Hlavní navigace

AMD Phenom 9600 Black Edition

17. 3. 2008

Sdílet

I druhý testovaný procesor dodaný společností AMD nese přívlastek Black Edition, značící otevřený násobitel. Tentokrát však jde o čtyřjádrové CPU nové generace, postavené na mikroarchitektuře AMD K10.

Je vyroben taktéž 65nm výrobní technologií, nicméně jeho maximální spotřeba je 95 W TDP, což je bohužel mnohem více, než na co jsme již několik měsíců zvyklí. Tento procesor disponuje stále revizí B2, kterou teoreticky ohrožuje chyba TLB vyskytující se ve vyrovnávací paměti třetí úrovně. Během měsíce, který uplynul mezi naší recenzí pro číslo 1/2008 a současností, se podařilo inženýrům z AMD vydat opravný patch pro základní desky, který eliminuje tuto chybu, projevující se pouze v určitých situacích při plném zatížení CPU. Otestovali jsme procesor jak se zapnutou, tak i s vypnutou opravou – a podle výsledků je evidentní, že se zapnutou opravou dosahují procesory AMD Phenom nižších výsledků v testech než s vypnutou opravou. Se zapnutou opravou je však procesor zcela stabilní a je schopen jakékoliv práce bez ohrožení pádu systému, proto jsme se rozhodli uvádět výkon tohoto procesoru právě se zapnutou opravou v BIOSu.
Základní pracovní frekvence Phenomu 9600 Black Edition je 2 300 MHz, a na této frekvenci je řádově o několik procent pomalejší než nejpomalejší konkurenční procesor Intel C2Q Q6600. V porovnání cen těchto procesorů na tom je o několik desítek korun lépe model AMD, nicméně k tomu je dlužno poznamenat, že nabízí možnost snadného zvýšení pracovní frekvence (podobně jako u předchozího modelu 5000+) navýšením odemčeného násobitele. Frekvenčním stropem pro revizi B2 je však hodnota 2 700 MHz, přes kterou se nám podařilo přejít jen s velkým úsilím. A výkon na této frekvenci odpovídá modelu C2Q Q6700, ne vyššímu.

Verdikt

AMD Phenom 9600 Black Edition je v kombinaci s updatem BIOSu základní desky naprosto stabilní, nicméně podle poměru výkon/cena vychází oproti konkurenci hůře. Pokud však toužíte po vzrušení z přetaktování (které u tohoto modelu lze provést vcelku snadno a bez větších problémů) a dáváte přednost platformě AMD (procesor, čipset z jedné stáje), pak je Phenom 9600 tím pravým procesorem pro vás. Všechny ostatní mohou přilákat snad jen pokročilé technologie uvnitř procesoru, které však nevyváží jeho nižší výkon.

Srovnání


Předchozí část

AMD Athlon 64 X2 5000+ Black Edition

Pokračování

Intel Celeron Dual Core E1200

Intel Core 2 Extreme QX 9770

- - Petr Matuška, Alexandr Radecký

skoleni

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).