Hlavní navigace

Recenze: ASUS N50Vc

6. 7. 2009

Sdílet

Patnáctipalcový model „enkové“ rodiny Asusu není rozhodně mobilní záležitostí - jde o klasický desktop replacement, který však má díky svému vybavení univerzální možnosti využití.

ASUS N50Vc

 

Nejedná se o klasický pracovní notebook, ale spíše o zástupce skupiny modelů, které se zvláště mezi podnikateli-jednotlivci těší značné oblibě, protože kromě nadstandardního výkonu pro pracovní využití disponují dostatečnou multimediální výbavou, aby se daly využívat i ve volném čase nebo při pracovní pauze během dne.

Na N50VC je asi nejzajímavější použití displeje s LED podsvícením, díky němuž notebook dosahuje vysokého jasu. Vzhledem k pouze průměrnému panelu jsme uvítali velice dobré podání bílé i černé barvy, a to i v případě přehrávaní DivX záloh DVD nebo BD. Nemůže se samozřejmě co do kvality měřit s panely pokročilejších technologií, ale obecně jde v této cenové hladině o velice zdařilé řešení. Dosažení dobrého kontrastu si však vynutilo použít u tohoto displeje glare vrstvu, čímž do hry samozřejmě vstupuje vyšší možnost odlesků světla z okolních zdrojů.

Asus se to sice snaží již delší čas eliminovat použitím několika technologií, nicméně ne všechna negativa se tím podařilo smazat z povrchu zemského.

Tak trochu netypickou záležitostí je v této kombinaci nízké rozlišení displeje – pouhých 1280 × 800 pixelů se totiž s ohledem na použití LED podsvícení zdá být spíše mrháním prostředky než cestou za lepším obrazem. Bodová rozteč totiž v tomto případě odpovídá klasickým stolním displejům, přičemž z našeho pohledu by bylo vhodnější zvolit menší dotpitch pro dosažení ostřejšího obrazu, při zachování dostatečné velikosti bodu i pro uživatele s horším zrakem. Navíc tím výrobce sám brzdí snahu poskytnout co nejlepší podmínky pro sledování filmů v HD rozlišení, vezme-li v úvahu, že Full HD je dnes definováno 1024 body. Takto můžeme notebook označit pouze za příslušníka kategorie HD Ready (720p). Do celkového konceptu výborně zapadá osazení grafikou nVidia 9300M s 512 MB dedikované paměti – ta si poradí s průměrnými hrami a postará se o HD akceleraci. Snahu o lepší zvuk Asus vyjádřil začleněním reproduktorů Altec Lansing – zde bohužel očekávání nenaplněna, zvuk je hodně průměrný.

Pro využití tohoto počítače i pro pracovní účely hovoří také jeho klávesnice disponující samostatným numerickým blokem, velký touchpad i slušné dílenské zpracování a odolnost. Housing vychází z konstrukce předcházejících řad a Asus základní rám ani v tomto případě příliš nezměnil. Mechanická odolnost tak zůstává na slušné úrovni minulého roku.

skoleni

Hodnocení

Slabinou tohoto notebooku bude spodní část, kde je v případě pádu, který absorbuje především střední část dna, prostor řešený relativně měkčím plastem. Víko displeje je v zavřeném stavu udržováno magneticky, navíc klouby displeje vykazují značnou tuhost, takže se nemusíte obávat mimovolného otevření v tašce nebo kufru auta. Víko samotné je dostatečné tuhé a dobře odolává tlaku. Při běžném používání počítejte u tohoto notebooku s průměrným časem výdrže baterie okolo 3 hodin.