Hlavní navigace

ASUS WL-500G Deluxe

1. 6. 2006

Sdílet

Domácí brána pro náročnější uživatele Domácí bráně WL-500G od společnosti ASUS jsme se již v PC WORLDu v...


Domácí brána pro náročnější uživatele


Domácí bráně WL-500G od společnosti ASUS jsme se již v PC WORLDu věnovali v minulém roce. Tentokrát jsme se podívali blíže na model Deluxe, který ocení zejména náročnější domácí uživatelé.
Výraz domácí router by ještě před několika lety vyvolal nejspíše překvapené pozvednutí obočí. Časy se ale mění a s příchodem vysokorychlostního internetu, bezdrátových sítí a několika PC v domácnosti se i routery, či spíše domácí brány obsahující router, firewall, přístupový bod Wi-Fi a LAN hub, staly spotřebním zbožím.
Drtivá většina jich jako spotřební zboží funguje: nabízí standardní funkce a snadné konfigurování přes webové rozhraní, jen zřídkakdy je ale možné s nimi pracovat na vyšší úrovni, upravovat jejich funkce či měnit firmware. Existují ale pochopitelně i výjimky, mezi něž patří právě ASUS WL-500G a pochopitelně jeho vylepšená verze Deluxe, čili WL-500GD. To, co může na první pohled vypadat jako běžná domácí brána, určená pro použití se širokopásmovým připojením (ADSL, kabelový modem či jiná WAN síť s DHCP serverem, statickou IP adresou či PPPoE přenosem), je ve skutečnosti bohatě konfigurovatelný a modifikovatelný router, běžící na operačním systému Linux. Při recenzi původního modelu byl aktuálním hitem upravený firmware schopný spravovat USB modemy Eurotel Data Express (CDMA EV-DO), tentokrát jsme se soustředili spíše na rozličné způsoby využití WL-500GD v domácích i firemních sítích a také na možnost připojení periferií jako je webová kamera či síťový pevný disk.
WL-500GD se od běžného modelu G na první pohled liší jen v detailech. Na zadní straně zmizel paralelní port a místo něj se objevil druhý USB konektor. Rozhraní USB je navíc v novém standardu 2.0, přičemž řídící čip VIA VT6212 dokáže obsloužit až čtyři porty USB 2.0 (dva jsou ale vyvedeny jen interně, pro jejich zprovoznění tedy potřebujete zručné ruce a musíte porušit záruční pečetě). Novinkou je též síťový procesor Broadcom BCM5364PKPB s podporou technologie Afterburner, která by měla zvýšit propustnost síťových rozhraní až o 35 %. Router pochopitelně pracuje v operačním systému Linux (ten je uložen v ROM paměti), RAM činí solidních 32 MB. Podobně jako předchozí model může i WL-500GD pracovat ve třech režimech: jako domácí brána (se čtyřmi porty LAN a jedním WAN), jako router ve firemní síti (pak je vypnuto NAT a je možné nastavovat statické a dynamické routovací protokoly, port WAN má statickou IP adresu) a konečně jako pouhý přístupový bod v tomto režimu funguje všech pět ethernetových portů v jedné LAN síti. Samozřejmostí jsou funkce jako DHCP server, port trigger (tedy možnost otevření specifických portů či celého rozsahu portů TCP či UDP v NAT), virtuální server, který umožňuje zpřístupnění www či ftp serverů na vnitřní síti. Správu lze provádět buď z webového rozhraní, díky existenci neoficiálně upravených firmwarů (http://files. wl500g.info/) je ale možné použít i telnet. Upravené "Olegovy" firmwary vůbec nabízejí mnohé doplňující funkce a bohatší možnost konfigurace, jsou are určeny pro skutečně zkušené uživatele. Pro běžný provoz je lepší používat originální firmware ASUS.
Z hlediska bezpečnosti nabízí bezdrátový AP dnes vcelku běžnou sadu WEP 64/128bit, WPA-PSK a také podporu Radius Serveru (ten je ale třeba provozovat v síti samostatně). Zařízení může fungovat nejen jako AP, ale též v režimu klient či hybridně. Samozřejmě je možné omezit přístup podle MAC adres, skrýt SSID, nastavit rychlosti přenosu, nastavit časové omezení pro Wi-Fi a další volby.
Dva externí porty USB 2.0 (a dva interní pro zručné uživatele) lze využít k připojení síťové tiskárny, webkamery (pro vzdálený monitoring) i pevného disku či flash disku s USB rozhraním, který je přístupný přes FTP server. Práce s disky má sice jistá omezení (psát lze jen do oddílu FAT a FAT32, NTFS je podporováno pouze pro čtení) a přenosová rychlost dosahuje překvapivě nízkých hodnot 1,3 MB/s pro zápis a 0,7 MB/s pro čtení přes ftp, dále pak maximálně 2 MB/s, pokud použijete neoficiální firmware a Sambu, tedy síťové sdílení souborů pro Windows. Právě absence podpory síťového sdílení (NAS) je asi největší slabinou originálního firmwaru a důvodem pro přechod na ten "Olegův". Co se rychlosti čtení a zápisu týče, zde je důvodem patrně slabý procesor routeru. Řešení by měly nabídnout nové modely 500G Extreme a 700G s interním 160GB harddiskem, které jsou však zatím v prodeji jen v zámoří.
WL-500G Deluxe je zařízení plné kontrastů a nečekaných možností. Nabízí fantastické možnosti rozšíření a úprav funkcí, které ale využijí a ocení jen skutečně zkušení uživatelé. Ti méně zkušení mohou naopak narazit na občasné problémy a bojovat s poměrně nelogicky řazeným menu konfigurace routeru. Docela by se hodil příměr: dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud se považujete za zkušené uživatele či dokonce za odborníky na sítě, budete nejspíše nadšeni a ani porušení záruky vám nezabrání experimentovat s firmwarem i hardwarem WL-500G Deluxe. Hledáte-li ale jednoduché a snadno ovladatelné zařízení pro připojení domácí sítě k internetu, uspějete u jiných modelů ASUS či u konkurence lépe a levněji.

ASUS WL-500G Deluxe

2x USB port
bohaté možnosti konfigurace
dostupnost neoficiálních firmwarů
pomalé rozhraní USB 2.0
Cena vč. DPH: 3 582 Kč
K testu zapůjčila firma: Joyce ČR, www.joyce.cz

Díky tomu, že operační systém či spíše firmware routerů 500G a 500GD patří k open source projektům (zdrojový kód je k dispozici na stránkách výrobce), vznikla záhy poměrně rozsáhlá komuKomunita WL-500Gita uživatelů, kteří funkce routeru/brány upravují či doplňují. Jedním z nejvýznamnějších webových center je http://wl500g.info, kde lze nalézt obsáhlá diskusní fóra, věnovaná vedle 500G i dalším routerům a síťovému hardwaru ASUS. Mezi nejzajímavější patří fórum o novém modelu WL-700gE, který je prozatím v prodeji pouze v Asii. WL-700GE nabízí pozici pro interní IDE (ATA100) harddisk 3,5" a možnost konfigurací RAID s dalším harddiskem připojeným přes USB port. Sedmistovka by se tak mohla stát jednou z nejlevnějších alternativ pro vybudování NAS s RAID v domácnosti či malých firmách (nejmenší NAS skříně s podporou RAID totiž začínají na cca 15 000 Kč). Nezbývá než doufat, že se WL-700gE objeví v prodeji co nejdříve a že jeho výkon zejména v olbasti práce s pevným a externími disky bude o poznání lepší než v případě WL-500gD či WL-HDD.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).