Hlavní navigace

Aktuální průvodce koupí notebooku - 4. díl

12. 12. 2013

Sdílet

 Autor: © alphaspirit - Fotolia.com
Každý, kdo v této chvíli shání nový počítač, musí před samotnou investicí zvážit hodně faktorů.

Předchozí díl

HDMI: Tohle je nejjednodušší způsob, jak notebook připojit k externímu monitoru nebo velké televizi (přestože redukce DisplayPort → HDMI zvládne stejnou službu).

DisplayPort: Mnoho notebooků pro business uživatele nabízí kromě HDMI také DisplayPort. DisplayPort 1.2 podporuje vyšší rozlišení než HDMI a umožňuje sériové zapojení více monitorů dohromady.

Čtečka paměťových karet: Jestliže máte digitální fotoaparát, oceníte na svém notebooku i čtečku paměťových karet. Nejběžnější jsou sloty na SD kartu.

Ethernetový port: Kvůli převládajícímu připojení pomocí bezdrátových technologií se někteří výrobci zbavují gigabitového ethernetu a vracejí se zpět k 10/100 ethernetu. Někteří integraci adaptéru opouštějí úplně a očekávají od vás, že si v případě potřeby zakoupíte adaptér typu USB → ethernet (což vás zpravidla omezí na 100 Mbit/s). Nedovedete si představit, jak taková drobnost může otrávit život.

Bezdrátové připojení: V dnešní době jsou běžné integrované Wi-Fi adaptéry na standardu 802.11n, proveďte však hlubší kontrolu parametrů a zjistěte, zda adaptér podporuje jak pásmo 2,4 GHz, tak 5 GHz. To první bývá většinou přecpané (zejména v městských oblastech) a je velmi náchylné k interferenci s jinými bezdrátovými zařízeními v okolí. Mnohem lepšího výkonu (byť s menším akčním rádiem) se dočkáte na 5 GHz sítích. Pomalu se objevuje také podpora standardu 802.11ac. Dle našeho názoru velmi pomalu. Na druhou stranu vždy, když můžete, používejte raději drátové připojení. Hoaxy o škodlivosti Wi-Fi totiž dosud nikdo spolehlivě nevyvrátil.

Webová kamera: Popularita aplikace skype a dalších programů určených pro video chat učinila z webkamery nutnost. Kvalita se však může velmi lišit. Dobrá HD webkamera vykompenzuje chabé okolní světlo a zvládne i sledování tváře. Shánějte rozlišení minimálně 720p. Na tipy, jak používat webovou kameru, se podívejte zde.

Zvuk: Jen velmi málo notebooků má reproduktory, které stojí za to poslouchat. Většina lidí však v dnešní době stejně používá sluchátka. Jestliže je pro vás kvalita zvuku důležitá, podívejte se, jestli se výrobce vámi zvoleného notebooku náhodou nespojil s některou ze společností profesionálně se zabývajících zvukem. Mezi dobré příklady patří Dolby, DTS, Harman/Kardon, Bang & Olufsen či Beats.

Další funkce: Některé modely pro business modely nabízejí čtečku otisků prstů, bezpečnostní prvek, který mnohé uživatele může lákat, může se však komplikovaně ovládat. Navíc po oznámeních Anonymous, že otisky prstů z nového iPhonu 5S od Apple se dají potenciálně zneužít a sbírat, bychom nevěřili nikomu. (Aneb jak říká okřídlená věta: „To, že jste paranoidní, neznamená, že vás nesledují.“)

ICTZ24

Pro mnoho business modelů jsou navíc dostupné dokovací porty, což je praktický prvek pro pravidelně cestující uživatele, kteří by rádi zapojili svůj notebook do velkých monitorů. Univerzální replikátory portů od značek typu Targus však zvládnou téměř vše co zařízení konkrétního výrobce notebooků.

Zdroj. IDG News Service

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).