Hlavní navigace

Alternativní webové prohlížeče

1. 9. 2006

Sdílet

Webový prohlížeč je nenápadným, avšak důležitým programem. S jeho pomocí můžete surfovat, používat náročné...


Webový prohlížeč je nenápadným, avšak důležitým programem. S jeho pomocí můžete surfovat, používat náročné aplikace jako například elektronické bankovnictví, nebo prostě klábosit s přáteli. Prohlížečů existuje velké množství, je tedy i dostatek jim věnované literatury. Proč číst další z řady tematických knih, jakých zde bylo již bezpočet?
Kniha Alternativní webové prohlížeče je mezi příručkami o těchto programech poměrně neobvyklá. Nejedná se totiž ani o stručný "návod k použití", na druhé straně ani o komplexní referenční příručku. Publikace popisuje základy použití některých webových prohlížečů, možnosti jejich konfigurace a práci s nimi. Současně se soustředí na některé laickými uživateli méně diskutované otázky. Sem patří například vznik a vývoj prohlížečů, jejich zabezpečení nebo perspektivy dalšího zdokonalování. Celá kapitola je věnována tomu, jak si vybrat optimální prohlížeč z nabídky těch, které jsou v současnosti dostupné. Nechybí ani část věnovaná prohlížečům na jiných operačních systémech, především GNU/Linux.
Publikace je, jak z předchozího popisu vyplynulo, určena jak laikům, kteří se chtějí naučit ovládat a především si vybrat webový prohlížeč, tak i lidem s hlubším zájmem o problematiku prohlížečů, tedy například administrátorům. Zachycuje ale jen část světa tohoto softwaru. Omluvou může být, že vybrané aplikace patří mezi nejvyspělejší a nejkvalitnější, nicméně jich mohlo být ještě více. Kniha je psána čtivě a názorně, doprovází ji řada ilustrací. Pro čtenáře, který se chce seznámit s použitím některého alternativního prohlížeče nebo lépe pochopit, jak tento důležitý software funguje, je ideální pomůckou. Nicméně popis funkcí jednotlivých programů není vyčerpávající, takže čtenáře s hlubokým zájmem musíme odkázat jinam. Poslední výtkou vůči tomuto jinak zdařilému dílu je fakt, že kniha pojednává o aplikacích, které se rychle vyvíjejí a tedy i mění. Díky tomu nemusí být vše, co v ní najdete, zcela aktuální. Nicméně základní funkce prohlížečů, tedy ty, které publikace popisuje, jsou konstantní a proto ji lze doporučit.Autor: Vojtěch Bednář
Vydavatelství:
Computer Press
Počet stran: 168
Doporučená cena:
149 Kč

