Hlavní navigace

Alias

24. 10. 2004

Sdílet

Hlavní hrdinka známého seriálu Alias vstoupila s celým svým týmem do nové akční hry od Acclaimu. Pomůžete jí v boji proti zločinecké organizaci SD-6 a opět zachráníte celičký svět? Alias je na první pohled nezajímavá, ale jinak vskutku povedená akce.

Hry podle slavných filmů a seriálů již nikoho nepřekvapí. Po několika letech se staly běžnou součástí herního průmyslu, ale lidé je nemají zrovna v lásce. V takových případech je totiž pro vývojáře nesmírně lákavé využít popularity filmových předchůdců a chystané tituly sešít horkou jehlou – prodej bude stejně zaručen. To ovšem není případ nové akce Alias od Acclaimu, která se sice na konzolích příliš nepovedla, ale její počítačová verze vykouzlila milé úsměvy na našich jinak odpudivých tvářích.Hlavní hrdinka v našich končinách nepříliš známého seriálu Alias se jmenuje Sydney Bristowová a patří mezi ženy-anděly, na které se nemůžete vynadívat. Kromě svého půvabu ovšem disponuje i spoustou speciálních schopností, které rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Dokáže vás nažhavit stejně rychle jako nepříjemně zchladit a nenechá vás na pochybách, že role agentky CIA jí sedne jako ulitá. V nové 3D akční hře Alias, jež je jakýmsi mixem Splinter Cell, Hitmana a Enter the Matrix, převezmete roli právě této půvabné slečiky. Budete zachraňovat svět a mstít smrt jejího snoubence, jenž zemřel rukou vůdce zločinecké organizace SD-6, v jejíchž řadách hlavní hrdinka kdysi operovala.James Bond v sukni

Na začátku zhlédnete napínavou animaci, ve které je Sydney odhalena. Děj se však vzápětí přesune o 72 hodin zpět a nezbývá než hádat, kam vás nebezpečné pátrání zavede. Začíná snad Alias koncem a hlavní hrdinku čeká smrt? Nechte se překvapit, rozhodně nebudete litovat. Tato jinak lineární akce vás udrží v napětí od začátku až do konce a v průběhu budete svědky i několika nečekaných zvratů. Hra se skládá z celkem jedenácti oddělených či různě pospojovaných operací, prokládaných povedenými animacemi. Během nich skupina hlavních klaďasů ze seriálu většinou probere nadcházející akce, ale nechybí ani zachycení důležitých okamžiků během misí, které přidávají na již tak husté atmosféře.

Postupně se podíváte do několika částí širého světa a budete plnit různé úkoly. Již samotný název hry napovídá, že budete pracovat v přestrojení, a tak na sebe Sydney hodí několik slušivých oblečků. Vaše první kroky povedou do kasina v Monte Carlu, kde se budete vydávat za servírku, abyste následně nepozorovaně pronikli do zakázaných prostor budovy a objevili tajnou továrnu na výrobu zbraní. Dále se podíváte do muzea v Saudské Arábii, kde bude Sydney naoko jen pouhou návštěvnicí. Díky jejímu nadání, speciálnímu vybavení a vaší pomoci však lehce zneškodníte stráže a vydáte se na lup.

A tím Alias teprve začíná. Většina misí je totiž poměrně dlouhá a na pár hodin vás zaměstná. Samotnou akci lze však velmi těžko zaškatulkovat. Líté boje střídá obezřetné plížení a na své si přijdou i příznivci speciálních hračiček ve stylu Jamese Bonda. Během misí budete takřka neustále ve spojení se svými kolegy. Dobrými radami přispěje jak váš otec Jack Bristow, tak Marcus Dixon nebo agent Michael Vaughn, za něhož si v jednu chvíli i zahrajete. Vaším největší pomocníkem ovšem bude na zdánlivě zaostalý, ale jinak překvapivě inteligentní Marshall Flinkman. Nejenže vám poskytne zmiňovanou speciální výbavičku, ale z tepla svého high-tech doupěte vás provede celou hrou. Společně s hlavní hrdinkou se bude nabourávat do počítačových sítí, pátrat po únikových cestách, zkoumat tajné materiály a sledovat situaci. Stane se vaším strážným andělem, neustále sršícím ne zrovna vybraným humorem.Bez koštěte ani ránu

Fanoušci klasických mlátiček, které vévodí spíše konzolové scéně, jistě ocení bojové schopnosti hlavní hrdinky. Sydney ovládá spoustu efektních komb, za které by se nemusel stydět ani legendární Bruce Lee. Sice chvíli potrvá, než vám většina z nich přejde do krve, ale potom si je patřičně vychutnáte. Otočky, přeskoky či kopy ve výskoku nejsou pro vaši agentku žádným problémem a na řadu přichází i několik dokončovacích technik. Soupeře můžete odkopnout, když se snaží vstát, chytit ho za hlavu a šlehnout s ním o vedle stojící skříňku nebo ho efektními chvaty po vzoru Stevena Seagala přimět k poslušnosti. Větší problém nastane ve chvíli, kdy jste neozbrojeni a dostanete se pod palbu několika vojáků zároveň. Tehdy není nic lepšího než vyrvat jednomu zbraň přímo z ruky a okamžitě střelbu opětovat. Kromě samopalů můžete k obraně i útoku použít prakticky cokoliv. Máte po ruce pánvičku, baseballovou pálku, mačetu, láhev, šroubovák nebo hasák? Není problém. A co třeba koště? Rádi byste ho někomu zlámali o hlavu? Tak do toho.

