Hlavní navigace

Antivirové společnosti se do sebe pustily

15. 7. 2007

Sdílet

Poslední dny se zintenzívnila slovní válka mezi ruským výrobcem antivirů Kaspersky Lab a čínským Rising Tech poté, co Kaspersky podal na svého konkurenta žalobu pro nactiutrhačné výroky jejích představitelů.

skoleni

Celý spor začal v květnu, když antivirus Kaspersky identifikoval update antispyware programu Rising Tech jako virus. Pravda, tento problém se týkal pouze těch uživatelů, kteří měli nainstalovány najednou oba programy, což není příliš obvyklé, přesto výsledkem bylo, že příslušná aktualizace byla smazána.


V Kaspersky problém rychle opravili, nicméně v Rising Tech už se mezi tím stihli naštvat a jako akt msty vydali zprávu, že tohle nebyl jediný omyl antiviru Kaspersky, že jich bylo během listopadu 2006 a května 2007 celkem 22.

Jelikož to se zase nelíbilo ruské firmě, její právníci se rozhodli rozhýbat kola spravedlnosti, a její čínská pobočka podala v červnu žalobu na Rising Tech s tím, že konkurence porušila čínské zákony veřejným prohlášením, že antivirus Kaspersky může poškodit počítače svých uživatelů. K tomu přidává žaloba tvrzení, že Rising Tech pomluvila Kaspersky, když ho křivě obvinila z nezákonných konkurenčních praktik a najímání lidí, kteří pomlouvali Rising Tech na diskusních fórech.

První státní u Středního lidového soudu č.1 v Tianjin je plánováno na 23. července. Čínského borce však tah ruského protivníka jen dál rozzuřil, takže přilil oleje do ohně označením konkurence za „krále falešných poplachů“, což doplnil detaily šesti dalších případů, kdy v poslední době Kaspersky údajně neprávem určil systémové soubory jako škodlivý software (malware).

Tento spor je bezesporu mediálně zajímavý, zvláště když se podá jako spor ruského medvěda a čínského draka, ale v moři podobných hádek a tahanic mezi nejrůznějšími technologickými společnostmi se nejedná o nijak významný konflikt.

Navíc při nepřeberném množství softwaru je nemožné všechny je testovat, takže různé falešné poplachy se nedají vyloučit a čas od času se to stane každé aplikaci bojující s malwarem. Výrobci se pak snaží takové chyby co nejrychleji odstranit.

Problémy nastávají nejčastěji, když na jednom počítači běží bezpečností programy, jejichž funkce se překrývají, což je přesně případ konfliktu Kaspersky vs. Rising Tech. V aktualizačním balíčku mohou být stopy nějakého viru, což aktivuje právě konkurenční antivirus.
Jasné pravidlo proto zní - jeden počítač, jeden antivirus.

- - Alexandr Radecký

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).