operační paměti a velice výkonného procesoru. Vynaložené prostředky však neospravedlní nižší nárůst výkonu oproti téměř zdvojnásobení ceny (jinými slovy zatímco cena se vyšplhala na dvojnásobek, výkon rozhodně dvakrát nevzrostl).

nVidia GeForce 7950 GX2 Opravdu velká karta

Grafickou kartu tvoří jeden konektor PCI Express x16, jehož pomocí se připojuje k systému. Stejně jako u jakékoliv jiné výkonnější grafické karty jsou k dispozici dva DVI výstupy pro digitální displeje, nechybí ani jeden konektor pro napájení. Na dvojslotové provedení jsme si také již zvykli, přináší lepší chlazení grafického čipu a pamětí. Takže pro neznalého uživatele dosud žádný rozdíl oproti běžné grafice.
Rozdíl spočívá v tom, že místo jednoho grafického procesoru jsou na kartě dva. Lépe řečeno GeForce 7950 GX2 v sobě ukrývá v podstatě dvě plnohodnotné grafické karty, navenek se tvářící jako jedna karta. Spojení je provedeno díky internímu SLi můstku. Grafická karta tak nese dva grafické čipy s kódovým označením G71 v revizi A2, což jsou de facto stejné čipy, jaké můžete nalézt na modelech GeForce 7900 GT/GTX. Jejich pracovní frekvence je 500 MHz, tedy o celých 150 MHz méně, než má dosud nejvýkonnější model značky nVidia, zároveň však nabízí frekvenci o 50 MHz vyšší než model 7900 GT. Osazené paměti GDDR3 jsou značky Samsung s časováním 1,4 ns, pracují na frekvenci 600 MHz (1 200 MHz efektivně). Na obalu prodejních verzí těchto karet se často poukazuje na fakt, že karta disponuje 1 GB paměti, což je sice pravda, ale její kapacitu takto nelze sčítat. Pro každé grafické jádro je k dispozici 512 MB, a tak to zůstává i při zapnutí režimu SLi.
Spojení obou grafických čipů má na starosti můstek integrovaný do nitra karet, nahrazující propojení karet v klasické podobě. Tím však možnosti rozšířit tuto kartu nekončí na horní části je klasický konektor SLi, který umožňuje spojit dvě GeForce 7950 GX2 dohromady a utvořit si tak "po domácku sestavený" systém Quad, obsahující čtyři grafické čipy. Tím se však pomalu dostáváme k otázce výkonu, respektive účinnosti takového řešení. Předně je potřeba říci, že podobná grafická karta si poradí se všemi dostupnými hrami v rozlišení 1 280 x 1 024 a celoobrazovkovým vyhlazením. Při nastavení rozlišení 1 600 x 1 200 a vyšším stupni vyhlazení již začne docházet kartě dech (v tomto případě ale myslíme úroveň 16tinásobného a vyššího vyhlazování karta je totiž jako první schopná až 32násobného vyhlazení obrazu). Od věci není ani zmínka o doporučené konfiguraci počítače, v němž je umístěna takto výkonná grafická karta: budete potřebovat výkonný procesor buď od společnosti AMD (modely AMD Athlon 64 X2 4600+ a vyšší, včetně řady FX), nebo od společnosti Intel (zde bychom jednoznačně doporučili procesory Intel Core2 Duo). Právě s posledně jmenovaným CPU poskytovala 7950 GX2 o mnoho lepší výsledky než s referenčním procesorem AMD Athlon 64 X2 4800+.
Pokud bychom srovnávali GeForce 7950 GX2 z pohledu jedné karty, nenajde v naprosté většině přemožitele (modely ATI Radeon X1900XTX ani GeForce 7900 GTX jí nestačí), zato je o několik tisícikorun dražší než jmenované modely. Pokud srovnáme tuto kartu z pohledu dvou grafických procesorů, pak řešení SLi, respektive CrossFire výše jmenovaných modelů je rychlejší, zejména díky vyšší použité frekvenci jednotlivých karet. Jakmile se však porovnají ceny těchto řešení, je okamžitě vidět, že za výkon GeForce 7950 GX2, nižší o několik jednotek či desítek procent, zaplatíte mnohdy o 70 až 80 procent méně než u konkurenčních řešení. Z tohoto pohledu by nebylo od věci srovnat řešení v podobě dvou 7950 GX2 v režimu SLi (tedy Quad), které je ovšem tak výkonné, že jednoprocesorová stanice byť dvoujádrová by jen těžko stačila takovýto grafický subsystém zásobovat daty.
Výkonnostní hodnocení tedy máme za sebou, zbývá ještě pro úplnost uvést výbavu karty, což jsou dva DVI výstupy, napájecí kabel a softwarové vybavení podle jednotlivých výrobců. Technologické funkce jsou naprosto stejné jako u všech karet řady GeForce 7, zopakujme tedy jejich hlavní přednosti: plná podpora DirectX 9.0c, Shader Model 3, podpora HDR režimu a možnost zapnutí až 32násobného vyhlazování, NVIDIA CineFX 4.0 Engine, PureVideo Technology a v neposlední řadě i podpora dekódování videozáznamu High Definition přímo na GPU. Zajímavým faktorem je i vydávaný hluk, který není překvapivě vysoký, po naběhnutí operačního systému se karta chová relativně tiše. Při plném nasazení je hluk vyšší, nicméně se vzhledem k použitým dvěma GPU dá snést.
GeForce 7950 GX2 je momentálně nejvýkonnější řešení určené do jednoho slotu PCI Express x16, lze ho ale využít i v deskách, které nepodporují SLi režim. Přestože jsme se při testech nesetkali s žádnými problémy, doporučujeme vám před koupí karty nebo nové základní desky ověřit jejich vzájemnou kompatibilitu na internetových stránkách výrobců. Prakticky jsme vyzkoušeli jak motherboard s čipsetem NVIDIA nForce 4 Ultra, tak s ATI CrossFire 3200, ve kterých karta podávala stejné výsledky jako v referenčním motherboardu s technologií SLi. Výhodou tohoto řešení je zejména cena a možnost osadit dvě takové karty do Quad režimu při použití klasické desky se dvěma konektory PCI Express x16, naopak oproti klasickým dvě kartám chybí DVI výstupy a přináší při spojení karet nižší výkon. Rozdíl v poměru výkon/cena je však tak vysoký, že si tato karta zaslouží ocenění TOP produkt.

