Hlavní navigace

Ageia výražně zlevňuje PhysX karty

24. 11. 2007

Sdílet

Společnost Ageia se rozhodla drasticky snížit cenu svých fyziku akcelerujícíh karet. Zřejmě tak činí ze snahy zvýšit prodeje na nenasytném předvánočním trhu.

UI21

V jiném článku jsme vás informovali o tom, že společnost Ageia bude možná odkoupena výrobcem procesorů a grafických karet, společností AMD. Kromě toho se však Ageia také rozhodla na předvánočním trhu zlevnit své nepříliš populární akcelerátory fyziky o desítky procent.


V době svého uvedení stály akcelerátory fyziky Ageia PhysX 299 dolarů, postupně cena klesla až na dnešních 180 dolarů a včera společnost oznámila, že cenu těchto akcelerátorů snižuje pod 100 dolarů, konkrétně na 99 amerických dolarů (cca 1800Kč bez DPH).

Čím to? Vždyť tyto karty nemají žádnou přímou konkurenci a ani Ageia neplánuje jejich novou generaci. Hlavním důvodem budou nejspíše nízké prodeje. Počítačové hry, které podporují fyziku akcelerovanou přes PhysX totiž spočítate na prstech jedné ruky a jedinou hrou, která akceleraci fyziky podporuje plnohodnotně, je dvoudílná série Tom Clancy's Ghost Recon Advanced Warfigher, což jak jistě uznáte, není mnoho. Jistě, jsou i další hry jako například nový Unreal Tournament III jenže stejně jako ještě několik dalších i UT3 podporuje akceleraci fyziky pouze na několika specifických mapách, nikoliv v celé hře.

Z těchto důvodů se karet PhysX neprodalo nijak závratné mnžství a Ageia se je snaží prodat za každou cenu, tentokrát za cenu velkých slev.

- - Tomáš Šulc