Hlavní navigace

ASRock vydává desku s Intel P35

4. 1. 2008

Sdílet

Společnost ASRock, která se dosud soustředila na produkci lowend desek a grafických karet, se pouští na pro ni nové pole - vydává mainstreamovou desku. A další takové mají brzy následovat.

První vlaštovkou je deska s podivným názvem ASRock 4Core1600P35-WiFi+. Ten má zřejmě vystihnout vše, co deska dokáže - chybí mi tam pouze DDR2, DDR3, Crossfire. Tím jsem již dostatečně naznačili výbavu desky, která je určená pro procesory Core 2 Duo včetně nových 45nm Penrynů s 1600MHz FSB.

Jako operační paměť můžete použít oba druhy, tedy DDR2 či DDR3. Pro DDR2 paměti jsou na desce čtyři sloty a podpora frekvencí do 1066MHz, pro DDR3 paměti dva sloty a podpora frekvencí do 1333MHz.

Další výbava je standardní a patří sem dva PCI Express 16x sloty pro Crossfire, 3 PCI sloty, IDE, FireWire, SATA, Gigabit ethernet a další.

Nelogické je rozložení komponent na desce. Napájecí ATX 24-pin je umístěn vyloženě nešťastně, stejně jako PCI Express sloty umístěné přímo pod sebou (to znamená problén s Crossfire kartami s dvouslotovým chladičem). Zamrzí také absence dnes tolik rozšířených mosfetů a místo nich přítomnost kondenzátorů (leč bezkapalinových).

Celkově deska působí nedořešeně a ASRock se i v tomto segmentu zaměří spíše na nízkou cenu než na kvalitu a široké možnosti taktování. Cenu však zatím výrobce nezveřejnil.

ASRock chce v nejbližší době uvést i desky na nForce čipsetech. Podle vyjádření vedení společnosti se bude i nadále soustředit hlavně na low-end.

- - Tomáš Šulc

skoleni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).