Hlavní navigace

Apple si chce patentovat nabíječku na mobil

26. 7. 2007

Sdílet

Společnost Apple podala patentovou přihlášku na nový typ nabíječky či synchronizačního rozhraní, který je spárován s konkrétním přístrojem (mobilním telefonem, MP3 přehrávačem apod.)

UI21

Věrna svému někdejšímu nadšení pro systémy omezující svobodu uživatele podala společnost Apple patentovou přihlášku na nový typ nabíječky či synchronizačního rozhraní ("kolíbka"), který je spárován s konkrétním přístrojem (mobilním telefonem, MP3 přehrávačem apod.). Princip je poměrně jednoduchý - obvody, které v současné době v mobilech či jiných přenosných přístrojích identifikují připojení nabíječky budou navíc kontrolovat její unikátní ID a pokud nepůjde o origiální nabíječku určenou pro konkrétní přístroj, odmítnou jej nabít.


Na první pohled se tak může zdát, že patent je zameřen na ochranu před zloději, pro které bude přístroj bez původní nabíječky neprodejný. To je jistě chvályhodné, jenže vedle tohoto marketingového lákadla získá Apple i mnohé další výhody. Chcete náhradní, druhou či cestovní nabíječku? Nemáte jinou možnost než koupit originál, navíc v autorizovaném obchodě, který zajistí "spárování" - a vsadili bychom krk že to bude zatraceně drahé. Takže sbohem levné a funkčně bohatší příslušenství. A zloději? Ti jistě dříve či později přijdou na fígl, jak ochranný systém obejít či překonat.

Jak píše New Scientist, je to jakési DRM pro nabíječky a příslušenství. A nemůžeme se zbavit dojmu, že podobně jako na DRM systémech bude z celé záležitosti profitovat výrobce a poškozen bude uživatel. Nezbývá než doufat, že podobný nesmysl nikdy nespatří světlo světa v komerčním produktu.

Původní podání patentu Apple najdete zde

Zdroje: New Scientist, The Inquirer, US Patent Office

- - Lukáš Erben