Hlavní navigace

Army of Two

1. 12. 2008

Sdílet

Ve dvou se to lépe táhne. Mezi nejočekávanější ko-operativní akce se vyšvihla Army of Two pro PlayStation 3 ...


Ve dvou se to lépe táhne.

Mezi nejočekávanější ko-operativní akce se vyšvihla Army of Two pro PlayStation 3
i Xbox 360 a na vrcholu se udržela i přesto, že ji hlavouni z Electronic Arts odsunuli z předvánočního období na první čtvrtletí tohoto roku. I my jsme ji očekávali s velkými nadějemi a zklamáni z Kane & Lynch: Dead Men a Conflict: Denied Ops jsme doufali v lepší zítřky s povedenou dvojkou žoldáků ze soukromé vojenské korporace SSC. Ani nová third person akce ovšem nesplnila všechna naše očekávání, a tak nezbývá než doufat, že se autoři poučí ze svých chyb a v pokračování nabídnou lepší zážitek.

Kluci v akci

Army of Two představuje sympatickou dvojici rangerů, kteří se po první misi v Somálsku pod armádním dohledem nechají zlákat privátní vojenskou společností, uniformy vymění za neprůstřelná brnění a hrůzostrašné masky a vydají se na dráhu profesionálních žoldáků. Tyson Rios a Elliot Salem zasahují na místech, kde je přítomnost armády a zvídavých novinářů nežádoucí. Pracují v utajení, nikdo jim nekryje zadnice, a tak se s nikým a s ničím nepářou. Spoléhají jen sami na sebe, neustále se pošťuchují, pohlavkují, hlavičkují a po pár hodinách hry si k nim vytvoříte vřelý vztah. Zkrátka borci, které byste rozhodně nechtěli naštvat, ale pokud s nimi táhnete za jeden provaz, položí za vás život – pokud zaplatíte.
A tito chlapíci s vyrýsovanými bicepsy vás zavedou do Afghánistánu, Iráku, na letadlovou loď v oblasti Filipín, do Číny nebo do Miami. Nudit se s nimi rozhodně nebudete, a pokud Army of Two projdete v kooperaci s dalším živým parťákem, naštve vás krátká herní doba, jež se pohybuje kolem osmi hodin. Stěžovat si každopádně nemůžeme, neboť v singleplayeru je tato délka naprosto dostačující a neustálé přestřelky časem upadají do mírného stereotypu. Ještě štěstí, že autoři v posledních dvou misích usadili hlavní hrdiny do vznášedla, čímž stagnující hratelnost patřičně nakopli.

Bob a Bobek

Na příběh můžete rovnou zapomenout – přestože se vývojáři z EA o nějaký pokoušeli, již během první mise vám bude jasné, s kým se Rios se Salemem střetnou v závěrečném souboji. Zbývá tedy samotná akce, kterou si nejvíce vychutnáte v kooperaci s dalším hráčem na jedné konzole (rozpůlená obrazovka) nebo on-line přes PlayStation Network či Xbox Live. Každý se chopí jednoho žoldáka a společně odstartujete skvělou kooperaci, jaká se v rámci příběhové kampaně jen tak nevidí. Pokud se do lítých bojů vrhnete na vlastní pěst, na začátku si vyberete jednoho z hlavních hrdinů, přičemž druhého budete komandovat pomocí jednoduchých příkazů. S ovládáním se seznámíte hned na začátku ve výcvikovém táboře a přestože vám pěkně zamotá hlavu, po jedné dvou misích jistě přejde do krve. Bohužel není ideální, a pokud bychom si některé ovládací prvky mohli upravit, vůbec bychom se nezlobili.
Život obou žoldáků a s ním spojený postup hrou stojí a padá s tzv. aggro systémem. Čím déle jeden z hrdinů pálí do nepřátel, zabíjí a drží je v šachu, tím více roste agrese proti němu a druhý parťák se stává téměř neviditelným. Může je obejít, vpadnout jim do zad a projet rozlícenou skupinkou jako horký nůž máslem. Jakmile však na sebe upozorní střelbou a začne zabíjet, ručička agrese se přehoupne na druhou stranu. Zkrátka poměrně jednoduchý a zároveň velmi zábavný systém, který hře dodává taktický náboj a na vyšší obtížnost se bez dodržování přísných pravidel boje neobejdete.

Kosí bratři

Zajímavým prvkem je i nakupování výbavy, ať už jde o primární (např. lehký kulomet), sekundární (např. pistole) nebo speciální zbraně (např. raketomet nebo odstřelovačka) a drsné obličejové masky (pouze kosmetický efekt). Na nové nádobíčko si ale musíte vydělat, a to plněním hlavních či vedlejších úkolů v misích. Army of Two je každopádně lineární akcí, a tak nečekejte záplavu questů – pokud si budete chtít vydělat více a „vytunit“ si všechny kvéry, nezbývá než hrát znovu, třeba na vyšší obtížnost.
Electronic Arts se chlubí skvělou prezentací, a to jak zpracováním menu, filmovými animacemi mezi misemi nebo samotnou audiovizuální nadílkou, z níž musíme vyzdvihnout zatopené Miami. Army of Two tak nelze než doporučit všem fandům akcí, a pokud máte možnost hrát v kooperaci, je pro vás tato novinka naprostou nutností.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).