Hlavní navigace

AMD potřebuje zdvojnásobit podíl na trhu

8. 5. 2008

Sdílet

Společnost AMD se momentálně nachází v opravdu těžké pozici. Aby mohla pomýšlet na dlouhodobější setrvání na trhu s procesory, musela by alespoň zdvojnásobit svůj podíl na trhu.

skoleni

Společnost AMD se zřejmě na trhu s procesory nachází v ještě větším útlumu, než se čekalo. Na konci minulého čtvrtletí měla firma již pouze 13-procentní podíl na trhu procesorů. Podle vyjádření AMD je to pouhý výsledek dlouhodobého snažení o likvidaci ze strany konkurenční firmy Intel. Společnost Intel se nyní dokonce musí hájit u soudu, který rozhodne, zda jednání největšího producenta mikroprocesorů neporušuje pravidla tržního hospodářství. AMD ve své velmi stručné zprávě uvádí, že Intel zaplatil hlavním výrobcům počítačů za to, aby své přístroje osazovaly výhradně čipy Intel.


K celé kauze se vyjádřila také společnost IDC, jež se dlouhodobě zabývá analýzou trhu s informačními technologiemi. Podle jejího stanoviska potřebuje nyní AMD silnou poptávku po svých procesorech od koncových uživatelů, protože jedině tato poptávka může donutit výrobce k zvýšení produkce počítačů postavených na procesorech AMD. Jedná se tedy svým způsobem o začarovaný kruh, který by pro AMD nemusel dopadnout vůbec dobře.

Jak se na tento problém díváte vy? Myslíte si, že chování Intelu překračuje únosné meze? Měly by antimonopolní síly zakročit?

- - Ondřej Pilát