Hlavní navigace

AMD demonstrovalo řešení, které prolomilo teraflopovou bariéru

Sdílet

AMD koncem února předvedlo jednosystémové řešení platformy akcelerovaných výpočtů, která překonává teraflopovou bariéru.

skoleni

Očekává se, že organizace bude schopny využívat tuto technologii v široké škále vědeckých, lékařských, obchodních a spotřebitelských výpočetních aplikacích. Během tiskové akce v San Franciscu AMD demonstrovalo systém „Teraflop in a Box“, na kterém běžela standardní verze Microsoft Windows XP Professional využívající výkon dvoujádrového procesoru AMD Opteron a dvojice čipů AMD R600 Stream Processor nové generace, schopné zpracovat více než 1 bilión operací s plovoucí desetinnou čárkou za sekundu, užívající obecné kalkulace „mulitply-add“ (MADD). Tento výsledek je v řádu desetinásobků výkonu současných nejvýkonnějších serverových platforem, které zvládají zhruba 100 miliard kalkulací za sekundu.




Zástupce společnosti AMD uvedl, že technologie, kterou AMD demonstrovalo, je pouze jedním z příkladů, jak ‚nové‘ AMD mění celý IT průmysl. Zatím byla schopnost teraflopových výpočtů téměř výhradně rezervována pro superpočítače. Nyní, když se ‚Teraflop-in-a-Box‘ stal realitou, může AMD dodávat násobné zlepšení výkonu.

Jedná se také o významný milník na cestě za Accelerated Computingem – vizí AMD o specializovaných „koprocesorech“ spolupracující s mikroprocesory x86, které provádějí efektivní a flexibilní akceleraci pro specifické aplikace. Platformy, založené na stejné technologii, kterou je možné nalézt v ukázce „Teraflop-in-a-Box“, by měly pomoci široké škále vědeckých a obchodních aplikací, zahrnujících energetické, finanční, enviromentální, lékařské, vědecké, obranné a bezpečnostní organizace po celém světě tím, že je vybaví mohutnější výpočetní silou, kterou potřebují k provádění výzkumu a poskytování řešení významně rychleji, než bylo v minulosti možné.



V oblasti superpočítačů je „flops“ zkratkou znamenanající FLoating point Operations Per Second, udávající výkonnost počítačů v oblasti kalkulací s plovoucí desetinnou čárkou. Teraflop znamená jeden bilión výpočtů v plovoucí čárce za sekundu. Technologie Stream processingu pomáhá zvyšovat laťku v tomto směru prostřednictvím využití sofistikovaných, masivně paralelních procesorů, které jsou běžně využívané pro 3D grafické aplikace při řešení každodenních problémů.

Grafika: www.xiyuit.com

- - Václav Maletínský

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).