ATI CrossFire

hrubý výkon
cena
Cena vč. DPH: cca 31 000 Kč
K testu zapůjčila firma: SapphireTech, www.sapphiretech.com/ceSapphire Radeon X1900XTX @AMD Athlon 64 X2 4800+
1 024 x 768 1 280 x 1 024 1 600 x 1 2001 024 x 768 1 280 x 1 0241 600 x 1 200
(standard)(standard)(standard)(4x FSAA)(4x FSAA)(4x FSAA)
3DMark05 (body)11 0499 7928 47110 1068 6347 215
3DMark06 (body)6 0045 0774 1925 1504 0933 042
Half-Life2: E.O. (fps)163,8158,4144,5161,1146,5123,5
Quake IV (fps)114,8112,5109,496,385,274,8
Sapphire Radeon X1900XTX @Core 2 Duo E6700
1 024 x 768 1 280 x 1 024 1 600 x 1 2001 024 x 768 1 280 x 1 0241 600 x 1 200
(standard)(standard)(standard)(4x FSAA)(4x FSAA)(4x FSAA)
3DMark05 (body)12 64011 2389 91111 60510 0228 653
3DMark06 (body)7 3526 4125 5746 4695 5024 489
Half-Life2: E.O. (fps)283,3207,7164,9248,8167,3130,1
Quake IV (fps)202,6187,3169,6183,6164,1152,5
ATI Radeon X1900 CrossFire @AMD Athlon 64 X2 4800+
1 024 x 768 1 280 x 1 024 1 600 x 1 2001 024 x 768 1 280 x 1 0241 600 x 1 200
(standard)(standard)(standard)(4x FSAA)(4x FSAA)(4x FSAA)
3DMark05 (body)13 07012 58912 07812 52012 11311 567
3DMark06 (body)9 3477 6546 9858 0526 3665 840
Half-Life2 (fps)182,1165,0143,5174,8145,9117,9
Quake IV (fps)100,593,2103,9101,2101,294,2
ATI Radeon X1900 CrossFire @Core 2 Duo E6700
1 024 x 768 1 280 x 1 024 1 600 x 1 2001 024 x 768 1 280 x 1 0241 600 x 1 200
(standard)(standard)(standard)(4x FSAA)(4x FSAA)(4x FSAA)
3DMark05 (body)17 02916 23215 26412 52012 11314 153
3DMark06 (body)11 39910 1388 96110 0058 7597 427
Half-Life2 (fps)319,6277,7241,2309,3234,9189,8
Quake IV (fps)160,9159,8157,7155,6150,2145,3
nVidia GeForce 7950 GX2 @AMD Athlon 64 X2 4800+
1 024 x 768 1 280 x 1 024 1 600 x 1 2001 024 x 768 1 280 x 1 0241 600 x 1 200
(standard)(standard)(standard)(4x FSAA)(4x FSAA)(4x FSAA)
3DMark05 (body)12 23711 62910 90311 60010 8279 750
3DMark06 (body)8 2767 6636 7327 4685 8334 482
Half-Life2: E.O. (fps)137,3137,2135,9136,5136,8130,1
Quake IV (fps)111,8113,2105,999,691,783,6
nVidia GeForce 7950 GX2 @Core 2 Duo E6700
1 024 x 768 1 280 x 1 024 1 600 x 1 2001 024 x 768 1 280 x 1 0241 600 x 1 200
(standard)(standard)(standard)(4x FSAA)(4x FSAA)(4x FSAA)
3DMark05 (body)14 78013 41211 84413 74711 85310 128
3DMark06 (body)9 7998 4057 2258 9877 1055 983
Half-Life2: E.O. (fps)248,1210,3181,8230,4177,4145,5
Quake IV (fps)178,9157,8145,3176,2156,3142,2
nVidia Ge Force 7950 GX2
poměr výkon/cena
možnost systému Quad-SLi
cena
Cena vč. DPH: 17 300 Kč
K testu zapůjčila firma: NVIDIA, www.nvidia.com