Hlavní navigace

Asus P6T Deluxe a napájení operačních pamětí

4. 10. 2008

Sdílet

Základní desku pro Intel Nehalem a procesory Core i7 jsme si již představovali, avšak na konci týdne se objevily nové fotografie desky a na nich poměrně zajímavé sdělení.

Na něm v angličtině stojí, že výrobce desky doporučuje používat jen paměťové moduly DDR3 pracující s napětím do 1,65 V, vyšší napětí by mohlo nenávratně poškodit procesor. Jen pro připomenutí: základní napětí DDR3 je 1,5 V. Pokud se ptáte, co mají společného napětí operačních pamětí a procesoru, je to správná otázka.

Nejspíš asi víte, že paměťový řadič bude u Nehalemu jako u prvních procesorů Intel umístěn v procesoru. A v tom je kámen úrazu, protože se spekuluje o tom, že paměťový řadič a samotné operační paměti budou mít společné napájecí obvody. To znamená, že kolik pustíte do RAM, tolik poteče i do určitých částí procesoru. A pouštět do procesoru (byť do velmi malé části) takovéto napětí už může být problematické.

Musím zdůraznit, že to je zatím jen nepotvrzená domněnka, která by při taktování RAM znamenala poměrně velký problém, ale fotky Asus P6T Deluxe ji bohužel dávají o něco reálnější rozměr. Na druhou stranu výrobce desky tvrdí, že paměti mají nezávislé dvoufázové napájení, takže na úplné objasnění bude nejlepší si počkat.

Za fotografie děkujeme serveru xfastest.com.

- - Tomáš Šulc

skoleni