Hlavní navigace

Apple bude vyrábět solárně poháněné iPhony a iPody

4. 6. 2008

Sdílet

Společnost Apple si nechala patentovat technologii, jež umožní úplnou energetickou nezávislost přenosných zařízení. Solární panely budou umístěny pod dotykový displej přístroje.

skoleni

Myšlenka vybavení přenosných zařízení solárními panely byla dosud realizována pouze v podobě kalkulaček a hodinek. Oproti nim je například iPhone výrazně složitějším a energeticky náročnějším zařízením. O energeticky nezávislých telefonech se mluví již dlouho, ale až dosud se nepodařilo překonat problém s umístěním solárních panelů. V jejich případě totiž platí pravidlo „čím větší, tím lepší“ a většinu plochy mobilních telefonů zatím vždy zabíral displej a klávesy. Nová technologie Applu ale umožňuje instalovat solární články pod dotykový displej přístroje, který je navíc v případě iPodu a iPhonu dostatečně velký. Pokud by byla využita celá plocha displeje, mohly by být do iPhonů instalovány panely o velikosti až 11,4 x 6,1 cm, které by samy dokázaly zásobovat energií celé zařízení.
Jestli se podaří technologii úspěšně instalovat, výrazně se pak zvedne životnost baterie iPodů a iPhonů. Nyní dokáže plně nabitý iPhone vydržet osm hodin telefonování nebo sedm hodin sledování videa. Nová verze iPhone 3G by měla být ale dokonce ještě více energeticky náročná a zákazníci Applu by pak jen stěží mohli mluvit o „mobilním“ zařízení, když by ho bylo třeba neustále nabíjet.

Vývoj celé technologie je další reakcí na diskuze o skleníkovém efektu a globální změně klimatu. Například společnost Vodafone přislíbila snížit své produkované emise CO2 o 50% do roku 2020. Docílit by toho chtěla například příručními solárními dobíječi mobilních telefonů nebo právě touto novou technologií umožňující instalovat solární panely přímo pod dotykový displej zařízení.

- - Adam Šoltys, Mikael Ricknäs