Hlavní navigace

AS/400 do dalšího desetiletí

1. 4. 1999

Sdílet

Podstatné změny v serverové řadě AS/400e předvedla firma IBM. Rodinka bude nyní menší, zato však výkonnější, ...


Podstatné změny v serverové řadě AS/400e předvedla firma IBM. Rodinka bude nyní menší, zato však výkonnější, všestrannější a (snad) dostupnější.
Největší změnou na první pohled je rozdělení pouze na tři modely. Servery jsou na začátku označené sedmičkou, konkrétně se jedná o modely AS/400e 720, 730 a 740 (nahrazují modely S20, S30, S40, S50...). Tyto tři servery, určené především pro větší podniky, doplňuje další server určený pro podniky menší a střední velikosti. Je osazen dvěma 64bitovými procesory PowerPC čtvrté generace, a oproti předchozímu modelu má zákazníkům nabídnout až o 30 procent lepší poměr cena/výkon.
Nová podoba serverů AS/400 má uživatele oslovit nejen větším výkonem, ale také větší užitkovou hodnotou. Na těchto počítačích lze provozovat současně více rozlišných aplikací. Díky technologii lokálního „particování“ disku LPAR lze například rozdělit pevný disk serveru až na dvanáct oblastí (každé z nich musí být přiřazen separátní procesor), z nichž každá může pracovat jako nezávislý server. Na jednom počítači tak lze provozovat zároveň několik verzí NT- serverů, aplikace typu Lotus Domino, e-business, Java atd. Příjemnou novinkou pro uživatele bude dále grafické instalační rozhraní Setup Wizard, podobné tomu, které je známé například z Windows. Instalaci celého serveru bude možné řídit pomocí myši.
V květnu letošního roku bude na trh uvedena také nová verze operačního systému OS/400 V4R4 (Version 4 Release 4), jež bude obsahovat univerzální databázi DB2, zjednodušení e-commerce, které s sebou zároveň přinese zvýšení bezpečnosti, dále inovaci Java Virtual Machine a podporu pro Lotus Domino 5.0.
Autor článku