Hlavní navigace

Velké srovnání vybraných antivirových balíků pro rok 2010

4. 11. 2009

Sdílet

Ať už je náš přístup k počítači jakýkoliv, od maminky vláčející děti do školky a občas chatující na internetu s kamarádkou až po ostříleného profíka, všichni potřebujeme bezpečnostní programy.

Antivirové balíky


Až do nedávné doby poměrně omezená nabídka antivirových programů se v poslední době rozšiřuje i o programy pocházející ze softwarově méně známých zemí. Co je tedy pro příští cyklus s produktovým označením 2010 k dispozici?

BitDefender Total Security 2010


Tento bezpečnostní balík má svůj původ v Rumunsku. Určitým úkrokem stranou od obvyklých uživatelských rozhraní je zde možnost spouštět program z rozhraní určeného mírou našich počítačových znalostí a dovedností. Podle toho, na co si troufneme (software si to zjistí sérií dotazů při instalaci), budeme mít k dispozici rozhraní pro amatéry (jen pár velkých ovládacích knoflíků), pokročilé (navíc přístup k lištám s dalšími aplikacemi) či pro experty (kteří celkem podle očekávání budou mít přístup ke všemu). Od minulé verze se zlepšila rychlost startu aplikace při bootování a díky rozlišení již skenovaných souborů také rychlost opakovaného skenování. To ale zároveň zůstalo i nadále pomalejší nežli u konkurence.

Bitdefender Total Security 2010

 

Hlavní silou programu je několikavrstvá ochrana, která snad nejlépe funguje při odhalování malware. Vedle vychytávání škodlivých k´dů podle podpisu zde funguje také druhá vrstva v podobě aplikace B-Have, která přesouvá podezřelé soubory do virtuální karantény (něco podobného má i Kaspersky), kde je určitou dobu pozoruje. Active Virus Control (také nové) si podobným způsobem hlídá programy.

Součást balíku tvoří vše, co můžeme potřebovat – antivirový program, ochrana proti spamu (mimochodem mimořádně účinná), firewall, ochrana identity, podpora domácích sítí, mod pro internetové hry a kódování diskuzí na IM. Vedle samotných programů zaměřených na internetovou bezpečnost zde nechybí ani nečekaně bohatá nabídka programů určených pro vyladění samotného počítače. Od možnosti zálohování (lokálního i internetového) přes možnost defragmentace, čištění registrů a odstraňování opakujících se souborů. Tato aplikace byla v minulosti až příliš razantní a někteří zákazníci se ve svatém nadšení vymazali i to, co neměli, proto byl tentokrát její přístup upřen adresářům Windows a Program Files.

Zapůjčil: www.bitdefender.com

Cena: 79.95 dolarů za 3 licence

Hodnocení: 80%

Klady: Velice komplexní program s bohatou nabídkou doplňkových aplikací

Zápory: Poměrně vysoká cenaKaspersky Internet Security 2010


Dobře známý bezpečnostní balík pochází pro změnu z Ruska. Už několik předchozích verzí bylo skutečně mimořádně povedených, takže se může zdát, že už nebude co vylepšovat. Snad právě proto se změny zaměřily spíše na zrychlení nebo posílení funkcí. Tři základní součásti – Online Security, File and Private Data Protection a System Security se zákonitě musí prolínat. To bude patrné na první pohled již z nového rozhraní, které je sice rozděluje, ale na pravé části okna je vidět, že řada aplikací spadá do dvou částí.

 

Kaspersky Internet Security 2010

 

Mezi novinkami toho moc není, zmínit lze snad jen aplikaci Safe Run, která umožní spustit programy či URL ve virtuální karanténě. Programy si tam můžeme poslat předem, Kaspersky je spustí jen v případě nějaké počítačové katastrofy.  Spustit je v bezpečnostním modu, kdy jsou tyto programy odděleny od operačního systému, můžeme i sami, vedle výrazného zpomalení to poznáme i podle nazelenalého okraje otevřeného okna. Něco podobného ale bude asi dělat spíše pokročilý uživatel. To ostatně platí i o aplikaci Digital Identity Protection, která je sice velice účinná, ale ve chvíli, kdy se otevře její okno pro vyladění, dokáže nezblednout jen ostřílený počítačový harcovník nebo hráč pokru.

