Hlavní navigace

AMD předbíhá Intel

4. 5. 2007

Sdílet

Ještě před uvedením konkurenční platformy ohlásila společnost Advanced Micro Devices svoji novou čipovou sadu pro mobilní počítače postavenou na platformě čipsetu M690, který představila v březnu.

AMD oznámilo, že zahájilo dodávky mobilního čipsetu založeného právě na jádru M690. Koncem měsíce by tak již měly být k dispozici notebooky postavené na platformě M690 v nabídce Aceru, Dellu a Hewlett-Packard. Platforma M690 by měla posunout výdrž baterií zhruba o 25% oproti předcházející platformě, tedy k výsledným časům přes 5 hodin.

AMD zde vkládá naděje i do stále existujícího partnerství s nVidií i Broadcomem – možná překvapivě se tak v noteboocích AMD nemusejí objevit jako první grafiky ATI, ale právě nVidia a Wi-Fi čipy od Broadcomu.

Strategické partnerství AMD-Nvidia-Broadcom totiž vznikla jako protiváha Centrinu a řada výrobců je stále více tomuto alternativnímu řešení nakloněna a připravila pro jeho implementaci i své modely – postavené na základní ose AMD Turion 64 X2 (verze na 65nm technologii), 802.11n Wi-Fi standard (Draft) a Windows Vista. Představitelé AMD spoléhají u čipů Broadcomu především na jejich propustnost při přenosu HDTV obrazu přímo z internetu a i díky grafickým čipům nVidia předpovídají celkově vyšší výkon než se nyní odhaduje u intelovské Santa Rosy.

Poznámka redakce: Vrací se staré dobré AMD? Uvedení nového čipsetu je pro AMD dobrou zprávou, i když samozřejmě nijak zásadně neřeší současné problémy. Ovšem dává naději, že u kormidla opět stojí lidé (nebo se probudili), kteří mají tah na branku, tak jako tomu bylo v době uvedení dvoujádrových procesorů. AMD tehdy neváhalo předsunout tiskové konference aby alespoň o několik hodin mohlo ohlásit – my máme dvoujádrový procesor a ukázat Intelu dlouhý nos a vypálený rybník mediálního zájmu. Současný tah samozřejmě nedává AMD jinou výhodu, než marketingový týdenní předstih před uvedením intelovské platformy Santa Rosa (9. května). Ale jde po delším čase o vlastní akci AMD, nikoliv pouhou reakci na kroky Intelu.

- - Tomáš Jirásko