Hlavní navigace

Aktivní ochránce pošty v Linuxu

1. 12. 2006

Sdílet

BitDefender Mail Protection for SMB 2.0-1 pokročilá detekce virů a spamu I když to bude znít poněkud paradoxně, ...


BitDefender Mail Protection for SMB 2.0-1 pokročilá detekce virů a spamu


I když to bude znít poněkud paradoxně, BitDefender je jen jednou z divizí rumunské softwarové firmy SOFTWIN, která se původně zabývala a stále zabývá vývojem bezpečnostních aplikací pro Windows. Portfolio této divize je skutečně rozsáhlé a obsahuje serverová i klientská řešení pro ochranu dat před viry, spamem a dalším nežádoucím softwarem, mířícím na uživatele z internetu. BitDefender Mail Protection for SMB je produkt, který vám pomůže s kontrolou vaší pošty v operačním systému Linux nebo FreeBSD.
Instalace probíhá tradičně "linuxácky", z připravených balíčků. Dostupný je formát DEB, RPM nebo klasický archiv TAR, který můžete použít v libovolné distribuci. Po stažení balíčku (jde o samorozbalovací archiv s příponou RUN) jej spustíte (po úpravě práv chmod +x) a aktivujete tak víceméně automatickou instalaci.
Základní konfigurace programu pokračuje v textovém režimu výběrem poštovního systému. Mezi podporované se řadí Sendmail (via milter), Postfix, Courier a Qmail. Pokud nepoužíváte ani jeden z výše uvedených, lze kontrolovat poštu přes SMTP proxy agenta, kterého snadno navážete na kterýkoliv další MTA. Instalační program provádí nezávisle na uživateli vlastní autodetekci, poté vám nalezený poštovní server sám nabídne. Dalším krokem je volba SMTP serveru pro zasílání výstrah (alerts), volba jejich odesílatele a volba schránky administratora (standardně postmaster). BitDefender přehledně vypisuje modifikované instalační soubory a v případě změn ukládá jejich původní kopie.
Po instalaci poslouchají démoni BitDefenderu na portech 10 025 a 10 026 (volitelně), kam je přesměrován veškerý poštovní provoz, jenž je po provedení kontroly navrácen Postfixu (nebo jinému poštovnímu serveru) k doručení. Zprávy kontrolované BitDefenderem jsou doplněny textem o jejich nezávadnosti. Základem je samotná antivirová kontrola, doprovázená technologií B-HAVE (Behavioral Heuristic Analyzer and Virtual Enviroments), která si poradí i s neznámými viry a malwarem formou testu ve virtuálním prostředí. Stěžejní je pak samozřejmě detekce samotného spamu, který je dnes největší bolestí elektronické pošty jako takové. BitDefender v sobě ukrývá hned sedm antispamových filtrů, jež jsou aplikovány různě, podle analýzy obsahu e-mailu. K dispozici je i možnost vytváření whitea blacklistů, tedy povolených a nežádoucích e-mailových adres. Stejně jako u konkurenčních programů je každá zpráva analyzována a "bodována". Na správci je pak volba vhodné citlivosti pro rozhodnutí, zda je či není označena jako spam. Program dokáže detekovat i phishing (pokus o padělání oficiálních e-mailů, např. z bank). Nechybí ani podpora BDSAFE (BitDefender Swiss Army kniFE) pro snazší provádění postinstalačních konfiguračních kroků realizovaných skripty.
Mezi další schopností BitDefenderu patří automatický update všech databází, reporting ve formě speciálních e-mailových zpráv nebo varování přes SNMP, stejně jako přehledné webové administrátorské rozhraní (Remote Administration), se kterým se vyhnete konfiguraci v textových souborech (i když, proti gustu...).
BitDefender Mail Protection for SMB představuje komplexní ochranu vašeho e-mailového provozu na platformě Linux nebo FreeBSD. Jeho hlavní předností je snadná instalace i konfigurace (pomocí webu), automatická aktualizace a pokročilé metody pro virovou a spamovou detekci. BitDefender jsme testovali na distribuci Suse Linux 10 společně s MTA Postfix, kde nepůsobil z hlediska funkčností žádné problémy.

BitDefender Mail Protection for SMB 2.0-1

technologie pro detekci
podpora nejpoužívanějších MTA
Remote Administration
nic významného
K recenzi poskytla firma: SOFTWIN
www.bitdefender.cz
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).