Hlavní navigace

Adobe AIR nyní i pro Linux

20. 12. 2008

Sdílet

Adobe Integrated Runtime – prostředí, umožňující spouštění internetových aplikací v režimu offline, bylo konečně zpřístupněno operačním systémům s tučňákem na hrudi.

skoleni

Adobe Integrated Runtime – prostředí, umožňující spouštění internetových aplikací v režimu offline, bylo konečně zpřístupněno operačním systémům s tučňákem. Verze AIR 1.5 pracuje pod distribucemi OpenSuse 10.3, Fedora Core nebo Ubuntu 7.10 (a novější). Verze 1.5 je navíc kompatibilní se třemi nejpoužívanějšími systémy, tj. Windows, Mac OS X a Linux.

Díky AIR je možné používat spoustu síťových aplikací i „mimo“ okno samotného prohlížeče. Kód aplikace je „vtažen“ do prostředí AIR a následně vyslán do počítače, stačí jen Adobe Integrated Runtime na vašem počítači nainstalovat. Původně znám jako Apollo, vychází AIR z platformy, vytvořené v roce 2003 Macromedia Central. Jednalo se o prostředí, umožňující používat aplikace ve Flashi bez potřeby komunikace se serverem – což zlepšovalo jejich rychlost.


Poskytnutí AIR uživatelům Linuxu je naplněním slibu, daného technickým ředitelem Adobe, Kevinem Lynchem, v době premiéry AIR 1.0 pro Windows a Mac OS X. Premiéra linuxové verze prostředí AIR 1.5 se uskutečnila měsíc po uvedení pro výše zmíněné systémy. Producent slibuje, že další edice prostředí již budou vydávány pro všechny tři operační systémy současně.

Podle zveřejněných informací funguje AIR 1.5 lépe díky modulu WebKit – pracujícím s novým JavaScriptem SquirrelFish. Zároveň bylo také dosaženo vyšší bezpečnosti pomocí „nové“ zašifrované databáze údajů, splňující požadavky, které se týkají bezpečnosti společností, skrze bezpečnější zapisování údajů do počítačů klientů.

- - Adam Kencki

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).