Hlavní navigace

Armádní medici dostanou nové handheldy

7. 7. 2007

Sdílet

Americká armáda přezbrojí svůj zdravotnický personál v poli novějšími zodolněnými bezdrátovými handheldy Motorola MC70. Ty slouží k okamžitému záznamu jména zraněného, vitálních funkcí a základního ošetření.

UI21

Nová dávka Motorol je jednou z částí armádního programu MC4 z roku 2002 (Medical Communications for Combat Casualty Care), který zahrnuje dodávku celkem 19 000 notebooků, handheldů a dalšího počítačového vybavení pro jednotky operující v oblasti bojů. MC70 postupně nahradí do konce léta v současnosti používaný Hewlett-Packard iPaq 4700.
Jedním z důvodů je i zodolnění MC70, takže nepotřebuje dodatečný obal jako iPaq 4700. A také dotykový displej aktivovaný dotykem stylusu doplňuje klávesnice (44 kláves) takže si uživatel může zvolit metodu záznamu. Motorola je vybavena samozřejmě čtečkou čárových kódů umožňující rychlou identifikaci léků z kódů na jejich obalech, tak i příjem dat z ID karet nebo z pokročilých "psích známek".MC70 také disponuje možností bezdrátové komunikace s níž se počítá pro hlasové a doatové spojení zdravotníků. Tato část je zatím ve schvalovacím procesu pro použití v oblasti bojů, ale těžko předpokládat, že nedojde k jejímu využívání, zvláště když to byl jeden z požadavku při výběru zařízení. Odklad je nejspíše způsoben implementací a schválením softwaru pro šifrování v reálném čase. Možnost takto komunikovat na kratší vzdálenosti rovněž zredukuje potřebu zdravotníků na samostatný rádiový kanál.Jak to zatím vypadá, první MC70 nepůjdou do jihozápadní Asie, kde ještě probíhají enviromentální testy - že by vadil písek? :-) S komerční verzí je možné se setkat již nějaký ten měsíc na trhu, u nás je prodávána pod označením Symbol MC70 nebo Symbol-Motorola MC70Zdroj: US DoD

- - Tomáš Jirásko