Nebojte, Alias zdaleka není tak drastická jako Manhunt, jen nabízí různé možnosti eliminace nepřátel bez zbytečných brutálních příkras, což si jednoduše zamilujete. Pokud se navíc vrhnete do stealth módu, získají konflikty zcela jiný rozměr. Přepnete si vidění, abyste měli situaci pod kontrolou a lépe zjišťovali, zda vás nepřítel zmerčil, či nikoliv. Potichu se zezadu připlížíte a zlomíte mu vaz nebo ho uškrtíte železnou trubkou. Přitisknete se ke stěně a počkáte si za rohem, nebožáka čapnete, přitáhnete a sekem druhé ruky mu rozdrtíte hrtan. A to rozhodně není všechno. Sydney umí i šplhat po trubkách, dokáže ručkovat po římsách, překvapit protivníka skokem z výšky a v letu mu srazit vaz. S použitím termovize může navíc celkem v pohodě čelit nepřátelům i v naprosté tmě.

Na řadu ovšem přichází i další speciální nádobíčko. Budete se nabourávat do počítačů, páčit zámky nebo je ničit speciální chladicí směsí, dočasně vyřazovat z provozu kamery, porovnávat DNA, přerušovat bezpečnostní paprsky, fotografovat důležité objekty, snímat otisky prstů a provádět další vylomeniny, které ve výsledku přispívají k výborné hratelnosti. Krom toho vás v průběhu hry čeká spousta dalších překvapení, které již tak různorodou akci ještě zpestří. Rozhodně vám nehodláme odhalit všechny, jen prozradíme, že budete rentgenovat mrtvolu, umírňovat jednoho z padouchů sedativy a v přestrojení za lékařku ho na kolečkovém křesle odvezete přímo před očima jeho kumpánů, případně také v neúprosném časovém limitu evakuovat celou hongkongskou ambasádu. Nudit se tedy rozhodně nebudete a na nějaký stereotyp, nebo jak se tomu říká, rovnou zapomeňte.Nešťastná AI

Není však všechno zlato, co se třpytí, a tak i Alias má své mouchy. Hned na začátku se budete potýkat s absolutně nesmyslně nastaveným ovládáním, které si vzápětí sami zcela překonfigurujete. Rovněž vás nepotěší občasné výpadky řeči při rozhovorech, ale i to se dá přežít. Největším minusem je umělá inteligence nepřátel, kteří mají pár světlých okamžiků, ale jinak jsou docela tupí. Jestliže někde zapomenete odložený samopal, překvapivě ho seberou a vymění za dosavadní zbraň, a stejně jako vy si v soubojích s radostí pomohou vším, co mají po ruce. Když však dojde na jejich vzájemné sledování a reakce při napadení, často úplně vyhoří. Zabijte zpoza otevřených dveří jednoho vojáka, a máte velkou šanci, že opodál stojící kolega si jeho mrtvého těla ani nevšimne. Ještě štěstí, že si Alias nehraje na kdovíjak hardcore stealth akci a je podávána jako mix několika akčních žánrů, ve kterém jde především o zábavu a podobné chyby se tak ztratí. Pokud tedy nejste vyloženě rejpalové a chcete se hlavně bavit, i takové excesy přejdete mávnutím ruky a necháte se unášet vírem událostí. Stejně bychom totiž mohli zkritizovat nadlidskou odolnost hlavní hrdinky či postupné dobývání života… a to nechceme.

Velkým kladem je naopak grafické zpracování, které daleko předčilo naše očekávání. Sydney je ve svých šatičkách přímo k sežrání a stejně kvalitně je ztvárněna i většina ostatních postav. Rovněž prostředí je uspokojivé a některé lokace (například noční klub v Rio de Janeiru) jsou naprosto úchvatné a hrají všemi barvami. Stěžovat si nemůžeme ani na profesionální namluvení postav a působivý hudební doprovod, který si nás získal hlavně v rumunském tetovacím salónu. A abychom nezapomněli, za zmínku stojí i v důležitých okamžicích zajímavě podané rozdělování obrazu na dvě části s různými pohledy kamer.

A to všechno je Alias se Sydney Bristow v hlavní roli. Návyková, napínavá, zábavná a efektní zároveň od začátku až do konce. Pokud jste ochotni tolerovat zmíněné chyby, stane se tato 3D akce na pár dní vším, co od podobné hry můžete čekat. Pravda, po zhruba deseti příjemně strávených hodinách zábava skončí, ale kolik vynikajících akčních titulů současnosti tuto začarovanou hranici překročilo?
UI21


Výrobce: Acclaim

Vydavatel: Acclaim

Distributor pro ČR: není známo

Lokalizace: není známo

Internet: http://www.aliasthegame.com
Multiplayer: ne
Minimum: CPU 1,6 GHz, 256 MB RAM, HDD 1,2 GB, 3D karta 64 MB
Doporučujeme: CPU 2 GHz, 512 MB RAM, HDD 1,2 GB, 3D karta 128 MB
Verdikt: Povedený akční mix, od kterého nedokážete odejít, dokud neuvidíte závěrečné titulky. Co víc si přát?

Hodnocení: 84 %