Ostatní změny jsou opravdu drobné, především se jedná o nižší hardwarové nároky (128 MB RAM u W2000 a XP, 512 MB u Visty), což vede k tomu, že moderní počítač spuštěný antivirový engine v podstatě ani nezpozoruje. My si ovšem všimneme chvíle, kdy Kaspersky při updatování zablokuje přístup počítače k internetu, což mnéhé uživatele zřejmě příliš nepotěší. Nepotěší ani nutnost rebootovat počítač po větším updatu. Každopádně se ale jedná o vyzrálý bezpečnostní balík, který navíc od konce září existuje i v české verzi.


Zapůjčil: www.kaspersky.cz

Cena: 940 Kč za 3 licence

Hodnocení: 85%

Klady: Vyzrálý a robustní bezpečnostní balík

Zápory: Nutnost rebootovat počítač po některých updatech
Avira Premium Security Suite 9.0

Program Avira Premium pochází z Německa. Uživatelské rozhraní sice žádné designerské medaile za grafiku nezíská, na druhé straně jsou ale bezpečnostní balíky důležité spíše svojí funkcí než vzhledem. Také zde se objeví rozdělení programu na část pro Experty a „normální“ uživatele, což ale v tomto případě může negativně ovlivnit užívání programu. Některé aplikace totiž můžeme v normální modu dost složitě hledat nebo o nich vůbec nevědět. Rodičovská kontrola, která se ve verzi 9 objevila poprvé, je právě takovým příkladem. Přitom by logika doporučovala novinku maximálně propagovat.

 

Avira Premium Security Suite 9.0

 

WebLoader by měl odstranit klasický handikap všech dnešních antivirových programů – z internetu (o klasické krabici ani nemluvě) si stáhneme jen víceméně generickou verzi daného softwaru a potom si od počítače můžeme odskočit na večeři, neboť nastane zdlouhavé a často pomalé stahování gigantických databází. Nelze ale říct, že bychom nějakou skutečnou úsporu času vůbec zaznamenali.

Antivirová ochrana je podle všech evropských testovacích laboratoří mimořádně kvalitní, pokud naopak uvěříme laboratořím americkým, není nic moc. V oblasti malwaru se ale shodnou na obou stranách oceánu – detekce je výtečná, odstraňování je horší. Volba automatického vymazání sice existuje, ale v praxi nefunguje a pokud si zachycenou potvůrku neoznačíme jakou nebezpečnou, bude na počítači škodit i dál.

Firewallová ochrana je spolehlivá, nicméně nastavování není příliš logické. Možnost nastavení a označení důvěryhodných programů zvládne prakticky každá dnešní firewall, proto poněkud překvapí nabídka Allow privileged. To na první pohled vypadá jako duplikace, ale není tomu tak. Ve skutečnosti se jedná o nevalně pojmenované prosazení vybraných programů, jinak se totiž firewall rozhoduje podle stupně nastavení, kdy u maxima může blokovat i schválené programy. Program je příjemnou alternativou, a pokud se přeneseme nad drobné a víceméně zbytečné nedostatky, potěší rychlostí a příznivými hardwarovými nároky.


Zapůjčil: www.avira.com

Cena: 59.95 euro za 3 licence

Hodnocení: 75%

Klady: Vysoká rychlost

Zápory: Vyšší cena
G Data Total Care 2010

Také tento balík pochází z Německa. Samotnou instalací a zejména její délkou nás program rozhodně nepřesvědčil, když se ale usadil prach, byla práce docela příjemná. Unikátnost programu tkví především v oblasti antivirových schopností, neboť pod kapotou pracují hned dva různé antivirové programy - Avast a BitDefender. Ještě v minulé verzi byl jedním z nich Kaspersky, ale i tak je dvojitá ochrana příjemná. Není divu, že u většiny nezávislých testů je tento program na špičce.

 

G Data Total Care 2010

 

Vedle klasických virů je pozornost upřena zejména na rootkity. Phishing je detekován ještě dříve, než stránku otevřeme, jedná se ale o údaje z databáze. Tu proto program obnovuje prakticky neustále. Sama firma přiznává, že průměrný denní počet updatů je 18. Další novinkou je zrychlení skenování pomocí aplikace Fingerprinting. Zrychlení pomůže i ParallelScan, ten ale využijí jen majitelé Dual či Quad Core PC. V redakci jsme přivítali automatické odstranění starého antivirového balíku, i když se jednalo o konkurenční firmu.

