Hlavní navigace

AMD uvedlo nový mobilní čipset

3. 4. 2007

Sdílet

Před několika týdny jsme byli svědky uvedení nových čipových sad AMD 690, nyní dochází i na mobilní platformu a na scénu se dostávají modely M690 určené pro notebooky, a to hned v několika verzích.

UI21

Čipové sady pro mobilní zařízení přicházejí na trh ve více variantách než tomu bylo u stolních počítačů. Již od začátku tak jsou k dispozici minimálně tři – AMD M690G, M690V a M690T, později se jistojistě objeví i M690 (nebo nějak podobně pojmenovaný čipset, který nebude obsahovat integrované grafické jádro). Všechny představené čipsety využívají ke své práce jižního můstku SB600 a jsou plně kompatibilní s MS Windows Vista. Tím pádem je jasné, že první tři obsahují integrovanou grafickou kartu a na následujících řádcích se o nich dozvíte více.M690G – jako u stolního provedení je pod označením 690G uveden nejvybavenější model disponující grafickým jádrem Radeon X1250 a podporujícím digitální rozhraní DVI a HDMI včetně podpory HDCP ve verzi 1.1. Pokud se výrobci rozhodnou použít tento čipset, budou moc využít i rozšiřovacího modulu MXM, neboť M690G umožňuje připojit přídavnou grafickou kartu pomocí rozhraní PCI Express. Grafický adaptér jako takový nemá vlastní paměť a tak využívá hlavní operační paměť veskrze technologii HyperMemory. Radeon X1250 není odvozen z produktové řady ATI Radeon X1x00, nýbrž navazuje na předchozí generaci (konkrétně je založen na Radeonu X700 s mírnými variacemi), z čehož vyplývají specifikace GPU – podpora Shader Model 2.0, DirectX 9.0b, OpenGL 1.5 a k tomu přidaná technologie AVIVO, známá právě z novější generace.

M690V – také tato verze se podobá značením stolní verzi a proto nepodporuje jakékoliv digitální výstupy, jako jsou DVI a HDMI. Označení grafického adaptéru je Radeon X1200 a využívá pro svou práci taktéž sdílené operační paměti.

M690T – třetí verze čipové sady AMD v základním označení je interně rozdělena na dvě – s Radeon X1250 a X1270. Druhá jmenovaná využívá ke své práci externí grafické paměti a dle vyjádření AMD tak šetří baterii tak, že takto vybavený notebook vydrží pracovat až o půl hodiny déle než bez technologie Display Cache, jak se tato funkce nazývá. Na rozdíl o ní verze s X1250 nemá vlastní paměť, za to však má možnost vyvedení dalšího grafického výstupu (DVI, HDMI nebo VGA).

A pro jaké procesory jsou vlastně nové čipsety určeny? Použití naleznou v noteboocích osazených dvoujádrovými procesory AMD Turion X2, ale i staršími verzemi procesorů AMD Turion nebo low-end AMD Sempron.
Nové produkty založené na čipových sadách AMD M690 budou k dispozici do konce dubna 2007

Grafika: Advanced Micro Devices

- - Petr Matuška