Hlavní navigace

Adobe Illustrator CS3

1. 6. 2007

Sdílet

Lepší a příjemnější Již 20 let trvá věk Illustratoru programu, který znamenal revoluci v DTP a typografii. A...


Lepší a příjemnější


Již 20 let trvá věk Illustratoru programu, který znamenal revoluci v DTP a typografii. Adobe Illustrator umožnil na počátku deformovat a na prvních postscriptových (laserových) tiskárnách tisknout písma flexibilněji než drahá jednoúčelová zařízení. Tenkrát jsme ještě detaily vystřihávali, lepili na papírová "zrcadla" a ručně upravovali postscriptový program. Dnes již Adobe Illustrator dávno nenahrazuje jiné techniky, ale vytvořil si vlastní styly podmanivé a svobodné práce a dále je rozvíjí.
Nová verze Illustratoru, nesoucí přízvisko soupravy aplikací "Ceative Suite 3", získala podobný vzhled, s týmiž inovacemi, jako má její bratříček Adobe Photoshop CS3 a další aplikace z této rodiny. Troufám si říci, že přechod uživatele k systematicky vylepšeným paletkám a lištám je bezbariérový, přinášející také zde radost svou jednoduchostí a precizní logičností. Rozšířila se řada nastavení, která lze uložit do profilů a vztáhnout k typu dokumentu. Pracovní prostředí je pak dokonale přizpůsobeno typu práce, který dokument vyžaduje. Po spuštění programu začínáte panelem, v němž si vyberete, zda chcete vytvářet dokument pro internet, mobilní telefon, video nebo papír.
Hlavní okruhy uživatelů Illustratoru jsou podobné jako u Adobe Photoshopu (snad s výjimkou fotografů). Stále rostoucí skupina webových designérů ocení zlepšenou spolupráci mezi Flashem a Illustratorem. Možnost vytvořit jeden dokument a po malých úpravách ho použít pro různé komunikační kanály pochopitelně uspoří nemalé prostředky. Přesto si troufám tvrdit, že v této oblasti se může Illustrator dále rozvíjet. Mohl by například s větší flexibilitou vytvářet statické flashové webové stránky s různým použitím textu a typem písma, tedy bez použití Flashe.
Illustrator CS3 nabízí celou řadu inovací, které podle mého názoru určitě stojí za pozornost. Příjemné je zrychlení nejdůležitějších operací, jako je například překreslení obrazovky, manipulace a transformace objektů.
Lišta Control Panelu obsahuje více možnos-tí nastavení a dokonalou kontrolu nad operacemi s nástroji. Live Color nabízí flexibilní správu barev a jejich přebarvení. O užitečnosti této funkce není třeba nikoho přesvědčovat barevná variabilita a vyváženost dokumentů je na předním místě a často je také vhodné teprve na závěr doladit nejvhodnější barvy, popřípadě vytvořit několik barevně odlišných variant jednoho díla.
Oblíbil jsem si i svižný nástroj Eraser Tool, který svou stopou odmazává plochu jednoduchého i složeného objektu (mým nejoblíbenějším nástrojem je již starší štětec Warp Tool, jenž plynule deformuje hranice objektu).
Adobe Illustrator již dříve disponoval bohatými možnostmi pro úpravu cest a bodů. Nyní je manipulace s body jednodušší a přehlednější. Automatické úpravy vybraných bodů a křivek lze dosáhnout stiskem jediného tlačítka v kontextové liště.
Crop Area tool je skutečně dobrý nástroj, který bez ohledu na skutečný rozsah potisknutelné plochy omezuje plochu, jež bude exportována nebo vytištěna. Nastavenou plochu lze v patřičném měřítku uložit jako šablonu.
Dvojí kliknutí na objekt vyvolá tzv. Isolation Mode, v němž je až do ťuknutí mimo vybraný objekt pouze onen zvolený, resp. jeho díl. To podstatně zjednodušilo a zrychlilo práci se složitými a seskupenými objekty podobně jako dříve aplikace barvy jejím přenesením na viditelnou část objektu.
Přestože nová verze Illustratoru nepřinesla převratná vylepšení, celkově se stal podstatně efektivnějším a uživatelsky příjemným. Je stabilní, rychlejší a přístupnější.

Adobe Illustrator CS3

Výkonný nástroj především pro vektorovou grafiku.
Uživatelská vylepšení
vylepšená správa barev
nové nástroje
K recenzi poskytla firma: Adobe
www.adobe.cz
Cena: 21 400 Kč (bez DPH)

Autor článku