Adobe Photoshop CS2: Názorný průvodce

Pokud nepatříte mezi příznivce strohých manuálů a zdlouhavých návodů, zřejmě vás osloví kniha autorské dvojice Elaine Weinmann a Peter Lourekas. Oba autoři mají s psaním odborných textů a tzv. "názorných průvodců" již značné zkušenosti. V minulosti vytvořili například obsáhlé příručky k programům Adobe Illustrator, Quark XPress, LiveMotion a podobně. Publikace Adobe Photoshop CS2: Názorný průvodce se nyní věnuje výhradně nejnovější verzi grafického nástroje společnosti Adobe.
Cílem autorské dvojice nebylo pouze opsat výčet funkcí, které lze v grafické aplikaci nalézt. Jejich snahou bylo napsat knihu, která by pomohla uživatelům ve chvílích, kdy si nevědí v konkrétní situaci rady a potřebují radu zkušeného odborníka. Z tohoto důvodu v publikaci naleznete nejrůznější praktické postupy a činnosti související s úpravou grafiky. Výhodou knihy jsou názorné ilustrace, které doprovázejí prakticky veškeré postupy. Čtenář se proto "neutopí" v množství textu, ale může se rychle zorientovat podle obrázků.
Uživatel se pomocí knihy naučí pohybovat v grafickém prostředí nástroje Photoshop CS2 a v jeho nabídkách. Seznámí se s nástroji pro kreslení a retušování fotografií, pochopí zákonitosti grafických vrstev a samozřejmě se bude věnovat i nejrůznějším druhům výběrů částí obrazu nebo grafických elementů. V dalších kapitolách se autoři zaměřují i na další témata. Uvést lze například pokročilé techniky pro maskování, využívání kanálů, filtry, grafické efekty a podobně. Ani v případě, že chcete využít Adobe Photoshop CS2 k přípravě grafiky pro tvorbu webových stránek, nebudete knihou zklamáni. Autoři se věnují i tomuto tématu. Dokonce se díky publikaci můžete rámcově seznámit i s používáním aplikace Adobe ImageReady, která je součástí balíku Adobe Photoshop.
Kniha má 701 stran a její součástí je i barevná příloha, kterou nelze považovat za příliš zdařilou. Po obsahové stránce je ale publikace velmi povedená a může se stát skvělým pomocníkem. Samozřejmě, stejně jako samotný Photoshop, ani kniha není určena začátečníkům, nýbrž pokročilým uživatelům, kteří se v oblasti počítačové grafiky již rámcově orientují.Autor: Elaine Weinmann a Peter Lourekas
Vydavatelství: Computer Press
Počet stran: 701
Doporučená cena: 490 Kč

Camera RAW v Adobe Photoshop CS2

Pokud se zabýváte fotografováním na poloprofesionální nebo profesionální úrovni a místo do ztrátového formátu JPG ukládáte snímky v "hrubé" podobě RAW, může pro vás být kniha Camera Raw v Adobe Photoshop CS2 velmi užitečná. Pokud však s digitální fotografií teprve začínáte, nejste pokročilí uživatelé grafického nástroje Adobe Photoshop, nebo jste zatím nedospěli k závěru, že vám kvalita JPEG snímků nedostačuje, pak vám tato kniha do rukou nepatří. V tom případě se raději zaměřte na méně specializovanou publikaci, která vás seznámí se základními postupy fotografování a ozřejmí vám základy práce s grafickými editory.
Za knihou Camera Raw v Adobe Photoshop CS2 stojí mezinárodně uznávaný specialista na digitální zpracování obrazu a barevné reprodukce. Tato publikace není autorovou prvotinou, což je na podobě textu znát. Kniha je zřetelně členěná a obsahuje užitečné postupy, technické popisy i praktické rady ze života. Autor se soustředí především na to, aby předal čtenáři postupy, které v praxi dobře fungují a pomáhají zvýšit efektivitu práce při zpracování fotografií typu RAW. Dodejme, že objem užitečných informací je v publikaci značný.
V prvních kapitolách se autor zabývá technickým popisem vlastního formátu RAW a následným srovnáním výhod a nevýhod oproti standardní komprimované normě JPEG. Dále je čtenář seznámen s programem Camera Raw. V publikaci je možné nalézt i srovnání vlastností tohoto nástroje s dalšími dostupnými konvertory formátu RAW. Následující kapitoly se pak věnují ucelenému přehledu softwarových nástrojů Adobe Photoshop, Adobe Bridge a Camera Raw. Čtenář si ujasní, kdy a k čemu jaký program efektivně použít, aby byl výsledek práce co nejlepší. Poslední sekce knihy podrobně popisují pracovní postupy v jednotlivých aplikacích a seznamují čtenáře s tím, jak využívat u fotografií metadata a jak si usnadňovat život pomocí automatizace postupů. Při čtení 311 stran si přijdou na své jak příznivci systému Windows, tak Mac OS. Čtenáře potěší i barevná příloha, která obsahuje názorné fotografie ilustrující pracovní postupy (např. úpravy barevného podání, kalibrace barev apod.).Autor: Bruce Fraser
Vydavateství: Computer Press
Počet stran: 311
Doporučená cena:
349 Kč