Také G Data se vydal cestou doplnit bezpečností balík o další aplikace. Trochu to připomíná trend, kterým se kdysi zabývaly konkurenční firmy Roxio a Nero. Výsledkem se tak staly giganticky nafouklé balíky programů, které s původním vypalováním CD mají již málo společného. A tak se také zde sejdeme s možností zálohování, kódování dat pomocí aplikace TopSecret či značně rudimentárního vylaďování počítače.


Zapůjčil: www.gdatasoftware.com

Cena: 39.95 dolarů za tři licence

Hodnocení: 85%

Klady: Finančně přívětivá alternativa nabízející i něco navíc

Zápory: Pomalá instalace
ParetoLogic Antivirus Plus 6

Kanadský původ má program s poněkud hůře vyslovitelným názvem. Skutečnost, že firma na internetu nabízí demoverzi, která viry odhalí ale neodstraní, na první pohled zamrazí. Podobným způsobem se totiž ještě nedávno živila celá řada podloudných firem, které v lepším případě po podvodném „nalezení“ zavirovaného počítače vnucovala bezcenná antivirová řešení, v horším případě dokonce počítač sama zamořila. Výrobce je v tomto případě ale skutečná a zcela legitimní firma.

 

ParetoLogic Antivirus Plus 6

 

Nejedná se ale o komplexní balík, jako spíše o pouhou, byť solidní, kombinaci antivirového a antimalwarového programu. Díky tomu je hardwarová stopa programu skutečně minimální. Antivirový program pracuje více než solidně, skenování dokonce existuje ve třech verzích - úplné, rychlé a nastavitelné.  Na rozdíl od ostatních programů je zde jeden bezpečnostní krok navíc. Jedná se o cyklickou detekci, která reaguje na schopnost některých škůdců zapisovat do registrů i po jejich zablokování. Tím se tak spustí obludný cyklus neustále nových zápisů a odhalení bezpečnostním programem. Cyklická detekce tento cyklus rozezná, odstraní blokování a umožní přímé vymazání malwaru.

Když už jsme nedostali další bezpečnostní aplikace, máme zde alespoň možnost zasahovat do procesu startování operačního systému. To sice samotná Windows zvládnou také, ale odsud to můžeme udělat elegantněji. Pokud nepotřebujeme víc než antivirovou a antimalwarovou ochranu, je ParetoLogic zajímavou a dobře fungující alternativou. Při pohledu na cenu je ale jasné, že řada potenciálních zákazníků oprávněně zaváhá.


Zapůjčil: www.paretologic.com

Cena: 49.95 za 1 licenci

Hodnocení: 55%

Klady: Antivirový program má některé funkce, které jinde nenajdeme

Zápory: Nepříliš zajímavý poměr cena/výkon

 

 
VIPRE


Program VIPRE nabízí firma Sunbelt Software, která má sice ředitelství na Floridě, ale pochází pro změnu z Francie. Ani zde nedostaneme do ruky komplexní balík programů, vystačit si budeme muset s antivirovým a antispywarovým softwarem. Díky tomu jsou hardwarové nároky minimální a instalace ze všech testovaným programů bezkonkurenčně nejrychlejší. Program navíc pracuje i s operačním systémem Windows 7. Sunbelt připravuje programy pro Windows již od roku 1994, proto si s nimi zřejmě rozumí o fous více než ostatní - VIPRE se proto dokáže zapsat i do Windows Security Center

Samotný antivirový program funguje spolehlivě, antimalware a antispywarové aplikace byla posíleny o technologii MX-Virtualization, která spouští sporné aplikace ve virtuální podobě. Aktivní ochrana dnes pracuje přímo uvnitř operačního systému, takže má větší šanci na odhalení nějakého nebezpečného kódu, který se nám snaží uhnízdit na počítači. VIPRE skenuje přicházející i odcházející emaily, zpomalení zde naštěstí není patrné ani u velkých příloh. Zpomalení bootování již ale znatelné je, antimalware si zřejmě dává na čas.

VIPRE je ze všech testovaných programů jediný prakticky neviditelný. Žádné obtěžování uživatele neustálými dotazy, mimořádně nepatrná náročnost na CPU, takže si jeho provozu ani nevšimneme. Ještě kdyby Sunbelt přestal svůj firewall prodávat samostatně.

Zapůjčil: www.sunbeltsoftware.com


Cena: 29.95 USD za 1 licenci, za 49.95 USD získáme možnost naistalovat na všechny počítače, které máme doma

Hodnocení: 70%

Klady: Levný a bleskově rychlý program

Zápory: Nejedná se o komplexní balík

skoleni

 

VIPRE

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).