Hlavní navigace

ATI Lasso konečně na trhu

1. 12. 2008

Sdílet

Pamatujete si na projekt externích grafických karet pro notebooky s označením ATI Lasso? Ten se konečně dostává na trh, i když prodělal změny, které vás nejspíš příliš nepotěší.

Nejprve připomeňme, o co v případě ATI Lasso jde. Původně se mělo jednat o téměř libovolnou grafickou kartu ATI Radeon, kterou by bylo možné za pomoci speciálně upraveného rozhraní PCI Express ×8 revize 2.0 připojit ke každému notebooku postaveném na platformě AMD Puma, a tím si podstatně zvýšit výkon ve 3D, aniž byste museli kupovat nový notebook. Dle plánů se tato technologie měla dostat na trh jen několik týdnů po samotné Pumě, tedy v průběhu července.

Nakonec se tak stává až po několika měsících teď, na začátku prosince, a nejspíš budete částečně zklamáni. Krabička ukrývající grafickou kartu totiž sice používá speciálně upravené rozhraní PCI Express tak, jak se původně plánovalo, jenže uvedený patent má licencován zatím jen Fujitsu, takže ATI XGP připojíte jen k několika notebookům od Fujitsu, k jiným nikoliv. Problém je také v grafické kartě uvnitř. Výrobce se totiž snažil XGP Station udělat co nejmenší, a tak zvolil místo klasické grafické karty mobilní ATI Mobility Radeon HD 3870, který najdete v několika dnes běžně prodávaných noteboocích.

Sečteno a podtrženo bude ATI XGP Station sice pěkná možnost upgradu výkonu notebooku, jenže jen pro několik (zatím velmi málo) vyvolených strojů. Je velká škoda, že AMD nedostálo původním slibům, protože mohlo jít o malou revoluci. Pokud však patříte mezi šťastlivce vybavené notebooky Fujitsu s procesory AMD, vězte, že by se XGP Station měla dostat na trh za několik dní.

- - Tomáš Šulc

skoleni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).