Hlavní navigace

Aktuální verze ovladačů pro grafiky ATI a nVidia

20. 4. 2007

Sdílet

Je druhá polovina dubna 2007 a společnosti zabývající se vývojem grafických čipů uvolnily nové verze ovladačů pro své GPU. Přinášíme vám jejich kompletní přehled s možností rychlého dohledání té správné verze rozdělené podle operačních systémů.

tip MIF temata

ATI Catalyst 7.4

Společnost AMD připravila pro své zákazníky každoměsíční „dávku emocí“ v podobě aktualizovaných ovladačů Catalyst, tentokrát s označením 7.4. Proč zrovna 7.4? První číslice značí aktuální rok (2007) a druhá značí aktuální měsíc vydání (duben – 4. měsíc v roce).Co přinášejí aktuální drivery nového? Z hlediska výkonu to je především optimalizace OpenGL 2.0, díky které by měl být nárůst výkonu u nejpomalejších GPU až o 10 procent, u těch nejvýkonnějších pak o téměř třetinu výkonu. Velká část oprav se týká (jak jinak) nového operačního systému Microsoft Windows Vista, výrobce uvádí například počítačové hry Quake IV, Battlefield 2 nebo City Of Heroes. Vývojáři však nezapomněli ani na uživatele Windows XP a i pro tento OS opravili celou řádku počítačových her.

Mezi naprosté novinky vyskytující se v ovladačích poprvé je program AVIVO Video Convertor, určený pro Windows Vista v 32bitové edici.

Vybrat si můžete buď mezi kompletním balíkem ovladačů (Display Driver, Catalyst Control Center,WDM Drivers) s velikostí 28,2 MB pro Windows XP, 36,6 MB pro Windows Vista nebo můžete sáhnout pro Windows XP po balíku čistých ovladačů s velikostí 9,8 MB.

Ještě předtím, než si budete moci stáhnout ovladače z webu výrobce, upozorňujeme, že pokud vlastníte GPU ATI Radeon X1600 Pro s HDMI výstupem, společnost AMD důrazně doporučuje zůstat u předchozích verzí ATI Catalyst, neboť v aktuálních driverech není pro tuto kombinaci funkční ovladač.
nVidia ForceWare 158
Společnost nVidia vydala kompletní balík ovladačů u příležitosti vypuštění nových grafických čipů GeForce 8600 a 8500. Tyto ovladače mají označení ForceWare Release 158 Version: 158.19 a kromě přidané podpory nových GPU opravují problémy ve hrách jako v OS Microsoft XP, tak i Vista. Opraveny a optimalizovány byly také mnohé počítačové hry a došlo i na režim SLi a jeho vyšší výkon.

Kompletní přehled toho, co se změnilo, naleznete na stránkách podpory společnosti nVidia.

Všechny uvedené ovladače se vztahují na novou generaci GPU (řada GeForce 8x00).
Pro všechny předchozí GPU nVidia naleznete ovladače zde.

Grafika a zdroj: AMD, nVidia

- - Petr Matuška